Kuinka syvälle aaltojen vaikutus yltää pinnan alla?

Anonyymi

Jääkö aaltojen vaikutus pinnan "näkyvälle" osalle, vai muodostuuko mahdollisia painevaihteluja syvemmällekin?

Jossain näin kuvan "keinumattomasta" laivasta, joka oli eräänlainen katamaraani, jonka "jalakset" olivat hieman torpedoja muistuttavat veden alla kulkevat ponttoonit. Ne oli yhdistetty ohuehkolla rakenteella veden yläpuolella olevaan runkoon.

Tuossa oli kai ideana että vain pieni osa aallokosta otti osumaa laivan kelluvien osien kanssa.

8

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vedenpinnan aaltojen vaikutus riippuu aallon pituudesta eli kahden peräkkäisen aallon harjan välisestä matkaerosta.

      en.wikipedia.org/wiki/Wave_base

      Arvio on että puolen aallonpituuden syvyydellä on aallon aiheuttama veden liike on enää 4% siitä mitä se on aallon kohdalla pinnassa. Tuota syvemmällä merenpinnan aallot eivät aiheuta merenpohjan sedimenttiin havaittavia jälkiä.

      Valtamerien myrskyissä valtamerien aallonpituudet voivat olla 200 metrin luokkaa. Sopivat tuuliolosuhteet voivat tuottaa 250 - 900 metrin pituisia aaltoja, jotka etenevät tuulta nopeammin eli ovat maininkeja.

    • Anonyymi

      Aaltojen aiheuttama hydrostaattinen painevaihtelu on mitattavissa vaikka valtameren pohjassa kilometrien syvyydessä. Sedimenttiin ei jää jälkiä, koska veden liikettä ei syvällä pohjan lähellä juurikaan ole.
      Se laivatyyppi tunnetaan nimellä SWATH, mikä on lyhenne englannin sanoista Small Waterplane Area Twin Hull.

    • Anonyymi

      Aaltojen virtauskenttä ulottuu varmasti noiden runkojen syvyydelle, mutta ei sillä ole merkitystä menon tasaisuuden kannalta. Aaltojen iskevä ja keinuttava vaikutus tulee vedenpinnan muutoksista. Pohjaan osuva pinta iskee ja rungon osan ollessa suuremmalta tilavuudelta vedessä tulee suurempi noste ja sen mukana momentti.

      Riittää siis laittaa kelluttava runko tai kantosiipi niin syvälle, että se ei koskaan tule näkyviin aalloissa. Jos lisäksi vedenpäällinen runko ei koskaan osu aaltoihin, menee alus tasaisesti kuin juna.

      Kantosiivillä vaaditaan aktiivinen säätö, joka pitää aluksen syväyksen ja kulkuasennon haluttuna. Kantavalla vedenalaisella rungolla ehkä riittää vesilinjassa olevan tilavuuden muutokset, mutta samalla jää jonkinlainen keinunta.

      • Anonyymi

        Pääosa SWATH aluksista ei todellakaan ole sotilaskäytössä.


    • Anonyymi

      No mutta rakentakaapa laiva, joka kahden vedenalaisen ponttoonin avulla kuljettaa merenpinnan yläpuolella saman lastin kuin suurimmat rahtilaivat nyt, esim. Maersk Linen uusimmat alukset. Kummallisesti joudutaan toteamaan, että niiden kahden ponttoonin uppouman tulee minimissään olla sama kuin veden yläpuolisten kaikkien osien ja rahdin paino, ne eivät olekaan kovin pieniä osasia eivätkä liiku kovin pienellä energialla.
      Sukellusveneethän ovat vedenalaisia ja erityisesti niiden etenemisen edullisuutta tms. on paljonkin tutkittu, sotilasteknologiaanhan on satsattu paljon iät ajat, mutta kun joskus 1960- 80- luvuilla vielä uumoiltiin sukellusveneistä tulevan iso osa rahdin kuljettajia, niin miten on nyt?
      Miten oletetut sukellusponttoonialukset toimisivat satamissa ja matalammissa vedensyvyyksissä, kyseiset syvyydet kun rajoittavat jo nyt alusten kokoa?
      Esim. suurin koskaan rakennettu tankkialus on ollut romutettuna jo kaksikymmentä vuotta, tuossa laivalajissa suuruuden kannattavuus ja toimivuus on siis jo saavutettu ja katsottu!

      • Anonyymi

        Kukaan kai ei ole ehdottanut noista tehtävän rahtilaivoja.


      • Anonyymi

        jep se tankkeri tosiaankin romutettiin. mutta konttialukset näkyy vielä kasvavan.
        Olisiko liikaa raakaöljyä isompi riski kuin säästö kuljetuksissa. Myös putkia vedetty paljon mereen ja maalle. kuljetustarve vähentynyt Isot laivat vaatii mielettömät satamat ja infrat.

        Uppouma aluksissa tulee ongalmaksi lastaus, jostakin pitäisi löytyä paljon nostetta aluksen pinnalle nostamiseksi lastausta ja purkua varten, se sama noste tilavuus on vastustilaa kulkiessa veden alla. vaikka ei kokonaan upoksissa mutta kuitenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      153
      13521
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      73
      9800
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      97
      9163
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      56
      3523
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2307
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1275
    Aihe