Nyt kun tuo mahdollinen hallituskokoonpano tiedetään ei tule uutta tehdasta Kemijärvelle, vihreiden Haavisto se jo kertoi radiossa. Onko asia hyvä vai huono, sitä voidaan tietenkin miettiä mutta mistä niitä uusia työpaikkoja saadaan jos kaikki mahdollisuudet elämiseen viedään pois.
Ei tehdasta Kemijärvelle, Lappi tyhjenee
14
91
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän Kepu tekee jos vihreät haluavat estää uusien tehtaiden tulon. Äänestin vihreitä.
- Anonyymi
Kepu sitä tehdasta ei halua sinne, pelkää sen siittävän vasureita. Monesti tehtaan työläiset äänestävät vasemmistopuolueita ja se on myrkkyä.
- Anonyymi
Kempan näkymätön tehdas on vitsi ollu jo vuosikausia.
- Anonyymi
Niin ei tehdasta ole tänne ollut tuomassa mikään vakavasti otettava taho, sen takia sitä ei tänne ikinä tulekaan.
- Anonyymi
Kemijärvellä loppui sellun teko huhtikuussa 2008.
Yhä epätodennäköisemmältä vaikuttaa, että joku konsortio olisi uskottavasti aloittamassa uudelleen sellutuotannon, vaikka kyläpoliitikot koittavat toivottoman uskottavasti vakuutella Kemijärven hankkeen olevan muita pohjoisen kohteita edellä. Viime aikoina varsinkin kuulostaa, että Kemiin kyllä tulee ja valtio on vahvasti mukana!! - Anonyymi
PK-yrityksistä ne Pohjanmaallakin ponnistaa. Se vaatii työtä ja hyviä ideoita. Miten niitä on siellä vaan ei täällä? Ollaanko patalaiskoja.
- Anonyymi
Kannattaa tehdä opintomatka Pohjanmaalle ja tutustua siihen yrittelijäisyyteen. Kyllä se on pitkälti ahkeruutta ja asennetta. Pohjoissuomessa yleensä veditaan olosuhteisiin sillähän rauhoitellaan mielialoja.
Tietenkin on elinkeinoja jotka onnistuu Pohjanmaalla paremmin kuitenkin siellä on suurinosa yrityksistä joka onnistuisi kaikkialla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa tehdä opintomatka Pohjanmaalle ja tutustua siihen yrittelijäisyyteen. Kyllä se on pitkälti ahkeruutta ja asennetta. Pohjoissuomessa yleensä veditaan olosuhteisiin sillähän rauhoitellaan mielialoja.
Tietenkin on elinkeinoja jotka onnistuu Pohjanmaalla paremmin kuitenkin siellä on suurinosa yrityksistä joka onnistuisi kaikkialla.Lapin asukkaiden kateus vie työpaikat, Kyllä sinäkin joudut vielä työttömaksi. Pohjanmaalla: kyllä minäkin teen itselleni työpaikan
Tässä se oleellinen ero
- Anonyymi
Sallassa on vain kunta ja vähän valtio. Kunta on ottanut aivan liian suuren osan yrittäjyydestä. Esim matkailun yrittäjiä kunta rahoittaa ja koko yrittäjyys vääristyy. Sallaan tarvittaisiin oikeita yrittäjiä ja yrityksiä ei näitä kunnan könkkäämiä yrityksiä.
- Anonyymi
Sallassa sentään on matkailu elossa. Kempassa ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sallassa sentään on matkailu elossa. Kempassa ei.
Kun ei tunneta PK-yrityksen käsitettä. Kuitenkin juuri PK-yrityksistä tulee monesti vähitellen isoja menestystarinoita, kun on osaamista, ideaa, sisua ja rohkeutta.
- Anonyymi
No tuleeko sitä tehtasta? Ottaako siitä pirukaan selvää?
- Anonyymi
Usko siirtää vaikka vuoria sano Moha-Matti.
- Anonyymi
Ja sellu-usko....suuria vuoria
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695