Aloitaanpa taas alusta

Väite1. Ihminen työntää ilmakehään 36 miljardia tonnia hiilidioksidia vuosittain.

18

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerro lisää. Älä lisää mitään akuankkalinkkejä. Ne on jo naurettu moneen kertaan.

    • Anonyymi

      Jöns joutuu aloittamaan aina alusta kun se ei muista mihin se viimeksi unohtui.
      Jönssille tiedoksi että tämä on tieteenkieltäjien palsta. Kaikki viestit joissa ei tiedettä kielletä, poistetaan automaattisesti.

    • Anonyymi

      37 miljardia hiilidioksidia ovat fossiilisten polttoaineiden päästöt v,2018

      Se on noin 4,6% luonnollisista päästöistä jotka ovat n.772Gt/vuosi .Lisäksi luonnon vaihteluväli ei ole tiedossa.


      Hiilidioksidin osuus kaikista kasvihuonepäästöistä ovat 0,05-0,2 % Vähän on vähäisestä ja vielä mieto kasvihuonekaasu.

      Katso tieteellinen ilmastomuutos

    • Anonyymi

      Tosiasia 2. Joulupukki ei tuo lahjoja tieteenkieltäjille. Tontutkin karsastavat heitä.

      • Anonyymi

        Ei kannata tuollaisia akuankka-linkkejä jaella.
        Jos et tiennyt, niin tuo on poliittinen pamfletti, vailla mitään todellisuutta.


      • Anonyymi

        Tuossa polttoaineiden osuus on vain 6,4 Gt ja metsien hävittäminen vain 1,6Gt yhteensä 8 Gt


      • Anonyymi

        Ei tuossa ole mitään mitä kirjoitit äsken. Alle 5% ja ilmasto ei erittele sitä mikä on ihmisen osuus ja mikä on luonnollista osuutta. kaikki menevät lopulta kasvillisuuden käyttöön.


    • Anonyymi

      Piteles nyt vähän hevostas ja mieti mitä puhut tai mistä puhut.

      Yleinen esitetty väite ihmisen aiheuttamasta hiilidioksidin määrästä perustuu öljyntuotantomäärään ja oletukseen että valtaosa siitä poltetaan.
      Öljyn tuotantomäärä on aika hyvin tiedossa, n. 80 milj bbl/vrk, josta hiilidioksidia syntyy n. 14 Gt/v.
      Tästä eteenpäin ei sitten kukaan tiedä mitään tarkkaa, vain löysä arvio että öljyn osuus saattaisi olla n. 40%, johtaa arvioon 35 Gt/v.

      Arvio on heitetty siis vain karkeana, mutta riittävästi toistettuna siitä tulee "tieteellinen totuus", vaikka kukaan ei tiedä sen oikeellisuutta, siis samoin kun kaikki muukin, aina hiilidioksidin vaikutuksesta lähtien on oikeaksi osoittamatonta arviointia joiden numeroarvoja esitellään jopa useiden numeroiden tarkkuudella, vaikka jo lähtöarvoissa saattaa olla kymmenien % vaihtelua, mutta mitä tarkempi lukema, sen uskottavammalta se saadaan näyttämään.

      Tämä on koko AGW- idean lähtökohta, riittävällä toistolla yksinkertaista ihmistä on kovin helppo "taluttaa".

      • Anonyymi

        35Gt on vain alle 5% kaikesta hiilidioksidista.


    • Anonyymi

      Ilmasto-oppaassa väitettiin näin:
      Hiilidioksidilla on merkittävä vaikutus maapallon ilmastoon. Sen suurimpia lähteitä ovat fossiiliset polttoaineet, joita käytetään sähkön ja energian tuottamiseen liikenteen ja teollisuuden tarpeisiin sekä rakennusten lämmittämiseen. [1], [2]"
      Suurin lähde on kuitenkin pieni eli alle 5% miksi he hämäävät?

    • Koska on luonnollinen hiilidioksidikierto, joka ei lisää ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta.

      Sitten on ihmisen aiheuttama hiilidioksidin lisäys, joka nostaa hiilidioksidipitoisuutta joka vuosi.

      Ei tämä yksinkertainen asia tietenkään aivoosi uppoa, koska olet denialisti.

      • Anonyymi

        Luonnollista on suurin osa hiilidioksin lisäyksistä ja vähenemisestä.
        N e ovat osa lämpösyklejä.
        Et näköjään edelleenkään ymmärrä ,että hiilidioksiditasot seuraavat viiveellä lämpenemistä.
        Hiilen tason nousu ei ole lämpenemisen syy vaan seuraus syklin muutoksista.

        Edelleenkin on selvää ,että merien lämmön nousu vapauttaa hiilidioksidia massiivisesti.


        olen realisti


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luonnollista on suurin osa hiilidioksin lisäyksistä ja vähenemisestä.
        N e ovat osa lämpösyklejä.
        Et näköjään edelleenkään ymmärrä ,että hiilidioksiditasot seuraavat viiveellä lämpenemistä.
        Hiilen tason nousu ei ole lämpenemisen syy vaan seuraus syklin muutoksista.

        Edelleenkin on selvää ,että merien lämmön nousu vapauttaa hiilidioksidia massiivisesti.


        olen realisti

        Väärin.Ensin on hiilidioksidi jota seuraa lämpötila.

        Olet denialisti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin.Ensin on hiilidioksidi jota seuraa lämpötila.

        Olet denialisti.

        Luonnollinen ilmastonmuutos lähtee lämpiämiseen otollisella lämminsyklillä. Vasta lopulta alkaa merivesi lämmettyään luovuttaa hiilidioksidia. Viiveellä. Sen kaikki tietävät jääkairauksista jne.

        Usko jo! ihmisen päästöt ovat n 35Gt/vuosi eli alle viisi % kaikesta hiilen määrän lisäyksestä vuodessa. Ilmasto-opas antaa vieläkin pienempiä lukuja muistaakseni yhteensä metsien hakkuun m ukana jopa puolet pienempiä eli n 17GT/vuosi.
        Muista myös kasvien ihmeellinen kyky ottaa vastaan suurenevia hiilidioksiditasoja jopa 1200ppm sopii kasveille. NASAn mukaan maailma on vihertynyt huomattavasti.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Näin on. Ihmisen tupruttelut aiheuttivat saturaation jo miljoonia vuosia sitten.


      • Anonyymi

        Joo se asia liittyy lämpimään sykliin ja merien lämpenemiseen ei tähän roskaan;:::

        "Toinen tekijä on ilmastonmuutos, joka lämmittää tropiikin aluetta enemmän kuin Eteläistä jäämerta. Molemmat tekijät lisäävät tuulisuutta.
        Lisääntynyt tuulisuus estää hiilidioksidin imeytymistä mereen. Meri varastoi hiilidioksidin varsinkin alempiin vesikerroksiin. Tuulisuuden lisääntyessä vesi sekoittuu ja alempien vesikerrosten hiilidioksidi pääsee purkautumaan takaisin ilmakehään.
        Toisaalta pintavesi on niin hiilidioksidin kyllästämää, ettei uutta imeytymistä tapahdu. "


        Miksi alempiin kerroksiin imeytyy hiilidioksidia? Kaikki tietävät sen ,että lämmin vesi luovuttaa ja kylmä varastoi hiilidioksidia. Sitä ei vain voi sanoa suoraan , koska se romuttaisi koko AGW linnakkeen jota on rakennettu huolella jo jonkin aikaa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe