Missä ovat auttajat nyt?

Anonyymi

Missä ovat ne lukuisat auttajat jotka tässä pari vuotta sitten auttoivat tänne tulevia perheitä? Pesivät huoneistot lattiasta kattooon.Sisustivat ja hankkivat huonekalut,että perheillä olisi hyvä asettua tänne.Huomio, että tänne tulee vieläkin uusia lapsi perheitä mutta auttaminen ei enään kiinnosta yhtään ketään. Ei ole näkynyt auttavaa kättä enään,miksi??

4

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä auttajia ovat ihan saatavilla, mutta ei ole enää niin yksinkertaista saada tietää, kuka tarvitsisi apua! Enää ei saa antaa minkäänlaisia tietoja henkilöistä, itse pitää olla aktiivinen ja ilmottautua! Alkaa tuntua jo ihan hullulta tämä uusi laki, näistä tietojen saamisista! Ihan on salaista nykyään, vaikeuttaa monia arkisiakin juttuja
      myös vapaaehtoistyötä!

      • Anonyymi

        Hölöpön pölöppöä.Kuka sitä kerjuulle lähtee? Menisitkö ite? Kyllä se on teidän hyväntekeväisyyden asia selvitäää ketä tänne muuttaa ja tarjota apua.Mut eihän se teitä enää kiinnosta. Kaikki tietää jos tänne uusia ihmisiä tulee. Heille voi tarjota apua ihan fb tai kunnan sivuillakin. Mut eipä siellä ketään enää näy..


      • Anonyymi

        Minäkin sanon, että hölöpön, katsoppa peiliin, oletko itse tehnyt näin? Nyt puhut ilman "parempaa tietoa"! Oletko mukana jossain yhteisössä tai yhdistyksessä, kyllä siellä porukalla näitä asioita mietitään! Ei se ole kerjuuta, jos apua pyytää! Kyllä kunnassakin ohjataan puolin ja toisin, näitä vaihtoehtoja, mitä on tarjolla! Ei kaikki tahdo olla näissä medioissa, jos tiedät apua tarvitsevan, on sinunkin velvollisuus auttaa lähimmäistä tai ohjata hänet avun piiriin! Tee itse, niinkuin toivoisit toistenkin tekevän, sitä on niin helppo arvostella näin!


      • Anonyymi

        Minä teenkin niin.Mut kuten sanoin,kela auttaa minkä auttaa. Ja loput joudutaan kerjäämään tai olemaan ilman. Olen myös kuullut että kaikkia ei auteta,ei edes esitetä.Oletetaan vaan että sinne sos luukulle jokainen lähtee kerjäämään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2804
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2077
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1882
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1521
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1234
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1020
    Aihe