Vaikka lämpenisikkin onko silti isompiakin kysymyksiä.

Anonyymi

Vaikka ilmasto lämpenisikkin,pitäisikkö silti nostaa pinnalle muut asiat.Pohdinnoissani olen tehnyt koosteen syistä miksi.Keskustelu yleensä on sitä lämpeneekö lainkaan ihmisen vaikutuksesta vai ei,vähemmälle jää onko silti tärkeämpiä aiheita.
1 Estää huomion kiinnittämisen globalismin ongelmiin,sosiaalisesti aktiivinen väki tuhlaa huomionsa siihen
2 On kuin diktatuurissa jossa syy ei ole valtaapitävissä ja maailmanvalloitusta suunittelevissa rahapiireissä, vaan huomio saadaan ehkä jonkun ajatushautomotiimin sorvaamana ilmastokysymyksenä kiinnittymään pienen ihmisen omaan ilmastosyyllisyyteen.
3 Tieteen tapa määritellä polittisen kiinnostuksen aiheet ovat ennenkin olleet tuhoisia.mm rotuoppi,menneiden vuosikymmenten ajatus rikollisten toiminnan ymmärtäminen sairautena,nykyinen taloustiede,aikaisempien vuosikymmenten yliopistomaailman kiinnostus sosialismiin,islamisaatio joka alkoi saudiarabian aloittaessa islamin levittämisen rahoittamalla britannian yliopistoja, ym ym.
4 Politikoille ilmasto on suosion kalastamiseksi helppo aihe,mm siksi että vaikka näennäisesti se kuulostaa hyökkäykseltä rahapiirejä vastaa, jonka rahoituksella vaalimainontakin siis elää rahapiirithän silti rahastavat ympäristöteknologialla ja päästökaupalla,ja lopulta voivat jättää ilmastosuositukset sivuunkin jos maksaa liikaa,olennaisinta on se että mistä tahansa muusta ei tarvitse käydä vastaamaan,jostakin näennäisdemokratiassa kun täytyy olkoon mieluummin sitten ilmasto.
5 Sehän on vain lämpöä,myrkyt ovat erikseen.
6 Eivät lmäpimän ilmaston maat ilmastotalkoisiin lähde,mistä sitten valittavat.
7 Suomi hyötyy
8 Mistä tiedämme kuka oli koululaiset ilmaston puolesta takana,oliko sama kuin CIA intternet projekti nuoret musiikin avulla kuubaa vastaan.Muitakin hämäyksiä tiedetään olleen esim tähtien sota proijekti oli juoni jolla neukut saatiin mukaan varustelukilpaan jota heidän taloutensa ei kestänyt.

4

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Globaali väestöräjähdys on maailman suurin ongelma, joka suoraan aiheuttaa tai ainakin pahentaa muita globaaleja ongelmia, kuten ilmaston lämpenemisen, pulan luonnonvaroista ja puhtaasta juomavedestä tai saastuttamisen.

      Nykyisillä skenaarioilla esimerkiksi Saharan eteläpuolinen Afrikka tuhoutuu kokonaan, ennen kuin vuosisadan loppupuolella väestöpakote "helpottaa"

      • Sellainen täsmennys, että tarkoitan luonnon ja ympäristön tuhoa, en sitä, että Afrikka räjähtää ja uppoaa aaltoihin kuin satujen Atlantis. ; )

        En poistele trollausviestejä, koska niiden pitäisi saada mielestäni näkyä osoittamassa ihmisen syvää typeryyttä.

        Et tietenkään usko, että en poistele, mutta sehän on kokonaan sinun ongelmasi, ei minun.


      • Lisätään tähän myös minun mielipiteeni: Asiallisten viestien poistattaminen on syvältä ja haisee. Sellaista harrastavat vain trollipellet.

        Jos poistettu viesti oli kirjoittajan omasta mielestä asiallinen niin pyytäköön ylläpitoa palauttamaan se. Niin minä olen tehnyt jo useamman oman perusteetta poistetun viestini kohdalla ja ovat tulleet takaisin. Onnistuu myös Anonyyminä kirjoitettujen viestien osalta. Palautuspyyntöä voi toki joutua toistelemaan useampaan kertaan ja viimeksi jouduin antamaan kolmannen kerran palautetta Allerille asti omalla nimelläni ennenkuin tilanne korjautui.

        Aina kun kirjoittaa asiallisen viestin palstalle niin ota sen viestin linkki talteen ("Jaa") ja kopio viestistä myös. Ylläpito pyynnöstä alauttelee viestejä sen "Jaa" linkin perusteella.


      • Anonyymi

        Väestöräjähdys toki on suurimpia ongelmia ja tietysti edelleenkin ydinsodan uhkaja pandemiat.
        Ebola etenee jälleen.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      260
      4198
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      116
      2277
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2237
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2187
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      129
      2144
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      189
      1856
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1822
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      49
      1395
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      394
      1296
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      147
      1210
    Aihe