Kotiseudun puolustajat

Anonyymi

Flinkkilä-Tastula ohjelmassa olivat Riikka Karppinen ja Kari Väänänen keskustelemasa! Rohkea nuori nainen tämä Riikka Viiankiaavan puolesta puhuja isoa kaivosyhtiötä vastaan ja Kari Kemijärven asioista! Niinkuin hän sanoi, että me itä- lappilaiset ollaan sinikkoja! Niinhän mekin olemma saaneet taistella Vuotosta ja Kemihaaran allasta vastaan! Luontoarvoja jatkossakaan emme saa unohtaa, nyt meillä on monia asioita tapetilla, toivottavasti saamme lapsille uuden koulun, saisimme haussa oleviin paikkoihin pätevät henkilöt hoitaman kunnan asioita! Niinkuin "Vänä" sanoi, ihmisillä pitää olla unelmia, yritetään mekin yhdessä rakentaa kotiseutua, jossa meillä kaikilla on hyvä olla, puolustetaan me tätä pientä Pelkosenniemeä ja sen asukkaita suurella sydämellä! Meillä jokaisella on tehtävä, olemme jokainen tärkeä!

6

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eivät olleet keskustelemasa ...vaan keskustelemassa.
      Emme ole sinikkoja ...olemme sinnikkoja.

      Tärkeitä kylläkin kaikki

      • Anonyymi

        Antakaamme lukihäiriöstä kärsivien ihmisten kirjoitella tänne ilman arvosteluja, eikö pääasia ole, että asia tulee ymmärretyksi! Ehkä he ovat jo kouluaikoina tästä asiasta tarpeeksi kuulleet?


    • Anonyymi

      Säle kylä ei kirjoita hyvin. Tullu pakolainen.

    • Anonyymi

      Me emme saa uutta koulua.Emmekä kunnanjohtajaa emmekä sivistystoimenjohtajaa. Tyhjästä on huono nyhjästä.

    • Anonyymi

      Ole huoletta, kyllä leipä maistuu kaikille eli tulee kunnanjohtaja ja muut johtajat myös.
      Tuo tapa millä asioita hoidetaan kunnanhallituksen kokouspöytäkirjoista lukien se selviää.
      Sillä tapaa asiat hoidettuna vitkutellaan ja luodaan epävarma kuva koko kunnasta. Päätöksentekijät ovat syvältä suolesta kun jankkaavat niinkuin sosiaalijohtajan valinnan kanssa on tehty. Ensin virka auki sitten haastatellaan ja kun on aika valita päätetään ryhtyä setvimään toimenkuvaa. Karkoitetaan ne vähätkin hakijat. Kun setviminen loppuu laitetaan taas haku päälle, mutta ei mainita että jo kertaalleen haastatellut huomioidaan uudessa haussa. Voi pojat ja tytöt kyllä on noloa touhua tuo, oikeaa vellomista oikein huvittaa koko roskaporukka.

    • Anonyymi

      Onneksi ei tarvitse enää olla katsomassa sitä touhua. Ei ole yhtään ikävä sinne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3450
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2514
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1967
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      15
      1843
    6. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1799
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      46
      1764
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1513
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1488
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      265
      1173
    Aihe