Valkokastike

Anonyymi

Joo, voisitteko ihmismäistää noi ohjeet eka?
Miten monella eri tapaa sen voi tehdä?
Miten kukaan maailmassa voi kiehauttaa seosta josta yli puolet on jauhoja kökköinä vispilässä.
Ohjeen mukaan (jonkun ohjeen) sulata voi, 20g kattilassa ja lisää puoli desiä jauhoja! Ei kiehu tuo kökkökasa ei, ellet kumoa kemian ja fysiikan lakeja.

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyrkkisääntö on, että yhtä paljon tilavuusmitallisesti jauhoja ja voita kun teet roux'n. Yksi ruokalusikallinen jauhoja ja yksi ruokalusikallinen voita saostaa n. 2-2,5 dl nestettä.

      Sulatat voin keskilämmöllä, lisäät jauhot ja sekoitat, mutta et enna yhtään ruskistua. Sitten lisäät nesteen vähän kerrallaan samalla sekoittaen. Ja yhtä hyvin onnistuu, oli neste sitten huoneenlämpöinen tai viileä. Kiehutat n. 10 min että jauho kypsyy samalla sekoitellen.

    • Anonyymi

      Valkokastikkeen eli bechamelin teko vaatii vähän harjoittelua. Itse olen onnistunut parhaiten, kun neste (yleensä maito) on kuumennettu ennen kuin se sekoitetaan rasva-jauhoseokseen. Sen ei tarvitse kiehua, mutta kuumalla nesteellä ei kokemukseni mukaan tule niin helposti kokkareita kuin kylmällä. Lisäksi pitää tietysti sekoittaa kiivaasti nesteen lisäysvaiheessa. Ja kuten jo edellinen neuvoja sanoi, rasva pitää tietysti sulattaa ennen jauhojen lisäämistä.

      Muista myös keittää kastiketta vähintään muutama minuutti nesteen lisäämisen jälkeen, ettei se maistu jauholle. Äläkä hievahdakaan hellan vierestä keittämisen aikaan, maitoruoka kiehuu nimittäin takuuvarmasti yli, jos hetkeksikin käännät sille selkäsi.

    • Suorosta suoraan hörpötit piirakalle. Ehta luomua on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe