Näkeminen - illuusiotako

Anonyymi

Olen miettinnyt näkemistä viimeaikoina. Pystyykö tiede selittämään näkemistä. Arkipäivässä näemme värejä ja valovoimakkuuksia. Värierojen ja valovoimakkuuserojen avulla saamme mahdollisuuden tunnistaa hahmoja. Onko tiede pystynnyt selittämään miksi ja miten näemme todellisuuden värikuvana. Olen ymmärtännyt, että värejä ei ole olemassa, mutta aistimme sähkömagneettisen säteilyn eri aallonpituudet ja voimakkuudet väreinä. Jos valon eteneminen silmän pinnasta aivoihin esitettäisiin lohkokaavioina, niin voisiko jossain pisteessä sanoa, että tämän lohkon ulostulon suureiden takia näemme kuvan. Vai onko viimeinen lohko minä, josta ei ole ulostuloa, vaan sisääntuleva signaali hajoaa hermoverkkoon. Jos näin on, niin onko hermoverkkojen olemuksesta pystytty ymmärtämään , miksi ymmärrämme sähkömagneettisen säteilyn väreinä, kuvina, ymmärrämme lopulta informaatiota ja mahdollisesta ympäristöä jossa elämme

3

149

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eri aallonpituuksien käsitteleminen aivoissa eri tavalla ei tuottane perustavanlaatuista ongelmaa. Siihenhän pystyy myös värikamera ja tietokone. Ero on mitattavaa laatua.

      Mutta kokemuksemme punaisesta tai sinisestä merkinnee aistinkvaliteettien olemassaoloa. Lienee sukua minätietoisuudelle. Näitä asioita ei toistaiseksi ole selvitetty.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Maallikkona itseäni alkoi kiinnostamaan, onko tiede jo päässyt selville, miksi me elottomasta aineesta rakennettu voimme ylipäätään ymmärtämään, että näemme kuvan...... tämä on kyllä mieltä kutkuttavaa ajatella, miksi ajattelen ja näen.


    • Anonyymi

      Emme näekään todellisuutta sellaisena kuin se on. Siihen eivät aistimme riitä.
      Näemme sen mitä kykenemme näkemään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 152
      1956
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      333
      1397
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      976
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      278
      720
    5. 33
      621
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      621
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      262
      619
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      563
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      512
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      502
    Aihe