Rippijuhlien tarjoilu

Anonyymi

Hei.
Kertokaa jotain hyviä kasvis/vege tarjoiltavia jota voisi tehdä itse.
Myös muita ohjeita voi laittaa mielellään vähä kalorisia, mutta hyviä:)

11

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä suosittelen kaikkea mikä ui marinaadissa.

    • Anonyymi

      Moikka! Esim. sellaisesta keittokirjasta kuin Yllin kyllin löytyy vegaanisia ohjeita juhliin. Kirjasta olen tehnyt esim. "nikkarin paloja", jotka on suklaa-maapähkinäpaloja. Pohjaa voisi ihan varmasti käyttää myös täytekakun pohjana.

      Voileipäkakkuhan on ihan upea ruoka ja onnistuu myös vegaanisena. Tossa Yllin kyllin -kirjassa on myös sellaiseen ohje, mutta esim. tää http://ruoka-alkemisti.blogspot.com/2018/05/vegaaninen-voileipakakku-savutofulla-ja.html vaikuttaa tosi herkulliselta.

      Sit tietysti vegaaniliiton sivuilta löytyy vaikka mitä, varmasti myös niitä vähäkalorisia.

    • Anonyymi

      Vegenorppa munakoisosta ja taatelista(nenä). Juustoa itävallan keisarinnan tapaa. Lihakorvikkeet erilaisissa liemissä on kuulemma hyvää. Keitetyt ja painepesurilla mehustetut ribsit.

    • Anonyymi

      Kyllä lihaa pitää olla

      • Anonyymi

        Olutta se kyllä kelpaa kaikille kipin kapin Tallinnasta hakemaan


    • Anonyymi

      Ribsit ei kyllä maistu vegaanille.

      • Anonyymi

        Mitens lihapiirakka ja nakit.


      • Anonyymi

        Kristilliseen juhlaan kuuluu ja kuluu runsaasti punaviiniä!
        Ja saavillinen lähdevettä, mikä saattaa myös ihmeen tapahtuessa muuttu punaviiniksi!
        Ehkä kuitenkin myöhemmin, kun konfirmoitu viettää häitään!
        Odotellaaan!


    • Anonyymi

      Jos semmoista helppoa suolaista naposteltavaa pohtii, niin olen tehnyt tätä Kinuskikissan reseptiä vähän varioiden:

      https://www.kinuskikissa.fi/lohi-ja-pororullat/#

      Kyseessä tosiaan "lohirullat", mutta olen lohen jättänyt pois ja korvannut tuorejuuston maustamattomalla hummuksella :) Sitten vaan suolaa oman maun mukaan ja ripaus kurkumaa, niin hyvää tulee! Jos tuntuu, että ruohosipulituorejuuston jättäminen vie liikaa makua täytteestä, niin sitten vaan laittaa vähän lisää kevätsipulia

    • Anonyymi

      Uppopaistettua ja leivitettyä juustoa.. palloja.. pieniä tomaatteja ja paprikoita täytettynä couscousilla ja esim limettivinegrettokastikkeella.. Tangine kastiketta ja leikattuja ja kuorittuja porkkanan ja myös kurkun viipeleita. Voi myös hauhduttaa kasviksia padassa. Ja tarjota eri kastikkeiden kanssa esim hapanimeläkaatikkeen ja vegaanikermacurrykastikkeen. Bataatista voi tehdä muistaakseni myös maustekakkua esim no banaanista ainakin.. bataattiranskanskalaiset ovat hyviä. Pähkinöitä ja rusinoita voi myös esim laittaa naposteluun ja mansikoita tai mansikkakermakakkua. Nykyään saa vispattavaa vegaani olikohan kaura"kermaa".. useat vegaanit ehkä hyväksyvät feta juustokakun esim..?

    • Anonyymi

      Rehut on eläimiä varten

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe