Makkaraa, huutaa kansalainen!

HS: Ruokavalio, joka voisi pelastaa meidät ja maapallon


~ https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000006107802.html -


Ilkka Luoma 17.5.2019 - 9:56

Tähän persu parahtaa: "Ja minunhan syömisiin eivät idunpurijat puutu - syön mikä maistuu hyvältä ja maukkaalta ... tämä on minun elämä!". Niin - elämme mielikuvissa, tiedossa ja siihen uskossa tai hermonpäissä, jotka viestivät makuja, tuoksuja tai intohimoa saada lisää ja enemmän, jos se on haluja kiihottavaa - kuten erinomaisen lihaisa hyvin maustettu (juusto)makkara voisi olla - kesämökkigrillistä hienona kesäiltana järven rannalta - saunan puhtaana raikkaan kylmän oluen kanssa. Olemme nautiskelijoita - joo!

Toki saa ajatella kokonaisuutta. Mutta yhden ihmisen elo on kovin lyhyt purskahdus elämän kirjossa, jossa kaikki vaikuttavat kaikkeen. Ympäristö meidät sitten kuitenkin elättää - biokierrot, syömmehän lopulta vedentäyteistä hiilielämää, joka on aina lähtöisin joistain aiemmin kuolleista - yllättävääkö? Ei suinkaan, vaan biomassa meidät elättää - "maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun on tuleman" -näinhän se pappi runoilee, kun siinä laatikossa makaa matkalla paremmille laitumille.

Laidun, aivan, sieltä se lihakin lopulta tulee, jos nauta saa kevään tullen kokea "kevään paisumista". Se itukin tulee maasta, kuten ruoho, jota lehmä märehtii ja piereksii metaanina lämmittämään mieltämme ja ilmastoamme. Siis biomassa ja sen kierto. Siitä me elämme.

Olemmeko järkyttäneet suhteettomalla kulutuksellamme tuota biomassasuhteiden keskinäistä järjestystä, jonka luomiseen evoluutiolta meni muutamia satoja miljoonia vuosia? Ehkä - sillä meidän ympäristöjälki on kuitenkin suhteeton biomassaamme nähden.

Pitäisikö tehdä muutos - alkaen ruokalautaseltamme? Miten katat lautasesi? Millaisia makuja sieltä on totuttu saamaan? Tuo tottumus on se jarru, joka estää useiden lautasen vihertymisen puolikkaaksi, joksi tässä HS-jutussa halutaan sen tulevan. Kun olen tottunut makkaraan, niin minkä minä sille mahdan, ellei joku kerro minulle sellaisia faktoja, joihin voin uskoa. Usko ja tieto, mutta jos minulla ei ole sitä tietoa? Keneen luottaisin tässä? Vai kuuntelenko aistejani?



4289

15

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kirjoittaja persu? Persuthan ovat makkaran purijoita!

    • Anonyymi

      Makkaraa huutaa suomirahvas, ja tarkoittaa hk-blöötä!

    • Anonyymi

      Olemmeko jo liian lihavia - keskimäärin?

    • Anonyymi

      Mausta puheenollen, se tulee mausteista ja sen sellaisesta. Makkarat ovat hyvin maustettuja. Yks tuttu sanoi kerran, että aisanseipäätkin maistuvat hyvältä juustokuorrutettuna. Sama pätee siinäkin, että taidokkaasti maustettuna ja sopivan rasvaisena kaikki maistuu hyvältä. Makukin on taidetta.

    • Anonyymi

      Olemme makkarakansaa! Ja ylpeitä siitä ...

      • retkinuotijoella sun muissa grillilöessä lähes aena mielkuvituksettomast nakkeja naoratellaan, makkaroeta makustellaam mut tehkeepä parannus:
        laettakee tulisille hiilille kokonaesija lanttuja, naoriita haotumaan!
        kuorjhan niissä hiiltyy mut sisus usseimmitev varsin om makosoo, kunhan on kunnolla haovvuteltu. nam!
        kmkk tammerforssin nuapurst


    • Anonyymi

      Jeesus tulee ole valmis

    • Anonyymi

      Tehdäänkö sellainen sopimus että kaikki ne jotka suostuvat siihen, että heidän ruumiinsa lähetetään kuoleman jälkeen (tai hätätilassa jos ruoka loppuu) makkaratehtaalle, saavat syödä makkaraa :D

    • Anonyymi

      Raamattu sanoo lihansyöjistä ja kasvissyöjistä:
      Kunnioittakaa toisianne. Jos uskossaan vähäinen ei halua syödä lihaa, niin sitä pitää kunnioittaa. Samoiten sitä joka uskaltaa syödä lihaa, jonka Jumala on sallinut syötäväksi.

    • ei tätä aivopesua kauaa viitti enää kuunnella, pitää lopettaa uutisten seuraaminen,

      • Anonyymi

        pelkurit eivät uskalla kohdata totuutta


      • Anonyymi

        Näistä hörhöilyistä (ts. 95 %:stä nykyuutisista) on totuus ei valovuosien vaan gigaparsekien päässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näistä hörhöilyistä (ts. 95 %:stä nykyuutisista) on totuus ei valovuosien vaan gigaparsekien päässä.

        Dosetti tyhjänä?


    • Anonyymi

      Hiukan ilkikurinen mutta älykäs avaus

    • Anonyymi

      Ylensyönyt suomalainen?

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3571
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2363
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      140
      2006
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1626
    5. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      63
      1264
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1217
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      903
    9. Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      73
      898
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      77
      889
    Aihe