Punainen liha pannaan

Anonyymi

4

207

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja just kun aloitin syömään punaista lihaa, voi saatan!

    • Anonyymi

      Syön lihaa ja ajan autolla ihan samalla lailla kun tähänkinasti.
      Ei vois vähempää kiinnostaa kun joku ilmastonmuutos.

    • Anonyymi

      No finskien lihankulutuksen sääntely tuskin paljoa heilauttaa ilmastonmuutosta puoleen tai toiseen - toki esimerkki maailmalle on tärkeämpää.

      Kinkkien ja vinku-intiaanien talouksien kasvu ja kulutuksen lisääntyminen merkitsee maapallon kannalta huomattavasti enemmän eli esimerkiksi kinkkien lisääntynyt lihan kulutus vaikuttaa sademetsien laittomiin raivaamisiin soija-rehun tuottamiseksi elikoille, joita kinkit sitten syövät.

      20 vuodessa kinkit ovat kehittyneet kehitysmaasta johtavaksi teollisuus/talousmahdiksi ja elintarvikkeiden, hyödykkeiden, hilavitkuttimien kysyntä on räjähtänyt ylittäen maapallon kestokyvyn - esim. suuri osa muovisaasteesta merissä on vain tämän kehityksen tulosta ja edes Käteinenkään ei voinut uskoa globalisaation tuottavan tätä paskaa vaan hoki vain, että me ansaintaan tällä.

      Muovisaasteen poiskeräämiseksi on vain yksi ratkaisu eli laittaa kituvat kalastus-laivastot keräämään nuottiinsa tämä jäte YK:n piikkiin (maailma maksaa sen minkä saastutti) ja polttaa jäte energiaksi. Pikkuhiljaa keräys sujuu, sillä pikkuhiljaa se jäte on myös sinne kerääntynyt lähinnä juuri kinkkien talouskasvun tuloksena.

      Puhuin jo 90-luvulla, että kinkkien talouskasvu tuo helevitenmoiset ongelmat eteen, kun jokainen kinkki haluaa auton ja jääkaapin, mutta ajatteliko kukaan päättäjistä globalisaation seurauksia - vain lyhyen ajan marginaalisia voittoja.

      Maailman saastumisessa ja ilmaston lämpenemisessä nähdään oikeastaan se lyhyen tähtäimen taloudellisen hyödyn keräämisen seuraamukset eli voitot kääntyvätkin tappioiksi vaan tappiot kuittaa kuten aina pahnan pohjimmainen ja pahimmalla tavalla eli kuolemalla joko pakolaisveneessä tai kotikonnuilla.

      Ei muuta kuin guuffaamaan Portugaliin kuten suomalaisdirikatkin tekevät 55-eläkeikään päästyään ja paha maailma on kaukana takana eli ei huolta huomisesta - toisilla.

    • Anonyymi

      Jos Hölmölä SITRA kieltää, niin ilman muuta silloin pitää käyttää.
      Hyvin menee yksilöllä, kun jättää seuraamatta THL:n ja SITRA:n ohjeet, eikä käy terveyskeskuksessa hakemassa Big Pharman myrkkypillereitä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1094
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      880
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      39
      777
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      198
      705
    Aihe