Ei tehdasta Kemijärvelle, Lappi tyhjenee

Nyt kun tuo mahdollinen hallituskokoonpano tiedetään ei tule uutta tehdasta Kemijärvelle, vihreiden Haavisto se jo kertoi radiossa. Onko asia hyvä vai huono, sitä voidaan tietenkin miettiä mutta mistä niitä uusia työpaikkoja saadaan jos kaikki mahdollisuudet elämiseen viedään pois.
14198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mitähän Kepu tekee jos vihreät haluavat estää uusien tehtaiden tulon. Äänestin vihreitä.

Äänestä
  • Kepu sitä tehdasta ei halua sinne, pelkää sen siittävän vasureita. Monesti tehtaan työläiset äänestävät vasemmistopuolueita ja se on myrkkyä.

    Äänestä

Kempan näkymätön tehdas on vitsi ollu jo vuosikausia.

Äänestä

Niin ei tehdasta ole tänne ollut tuomassa mikään vakavasti otettava taho, sen takia sitä ei tänne ikinä tulekaan.

Äänestä

Kemijärvellä loppui sellun teko huhtikuussa 2008.
Yhä epätodennäköisemmältä vaikuttaa, että joku konsortio olisi uskottavasti aloittamassa uudelleen sellutuotannon, vaikka kyläpoliitikot koittavat toivottoman uskottavasti vakuutella Kemijärven hankkeen olevan muita pohjoisen kohteita edellä. Viime aikoina varsinkin kuulostaa, että Kemiin kyllä tulee ja valtio on vahvasti mukana!!

Äänestä

PK-yrityksistä ne Pohjanmaallakin ponnistaa. Se vaatii työtä ja hyviä ideoita. Miten niitä on siellä vaan ei täällä? Ollaanko patalaiskoja.

Äänestä
  • Kannattaa tehdä opintomatka Pohjanmaalle ja tutustua siihen yrittelijäisyyteen. Kyllä se on pitkälti ahkeruutta ja asennetta. Pohjoissuomessa yleensä veditaan olosuhteisiin sillähän rauhoitellaan mielialoja.

    Tietenkin on elinkeinoja jotka onnistuu Pohjanmaalla paremmin kuitenkin siellä on suurinosa yrityksistä joka onnistuisi kaikkialla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kannattaa tehdä opintomatka Pohjanmaalle ja tutustua siihen yrittelijäisyyteen. Kyllä se on pitkälti ahkeruutta ja asennetta. Pohjoissuomessa yleensä veditaan olosuhteisiin sillähän rauhoitellaan mielialoja.

    Tietenkin on elinkeinoja jotka onnistuu Pohjanmaalla paremmin kuitenkin siellä on suurinosa yrityksistä joka onnistuisi kaikkialla.

    Lapin asukkaiden kateus vie työpaikat, Kyllä sinäkin joudut vielä työttömaksi. Pohjanmaalla: kyllä minäkin teen itselleni työpaikan
    Tässä se oleellinen ero

    Äänestä

Sallassa on vain kunta ja vähän valtio. Kunta on ottanut aivan liian suuren osan yrittäjyydestä. Esim matkailun yrittäjiä kunta rahoittaa ja koko yrittäjyys vääristyy. Sallaan tarvittaisiin oikeita yrittäjiä ja yrityksiä ei näitä kunnan könkkäämiä yrityksiä.

Äänestä
  • Sallassa sentään on matkailu elossa. Kempassa ei.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sallassa sentään on matkailu elossa. Kempassa ei.

    Kun ei tunneta PK-yrityksen käsitettä. Kuitenkin juuri PK-yrityksistä tulee monesti vähitellen isoja menestystarinoita, kun on osaamista, ideaa, sisua ja rohkeutta.

    Äänestä

No tuleeko sitä tehtasta? Ottaako siitä pirukaan selvää?

Äänestä
  • Usko siirtää vaikka vuoria sano Moha-Matti.

    Äänestä

  • Ja sellu-usko....suuria vuoria

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt kun tuo mahdollinen hallituskokoonpano tiedetään ei tule uutta tehdasta Kemijärvelle, vihreiden Haavisto se jo kertoi radiossa. Onko asia hyvä vai huono, sitä voidaan tietenkin miettiä mutta mistä niitä uusia työpaikkoja saadaan jos kaikki mahdollisuudet elämiseen viedään pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu