Psykologismi nykyajan uskonto

Kultturien tutkimus, uskontotiede ja sosiaaliantropologia ovat käytännöllisesti katsoen synonyymeja. Ne pyrkivät kääntämään varhaiskantaista kulttuuria tai nykyisiä eri kulttuureita länsimaisten ymmärtämälle kielelle ja käsitteistölle.

Varhainen kulttuuri ei sisältänyt käsitettä uskonto, vaikka käyttämällämme nykykäsitteistollä se sisälsi olennaisesti uskonnollisia piirteitä. Vaikeinta on saada nykyilminen ymmärtämään, mikä modernissa kulttuurissamme palvelee samaa tarkoitusta. On luomu, lähiruoka, vaihtoehtohoidot, mutta vahvin nykyajan uskonnonkaltainen ideologia on psykologismi.

Uskontotieteilijät pitävät selvänä, että uskonnollisuus on geenipohjainen sopeuma, jo satoja tuhansia vuosia sitten evoluution mukana kehittynyt taipumus, joka edelleen pitää ihmistä vahvassa otteessaan, vaikka nykykulttuuri ei entisajan uskontoja diggaakaan. Uskonnot menevät, mutta syntyy uusia saman tarpeen tyydyttämiseksi, eikä nykyinenkään ihminen pidä katsomustaan uskonnollisena, vaikka se sitä on.

Uskonto pitää muilta opittuja näkemyksiä tosina, eikä juuri etsi niille todisteita, mutta selittää mielellään asioita näiden mukaan.

Psykologiset havainnot ovat yleensä oikeita, mutta niiden varaan rakennetut teoriat ovat niin moninaiset, että mikä tahansa seikka voidaan väittää oikeaksi. Vallitsee täydellinen moninaisuus, niin kuin tyypillisessä uskonnossa. Sen sijaan ihmisen geenipohjainen valikoituminen ja sopeutuminen ekolokeroonsa, unohdetaan täysin.

Tyypillinen psykologistinen ajatuskulku kertoo, että se ja se käyttäytyminen johtuu siitä ja siitä, koska on havaittavissa 45 %:nen riippuvuus näiden kahden välillä. Siitä, että 65 %:ssa tapauksista on joku muu syy, ei psykologisti edes tiedä eikä mainitse. Tapauskohtaisesti prosenttiluku on joku muu.

Täällaisen psykologistisen maailmakuvan luomiseen ei tarvita kummaakaan päätelykykyä. Pienen asiaan perehtymisen jälkeen oppii lausumaan ehdottomia totuuksia, joita toinen ei muka ymmärrä siksi, ettei ole perehtynyt asiaan. Biologiaan perehtyminen on vaikeata. Mutta juuri se antaisi oikeata tietoa.

Toinen psykologismin erhe on, että terapia olisi hyvin tehokasta. Jos potilas uskoo sen, teho on šamanismin luokkaa, siis placebovaikutusta, mutta jos ei usko, terapia muuttuukin psykologistisen kuvan tuloksettomaksi todisteluksi, jota selkeästi ajatteleva ei voi uskoa. Ennen kehotettiin rukoilemaan, nyt kehotetaan ihmista menemaan terapiaan. Molemmilla menetelmillä saavutetaan vain uskomustuloksia.

Vakavaa psykologista tutkimusta tehdään, mutta se valuu kuin vesi hanhen selästä.

Psykoterapian potilaista 90% on naisia, 10 % miehiä. Ero sukupuolittain on vielä suurempi kuin perinteisissä uskonnoissa.

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käytännöllisesti katsoen sinulla on vaan liikaa aikaa ja jauhat siksi puuta heinää lämpimiksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      90
      9358
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5859
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      13
      5248
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      148
      5188
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      41
      4243
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3519
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      62
      3457
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      112
      2855
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2821
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe