Sellutehdas Kemiin vai Kiinaan?

Saapa nähdä kumpi on tärkeämpää Antti Rinteelle,duunareitten työpaikat vai Viher Älymystön savupiippu teollisuuden alasajo.
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Rinne, kuten SDP ja Vasemmistoliitto, ovat tehtaan kannalla.

Oikein kirjoitus säännöt kannattaa opetella

Äänestä
  • Kemis on liikaa kommunistia se ei oo demarien mieleen

    Joten Kemi saa mennä Kiinaan koska kestävä kehitys ja unelma

    Äänestä

  • Miksi et voinut jsanoa että keskusta. Sipilä on ollut hankkeen takana jo vuosia, mutta ei ole siitä huudellut

    Äänestä

Jotkut vastustavat. Eli onko parempi ympäristön ja metsien kannalta, että uudet tehtaat rakennetaan ennemmin vaikka Kiinaan kuin Suomeen??

Äänestä

Se tehdas rakennetaan kuitenkin jonnekin koska tuotteille on kysyntää. Tehtaan estämisellä ei vähennetä kysyntää, vaan tehdas rakennetaan jotta kysyntään voidaan vastata.

Onko se Kemi vai joku toinen paikka, omistajalle lienee yksi ja sama. Mutta Kemille se ei ole.

Äänestä

Kiinalle on tärkeää rakenetaan pääsee Rautpohja tekemään koneet. Kemi voi ostaa sähkön läheltä Lämpöäkin tulee läheltä

Äänestä

Kiinaan tuskin havusellutehtaita rakennetaan.

Äänestä
  • Sehän olisikin vihreiden mielestä erinomaista kun rakennettais tehas Kiinaan ja vietäisiin havupuut laivalla sinne jalostettavaksi.

    Äänestä

Tehkää niin, että Vihreillä ei ole mitään päätösvaltaa eikä roolia Kemin tehtaan rakentamisessa eikä tule.

Äänestä

Vihreät ovat valtapuolue Helsingissä,jossa lämpö tuotetaan pääasiassa kivihiilellä.
Ehkä sen päästöt ovat siellä tavallista vihreämpiä,koska vihreät eivät pidä siitä isompaa meteliä.
Joten esim. biotuotetehtaatkin pitäisi heidän mielestään siirtää esim. Kiinaan,jossa tuon logiikan mukaan biotuotetehtaankin päästöt olisivat ilmastoystävällisempiä kuin Suomessa?

Äänestä
  • Mikä ihmeen biotuotetehdas? Hyvin on viherpesu mennyt perille.

    Se on sellutehdas mitä Kemiin ollaan suunnittelemassa. Vanha tehdas voidaan hyvinkin myydä osina Kiinaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saapa nähdä kumpi on tärkeämpää Antti Rinteelle,duunareitten työpaikat vai Viher Älymystön savupiippu teollisuuden alasajo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu