Missä ovat auttajat nyt?

Anonyymi

Missä ovat ne lukuisat auttajat jotka tässä pari vuotta sitten auttoivat tänne tulevia perheitä? Pesivät huoneistot lattiasta kattooon.Sisustivat ja hankkivat huonekalut,että perheillä olisi hyvä asettua tänne.Huomio, että tänne tulee vieläkin uusia lapsi perheitä mutta auttaminen ei enään kiinnosta yhtään ketään. Ei ole näkynyt auttavaa kättä enään,miksi??

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä auttajia ovat ihan saatavilla, mutta ei ole enää niin yksinkertaista saada tietää, kuka tarvitsisi apua! Enää ei saa antaa minkäänlaisia tietoja henkilöistä, itse pitää olla aktiivinen ja ilmottautua! Alkaa tuntua jo ihan hullulta tämä uusi laki, näistä tietojen saamisista! Ihan on salaista nykyään, vaikeuttaa monia arkisiakin juttuja
      myös vapaaehtoistyötä!

      • Anonyymi

        Hölöpön pölöppöä.Kuka sitä kerjuulle lähtee? Menisitkö ite? Kyllä se on teidän hyväntekeväisyyden asia selvitäää ketä tänne muuttaa ja tarjota apua.Mut eihän se teitä enää kiinnosta. Kaikki tietää jos tänne uusia ihmisiä tulee. Heille voi tarjota apua ihan fb tai kunnan sivuillakin. Mut eipä siellä ketään enää näy..


      • Anonyymi

        Minäkin sanon, että hölöpön, katsoppa peiliin, oletko itse tehnyt näin? Nyt puhut ilman "parempaa tietoa"! Oletko mukana jossain yhteisössä tai yhdistyksessä, kyllä siellä porukalla näitä asioita mietitään! Ei se ole kerjuuta, jos apua pyytää! Kyllä kunnassakin ohjataan puolin ja toisin, näitä vaihtoehtoja, mitä on tarjolla! Ei kaikki tahdo olla näissä medioissa, jos tiedät apua tarvitsevan, on sinunkin velvollisuus auttaa lähimmäistä tai ohjata hänet avun piiriin! Tee itse, niinkuin toivoisit toistenkin tekevän, sitä on niin helppo arvostella näin!


      • Anonyymi

        Minä teenkin niin.Mut kuten sanoin,kela auttaa minkä auttaa. Ja loput joudutaan kerjäämään tai olemaan ilman. Olen myös kuullut että kaikkia ei auteta,ei edes esitetä.Oletetaan vaan että sinne sos luukulle jokainen lähtee kerjäämään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4118
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3803
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2354
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1925
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1616
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1593
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      48
      1582
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1453
    Aihe