Missä ovat auttajat nyt?

Anonyymi

Missä ovat ne lukuisat auttajat jotka tässä pari vuotta sitten auttoivat tänne tulevia perheitä? Pesivät huoneistot lattiasta kattooon.Sisustivat ja hankkivat huonekalut,että perheillä olisi hyvä asettua tänne.Huomio, että tänne tulee vieläkin uusia lapsi perheitä mutta auttaminen ei enään kiinnosta yhtään ketään. Ei ole näkynyt auttavaa kättä enään,miksi??

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä auttajia ovat ihan saatavilla, mutta ei ole enää niin yksinkertaista saada tietää, kuka tarvitsisi apua! Enää ei saa antaa minkäänlaisia tietoja henkilöistä, itse pitää olla aktiivinen ja ilmottautua! Alkaa tuntua jo ihan hullulta tämä uusi laki, näistä tietojen saamisista! Ihan on salaista nykyään, vaikeuttaa monia arkisiakin juttuja
      myös vapaaehtoistyötä!

      • Anonyymi

        Hölöpön pölöppöä.Kuka sitä kerjuulle lähtee? Menisitkö ite? Kyllä se on teidän hyväntekeväisyyden asia selvitäää ketä tänne muuttaa ja tarjota apua.Mut eihän se teitä enää kiinnosta. Kaikki tietää jos tänne uusia ihmisiä tulee. Heille voi tarjota apua ihan fb tai kunnan sivuillakin. Mut eipä siellä ketään enää näy..


      • Anonyymi

        Minäkin sanon, että hölöpön, katsoppa peiliin, oletko itse tehnyt näin? Nyt puhut ilman "parempaa tietoa"! Oletko mukana jossain yhteisössä tai yhdistyksessä, kyllä siellä porukalla näitä asioita mietitään! Ei se ole kerjuuta, jos apua pyytää! Kyllä kunnassakin ohjataan puolin ja toisin, näitä vaihtoehtoja, mitä on tarjolla! Ei kaikki tahdo olla näissä medioissa, jos tiedät apua tarvitsevan, on sinunkin velvollisuus auttaa lähimmäistä tai ohjata hänet avun piiriin! Tee itse, niinkuin toivoisit toistenkin tekevän, sitä on niin helppo arvostella näin!


      • Anonyymi

        Minä teenkin niin.Mut kuten sanoin,kela auttaa minkä auttaa. Ja loput joudutaan kerjäämään tai olemaan ilman. Olen myös kuullut että kaikkia ei auteta,ei edes esitetä.Oletetaan vaan että sinne sos luukulle jokainen lähtee kerjäämään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe