Punainen liha pannaan

Anonyymi

4

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja just kun aloitin syömään punaista lihaa, voi saatan!

    • Anonyymi

      Syön lihaa ja ajan autolla ihan samalla lailla kun tähänkinasti.
      Ei vois vähempää kiinnostaa kun joku ilmastonmuutos.

    • Anonyymi

      No finskien lihankulutuksen sääntely tuskin paljoa heilauttaa ilmastonmuutosta puoleen tai toiseen - toki esimerkki maailmalle on tärkeämpää.

      Kinkkien ja vinku-intiaanien talouksien kasvu ja kulutuksen lisääntyminen merkitsee maapallon kannalta huomattavasti enemmän eli esimerkiksi kinkkien lisääntynyt lihan kulutus vaikuttaa sademetsien laittomiin raivaamisiin soija-rehun tuottamiseksi elikoille, joita kinkit sitten syövät.

      20 vuodessa kinkit ovat kehittyneet kehitysmaasta johtavaksi teollisuus/talousmahdiksi ja elintarvikkeiden, hyödykkeiden, hilavitkuttimien kysyntä on räjähtänyt ylittäen maapallon kestokyvyn - esim. suuri osa muovisaasteesta merissä on vain tämän kehityksen tulosta ja edes Käteinenkään ei voinut uskoa globalisaation tuottavan tätä paskaa vaan hoki vain, että me ansaintaan tällä.

      Muovisaasteen poiskeräämiseksi on vain yksi ratkaisu eli laittaa kituvat kalastus-laivastot keräämään nuottiinsa tämä jäte YK:n piikkiin (maailma maksaa sen minkä saastutti) ja polttaa jäte energiaksi. Pikkuhiljaa keräys sujuu, sillä pikkuhiljaa se jäte on myös sinne kerääntynyt lähinnä juuri kinkkien talouskasvun tuloksena.

      Puhuin jo 90-luvulla, että kinkkien talouskasvu tuo helevitenmoiset ongelmat eteen, kun jokainen kinkki haluaa auton ja jääkaapin, mutta ajatteliko kukaan päättäjistä globalisaation seurauksia - vain lyhyen ajan marginaalisia voittoja.

      Maailman saastumisessa ja ilmaston lämpenemisessä nähdään oikeastaan se lyhyen tähtäimen taloudellisen hyödyn keräämisen seuraamukset eli voitot kääntyvätkin tappioiksi vaan tappiot kuittaa kuten aina pahnan pohjimmainen ja pahimmalla tavalla eli kuolemalla joko pakolaisveneessä tai kotikonnuilla.

      Ei muuta kuin guuffaamaan Portugaliin kuten suomalaisdirikatkin tekevät 55-eläkeikään päästyään ja paha maailma on kaukana takana eli ei huolta huomisesta - toisilla.

    • Anonyymi

      Jos Hölmölä SITRA kieltää, niin ilman muuta silloin pitää käyttää.
      Hyvin menee yksilöllä, kun jättää seuraamatta THL:n ja SITRA:n ohjeet, eikä käy terveyskeskuksessa hakemassa Big Pharman myrkkypillereitä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      73
      4976
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3369
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      21
      2669
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1727
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1332
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      220
      1139
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1015
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe