Kotiseudun puolustajat

Anonyymi

Flinkkilä-Tastula ohjelmassa olivat Riikka Karppinen ja Kari Väänänen keskustelemasa! Rohkea nuori nainen tämä Riikka Viiankiaavan puolesta puhuja isoa kaivosyhtiötä vastaan ja Kari Kemijärven asioista! Niinkuin hän sanoi, että me itä- lappilaiset ollaan sinikkoja! Niinhän mekin olemma saaneet taistella Vuotosta ja Kemihaaran allasta vastaan! Luontoarvoja jatkossakaan emme saa unohtaa, nyt meillä on monia asioita tapetilla, toivottavasti saamme lapsille uuden koulun, saisimme haussa oleviin paikkoihin pätevät henkilöt hoitaman kunnan asioita! Niinkuin "Vänä" sanoi, ihmisillä pitää olla unelmia, yritetään mekin yhdessä rakentaa kotiseutua, jossa meillä kaikilla on hyvä olla, puolustetaan me tätä pientä Pelkosenniemeä ja sen asukkaita suurella sydämellä! Meillä jokaisella on tehtävä, olemme jokainen tärkeä!

6

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eivät olleet keskustelemasa ...vaan keskustelemassa.
      Emme ole sinikkoja ...olemme sinnikkoja.

      Tärkeitä kylläkin kaikki

      • Anonyymi

        Antakaamme lukihäiriöstä kärsivien ihmisten kirjoitella tänne ilman arvosteluja, eikö pääasia ole, että asia tulee ymmärretyksi! Ehkä he ovat jo kouluaikoina tästä asiasta tarpeeksi kuulleet?


    • Anonyymi

      Säle kylä ei kirjoita hyvin. Tullu pakolainen.

    • Anonyymi

      Me emme saa uutta koulua.Emmekä kunnanjohtajaa emmekä sivistystoimenjohtajaa. Tyhjästä on huono nyhjästä.

    • Anonyymi

      Ole huoletta, kyllä leipä maistuu kaikille eli tulee kunnanjohtaja ja muut johtajat myös.
      Tuo tapa millä asioita hoidetaan kunnanhallituksen kokouspöytäkirjoista lukien se selviää.
      Sillä tapaa asiat hoidettuna vitkutellaan ja luodaan epävarma kuva koko kunnasta. Päätöksentekijät ovat syvältä suolesta kun jankkaavat niinkuin sosiaalijohtajan valinnan kanssa on tehty. Ensin virka auki sitten haastatellaan ja kun on aika valita päätetään ryhtyä setvimään toimenkuvaa. Karkoitetaan ne vähätkin hakijat. Kun setviminen loppuu laitetaan taas haku päälle, mutta ei mainita että jo kertaalleen haastatellut huomioidaan uudessa haussa. Voi pojat ja tytöt kyllä on noloa touhua tuo, oikeaa vellomista oikein huvittaa koko roskaporukka.

    • Anonyymi

      Onneksi ei tarvitse enää olla katsomassa sitä touhua. Ei ole yhtään ikävä sinne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      5995
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      85
      5622
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3629
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3614
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      122
      1370
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1317
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1232
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1039
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1023
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      999
    Aihe