No niin, taas on perussuomalaiset kuohuttaneet, tällä kertaa nuoriso-osasto. Rikosoikeuden proffa nohevana jakaa mielipdettään:
https://yle.fi/uutiset/3-10794111?origin=rss
Eipäs tuokaan ukko tainnut sanoa mitään kun oikeasti halveerattiin ihmisiä:
https://yle.fi/uutiset/3-6327200
Kumpikohan on pahempi, pottaa kantaa suomeen syntyvien väriin liittyen ollenkaan loukkaamatta kuvan henkilöitä henk.koht. vai nauraa repostella tunnistettaville ihmisten kasvokuville? Varmaan palstan(kin) suvaitsevaisten akanruttanoiden mielestä pers-look oli tosi hauska, ei tullut yhtään mieleen että siinä " Syntyy selvä mielleyhtymä, että on ongelma, jos on tietynnäköisiä ihmisiä Suomessa".
Mutta joo, sitten niihin meidän oikeisiin ystäviin:
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/219120
"Hyvä uutinen tilanteessa on hänen mukaansa se, että Venäjän puolella raja pitää.
– Venäjä estää tehokkaasti laittoman Suomeen pyrkimisen. Me olemme ottaneet kiinni alkuvuoden aikana vain muutamia Suomeen Venäjältä laittomasti päässeitä. "
Entäs meidän EU-kaveri ruotsi, mitäs se teki? Lähetti jopa veljensä luona lkäymässä olleen turistin Suomeen pakolaisena:
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/316659-halla-aho-arvioi-oikein-ruotsi-ohjaa-turvapaikanhakijoita-suomeen-torniossa-jo-300
https://mvlehti.net/2019/05/05/video-ruotsin-viranomaiset-ohjasivat-turistin-suomeen-turvapaikanhakijaksi/
Vähän kohusta & todelliset ystävämme
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Harmis (taas kerran) unohtaa, kuinka se ihannevaltio Venäjä oikein työntämällä työnsi niitä turvapaikanhakijoita (joista iso osa oli vuosikausia asunut ja työskennellyt Venäjällä) Suomen rajan yli.
- Anonyymi
Suurin osa venäjältä tulleista tullut paluumuuttajina, juontaa juurensa jonnekin muutaman vuosikymmenen päähän:
https://yle.fi/uutiset/3-7920974 Anonyymi kirjoitti:
Suurin osa venäjältä tulleista tullut paluumuuttajina, juontaa juurensa jonnekin muutaman vuosikymmenen päähän:
https://yle.fi/uutiset/3-7920974Siis vuoteen 1990:
https://sananvapauteen.fi/artikkeli/2787
Tuo edellinenkin oli minun kommentti, jostain syystä näytti anonyyminä.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suurin osa venäjältä tulleista tullut paluumuuttajina, juontaa juurensa jonnekin muutaman vuosikymmenen päähän:
https://yle.fi/uutiset/3-79209742015 venäläiset työnsivät tänne heillä vuosikaudet turvassa eläneitä Lähi-Itäläisiä muka turvapaikanhakijoiksi.
Anonyymi kirjoitti:
2015 venäläiset työnsivät tänne heillä vuosikaudet turvassa eläneitä Lähi-Itäläisiä muka turvapaikanhakijoiksi.
Höpö höpö, olisivat kyllä voineet työntää. ruotsi todellakin työnsi n. 35000 nuppia.
Vähän kyllä huvittavaa noissa inkeriläisjutuissa se miten heidän tuloa on kauhisteltu ja pidetty "vääränä" vaikka heillä jonkinlainen oikeuskin siihen verisiteen kautta kun taas sitten valtavat matuaallot täysin muualta tuntuvat olevan vain rikkautta. Väitänpä että nuo inkeriläisoikeudella tulleet on myös integroituneet mainiosti.
Harmikselta tippunut se kriittinen ruuvi koneistosta?
Aika monella muulla tuntuu tippuneen, minä olen ystävillemme äärettömän kiitollinen jokaisesta pysäytetystä maahantunkeutujasta koska se tietää meille selvää säästöä. Tuolla mainittu viime vuonna1100kpl:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rajavartiopalvelu-otti-viime-vuonna-kiinni-yli-tuhat-suomeen-laittomasti-haluavaa-rajavartiolaitos-venaja-estaa-tehokkaasti-laittoman-suomeen-pyrkimisen/7418508#gs.dmk92j
1100 x n.30000e = n. 33milj, euron säästöt suomelle, ehkä sen voisi käyttää vaikka vanhusten hoitoon.
Rehellisesti sanoen minulla alkaa olla mitta täynnä näitä Eu:n Suomelle tuomia ongelmia kohtaan...
Suomi on Eu:ssa nettomaksaja. Sen lisäks eu:n sanelupolitiikka..Lukemattomien ongelmien jakaja. Pakolais sekoilu etc. Kaikki tämä vain koska olemme Eu:ssa. - Missä Eu, siellä ongelma.
Tulevaisuudessa on tulossa uusia pakolaiskriisejä esim. Afrikan väestöräjähdys ja sitä seuraava työttömyys siellä = Valtava pakolaistulva.. Mitä Suomi tekee? -Ottaa vastaan, koska eu jakaa ongelmat.
Kaikki tämä, niin nyt ollaan siinä kestämättömässä tilanteessa, että Suomen pitäisi ihan oikeasti pysähtyä..Katsoa ympärilleen ja vetää johtopäätökset: -Hakea eroa Eu:sta ja alkaa rakentaa itsenäistä Suomea....Kuvitelkaa sitä rauhaa ja harmoniaa kun Suomi voisi päättää ihan itse asioistaan..Laittaa rajat kiinni..Mikään ei sido.
Ero ei ole helppo, mutta Suomen kaltainen maa saisi sen toimimaan.. Voisimme lisätä myöskin Venäjä yhteistyötä..Käydä kauppaa..Eu ei sido. Pakotteet ei koske.
Vittu mikä kriisi tämä Eu oikeasti oli Suomelle...Juurikin noin se on, ei me saada EU:sta kuin ne jatkuvasti kasvavat ongelmat riesaksi, paljon puhutut ns. edut alkaa olla aika pieniä.
- Anonyymi
Joo, ennen EU:ta ei ollut pakolaisia, eikä Suomestakaan ole ikinä lähdetty elintasopakolaisiksi.
Ehkä kykenemättömyys luoda luottamuksellisia ihmissuhteita, joissa kumpikin osapuoli hyötyy kääntyy sujuvasti kyvyttömyydeksi ymmärtää niitä myös valtiotasolla. Oma fiilis on, että jos on elämässä kiinni, ymmärtää, miksi yksin murjottaminen neukkukuutiossa tai vastaavasti maana pohjanperillä on paska idea. - Anonyymi
Ennen Harmiksen juttuja jaksoi lukea. Nyt hän samanlainen fanaattinen paasaaja kuin muutkin persut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891
