Punainen liha pannaan

Anonyymi

4

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja just kun aloitin syömään punaista lihaa, voi saatan!

    • Anonyymi

      Syön lihaa ja ajan autolla ihan samalla lailla kun tähänkinasti.
      Ei vois vähempää kiinnostaa kun joku ilmastonmuutos.

    • Anonyymi

      No finskien lihankulutuksen sääntely tuskin paljoa heilauttaa ilmastonmuutosta puoleen tai toiseen - toki esimerkki maailmalle on tärkeämpää.

      Kinkkien ja vinku-intiaanien talouksien kasvu ja kulutuksen lisääntyminen merkitsee maapallon kannalta huomattavasti enemmän eli esimerkiksi kinkkien lisääntynyt lihan kulutus vaikuttaa sademetsien laittomiin raivaamisiin soija-rehun tuottamiseksi elikoille, joita kinkit sitten syövät.

      20 vuodessa kinkit ovat kehittyneet kehitysmaasta johtavaksi teollisuus/talousmahdiksi ja elintarvikkeiden, hyödykkeiden, hilavitkuttimien kysyntä on räjähtänyt ylittäen maapallon kestokyvyn - esim. suuri osa muovisaasteesta merissä on vain tämän kehityksen tulosta ja edes Käteinenkään ei voinut uskoa globalisaation tuottavan tätä paskaa vaan hoki vain, että me ansaintaan tällä.

      Muovisaasteen poiskeräämiseksi on vain yksi ratkaisu eli laittaa kituvat kalastus-laivastot keräämään nuottiinsa tämä jäte YK:n piikkiin (maailma maksaa sen minkä saastutti) ja polttaa jäte energiaksi. Pikkuhiljaa keräys sujuu, sillä pikkuhiljaa se jäte on myös sinne kerääntynyt lähinnä juuri kinkkien talouskasvun tuloksena.

      Puhuin jo 90-luvulla, että kinkkien talouskasvu tuo helevitenmoiset ongelmat eteen, kun jokainen kinkki haluaa auton ja jääkaapin, mutta ajatteliko kukaan päättäjistä globalisaation seurauksia - vain lyhyen ajan marginaalisia voittoja.

      Maailman saastumisessa ja ilmaston lämpenemisessä nähdään oikeastaan se lyhyen tähtäimen taloudellisen hyödyn keräämisen seuraamukset eli voitot kääntyvätkin tappioiksi vaan tappiot kuittaa kuten aina pahnan pohjimmainen ja pahimmalla tavalla eli kuolemalla joko pakolaisveneessä tai kotikonnuilla.

      Ei muuta kuin guuffaamaan Portugaliin kuten suomalaisdirikatkin tekevät 55-eläkeikään päästyään ja paha maailma on kaukana takana eli ei huolta huomisesta - toisilla.

    • Anonyymi

      Jos Hölmölä SITRA kieltää, niin ilman muuta silloin pitää käyttää.
      Hyvin menee yksilöllä, kun jättää seuraamatta THL:n ja SITRA:n ohjeet, eikä käy terveyskeskuksessa hakemassa Big Pharman myrkkypillereitä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      10
      3899
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      233
      3789
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2334
    4. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      41
      1763
    5. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1643
    6. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1387
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1265
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1251
    9. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1104
    10. LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO

      Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K
      Lieksa
      66
      1057
    Aihe