Sitra: Punainen liha pannaan ja omat autot vapaa-ajalla kotiin – ilman ennennäkemättömän kovia tekoja ilmastotavoite karkaa Suomessa
https://yle.fi/uutiset/3-10784895
Liha- ja maitotuotteiden veron nostaminen ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3387?fbclid=IwAR0BBl7Am2kjGn95koWILZ3gBEqMcRU4as3_ssFWu7OkL9BjEVW86802pt8
Punainen liha pannaan
4
179
Vastaukset
- Anonyymi
ja just kun aloitin syömään punaista lihaa, voi saatan!
- Anonyymi
Syön lihaa ja ajan autolla ihan samalla lailla kun tähänkinasti.
Ei vois vähempää kiinnostaa kun joku ilmastonmuutos. - Anonyymi
No finskien lihankulutuksen sääntely tuskin paljoa heilauttaa ilmastonmuutosta puoleen tai toiseen - toki esimerkki maailmalle on tärkeämpää.
Kinkkien ja vinku-intiaanien talouksien kasvu ja kulutuksen lisääntyminen merkitsee maapallon kannalta huomattavasti enemmän eli esimerkiksi kinkkien lisääntynyt lihan kulutus vaikuttaa sademetsien laittomiin raivaamisiin soija-rehun tuottamiseksi elikoille, joita kinkit sitten syövät.
20 vuodessa kinkit ovat kehittyneet kehitysmaasta johtavaksi teollisuus/talousmahdiksi ja elintarvikkeiden, hyödykkeiden, hilavitkuttimien kysyntä on räjähtänyt ylittäen maapallon kestokyvyn - esim. suuri osa muovisaasteesta merissä on vain tämän kehityksen tulosta ja edes Käteinenkään ei voinut uskoa globalisaation tuottavan tätä paskaa vaan hoki vain, että me ansaintaan tällä.
Muovisaasteen poiskeräämiseksi on vain yksi ratkaisu eli laittaa kituvat kalastus-laivastot keräämään nuottiinsa tämä jäte YK:n piikkiin (maailma maksaa sen minkä saastutti) ja polttaa jäte energiaksi. Pikkuhiljaa keräys sujuu, sillä pikkuhiljaa se jäte on myös sinne kerääntynyt lähinnä juuri kinkkien talouskasvun tuloksena.
Puhuin jo 90-luvulla, että kinkkien talouskasvu tuo helevitenmoiset ongelmat eteen, kun jokainen kinkki haluaa auton ja jääkaapin, mutta ajatteliko kukaan päättäjistä globalisaation seurauksia - vain lyhyen ajan marginaalisia voittoja.
Maailman saastumisessa ja ilmaston lämpenemisessä nähdään oikeastaan se lyhyen tähtäimen taloudellisen hyödyn keräämisen seuraamukset eli voitot kääntyvätkin tappioiksi vaan tappiot kuittaa kuten aina pahnan pohjimmainen ja pahimmalla tavalla eli kuolemalla joko pakolaisveneessä tai kotikonnuilla.
Ei muuta kuin guuffaamaan Portugaliin kuten suomalaisdirikatkin tekevät 55-eläkeikään päästyään ja paha maailma on kaukana takana eli ei huolta huomisesta - toisilla. - Anonyymi
Jos Hölmölä SITRA kieltää, niin ilman muuta silloin pitää käyttää.
Hyvin menee yksilöllä, kun jättää seuraamatta THL:n ja SITRA:n ohjeet, eikä käy terveyskeskuksessa hakemassa Big Pharman myrkkypillereitä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561228
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1541192Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601105Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo941038Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu49960Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55828Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54810Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32752
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71731