Onko ilmasto-palsta täynnä tieteenvastaisia denialisteja?

Jotkut kieltävät jopa ilmaston lämmenneen. Päyristyttävää..

Toiset taas väittävät lämpenemisen johtuvan kasvihuonekaasuista. Viimeisen tieteellisen tuykimuksen mukaan lämpö saa aikaan sen, että kasvihuonekaasuja alkaa muodostua ilmakehään. Näitä kasvihuonekaasuja ovat metaani, hiilidioksidi ja vesihöyry.

Muutamat denialistit haluavat uskoa että hiilidioksidi on kaikesta tieteellisestä dokumentaatiosta huolimatta ihmisen aiheuttamaa ja väittävät jälleen kaikesta dokumentaatiosta huolimatta hiilidioksidin olevan syy lämpiämiseen.

Lisäksi löytyy erilaisiin päähänpinttymiin jumiutuneita "mutu-filosofeja" jotka uskovat milloin auringon muuntavan säteilyään, joku väittä avaruudesta tulevan inter-galaktisen säteilyn lämmittävän.

Minua itseäni kiinnostaa vain tiede ja sen tuottamat faktat. Jos miljardit ihmiset öyhöttävät median suoltamaa typeriin argumentteihin perustuvaa AGW-hömppää niin sille ei voi mitään, toki tämä öyhötys tulee ehkä hyvinkin pian loppumaan ja sen loppumista haluan edesauttaa.

Ilmastoa ja sen muuttumista työkseen tutkivat paleo-klimatogit ja jäätikkö-tutkijat ovat nykyään enemmän kiinnostuneita tulevaisuudesta koska heidän mukaansa siellä vuorenvarmasti häämöttää uusi ilmaston jäähtyminen ja pohjoisen pallonpuoliskon jäätiköityminen.
He tutkivat mikä aiheutti menneisyydessä nykyistä ilmastoa n. 8 astetta lämpimämmän ilmaston nopean jäähtymisen.

Jäätiköiden kairausnäytteiden analysointi on paljastanut karun tulevaisuuden näkymän. Viimeinen jääkausi alkoi nykyisen kaltaisen tosin lämpimäämmän ilmaston nopeana jäähtymisenä. Analyysien mukaan ilmasto kylmeni pohjoisella pallonpuoliskolla 16 astetta n. 80:ssä vuodessa.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päyristyminen on jokamiehenoikeus. Sitä harrastaa jönssikin ihan päätoimisesti. Päyristymiseen liittyy mm. poistatusnapin hakkaaminen punaiseksi.

    • Ylen aamu-uutisten lukija kertoi jälleen päyristyneenä miten kasvihuoneiden lämmittäminen kotimaisella hiilivedyllä on voitu korvata ulkomaisella hiilivedyllä ja täten ilmasto pelastuu.

      Mitään lukuja hänellä ei väitteelleen ollut esittää eli taas kerran Yle suoltaa mutu-ideologiaansa

    • Kyllä denialisteja on täällä huomattava enemmistö.

      He hakevat järjestelmällisesti tietonsa akuankka-sivustoilta kuten tämänkin keskustelun aloittaja.

    • Anonyymi

      Ainoa joka voi vaikuttaa kylmän ja lämpimän syklin aloitukseen ilmastohistoriassa on maapallon rata ja sen asento muutokset. Tässä tietysti on kyseessä auringosta lähtevät lämpöenergiat jotka TIETYSTI LISÄÄNTYVÄT KUN MAAPALLO ON LÄHEMPÄNÄ AURINKOA. Myös aurinkotehon vaihtelut ratkaisevat ,mutta pohjoisella pallonpuoliskolla on niin monimutkaisia syklejä ,että niiden yhteisvaikutus on myös merkittävää: esim, Golf-virta, Pohjois-Atlantin sykli, El Nino ja la Ninja jaaaaaa….Toki kasvihuonekaasujen lisäys on se lopuliinen niitti asiassa, mutta vasta sitten kun lämpeneminen on jo lähtenyt käyntiin kylmän kauden jälkeen. 1.ensin nousee vesihoyryn osuus joka on n 50 % kasvihuoneilmiöstä 2. ja sitten viiveellä hiilidioksidi(9-26%) ja metaani.

      • Anonyymi

        Kylmä kausi päättyi Euroopassa n 1900 ja siitä lähdettiin nousuun suhteellisen nopeasti kestäen 1950 lle saakka jolloin nousua pohjasta oli jo 0,5C astetta
        Senjälkeen lämpötilat laskivat reilusti ja nousivat vasta noin 1980 luvulla suhteellisen nopeasti ja 2010- 2019 lämpötilat kääntyivät laskuun.
        Vasta 1950 luvun jälkeen alkoi teollisuus työntää hiiltä ilmaan ja sittenkin alkoi lämmöissä notkahdus alaspäin-
        Myös 1945 sodan jälkeen alkoi hillitön väestöräjähdys ja kehitysapu joka johti kehitysmaiden teollistumiseen ja kulutuksen kasvuun, 1980-90 työnsi globaali rahamaailma teollisuuden diktatuurimaihin : Kiinaan ja muualle halpamaihin joissa oli lupa orjuuttaa ja työntää kaikenmaailman saasteita ilmaan.


    • Anonyymi

      Sanoi päähänpinttymäänsä jumiutunut mutu"tiedemies" jota kiinnostaa vain omaan päähänpinttymäänsä sopivat argumentit. Ketkä paleo-klimatogit (!) ja jäätikkötutkijat ovat nykyään enemmän kiinnostuneita tulevaisuudesta jne? Nimiä ja linkkejä kiitos - muuten viestisi jää taas kerran merkityksettömäksi öyhötykseksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      59
      5643
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      109
      4599
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      81
      3733
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      66
      3412
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      105
      3383
    6. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      18
      3142
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      112
      2888
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2327
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      133
      2312
    10. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      36
      1961
    Aihe