Pierukaasut tuhoaa ilmastotavoitteet

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/dec5cca0-4d66-4304-b4a5-08de686a6943

Ilmakehän metaanipitoisuudet nousevat nopeasti. Tutkijat eivät tiedä, mistä metaanin lisääntyminen johtuu. Voimakasta lisäystä ei ole huomioitu Pariisin ilmastosopimuksessa, ja tutkijat varoittavat, että jos kasvu jatkuu, tavoite pysäyttää maapallon lämpeneminen alle kahteen asteeseen voi romuttua.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ne pierukaasut mitään tuhoa, vaikka pitoisuus nousisi tuhatkertaiseksi nykyisestä. Hiilidioksidin lämpökapasiteetti on 0,84 kj/kg. metaanilla se on 2,22 kj/kg. Typellä 1,04 kj/kg ja hapella 0,92kj/kg.

      Vain näillä lukemilla on merkitystä, koska kaikki mitä ilmakehässä tapahtuu perustuu ilman kaasujen lämpökapasiteettiin. Metaanin pitoisuus on vain 0.00017 %.

      Kovapäiset ei vaan millään suostu uskomaan, että ei ilmakehä sido lämpöä maan päälle. Ilmakehä nimenopmaan poistaa lämpöä maasta. Metaanipitoisuuden nousu tuhatkertaiseksi vaan hiukan tehostaisi lämmön poistumista avaruuteen.

      Ilmastotieteen kasvihuoneteoriassa on aivan kaikki väittämät väärin. Se kun on alunperin syntynyt aikana jolloin ei tiedetty edes ilmakehän kaasukoostumusta. Alunperin teorian perusteissa oli vain hiilidioksidi, vesihöyry ja otsoni.

      Loput väittämät on lisätty myöhemmin. Kaasujen ominaisuudet on tiedetty vasta 1930 luvulla, eikä ilmastotiede ole korjannut 1800-luvulla tulleita virheitä.

      • Anonyymi

        Lämpökapasiteettien eroavuudet tai aineiden osuus, eivät ole oleellisia AGW - keskustelussa.
        Ilmakehä koostuu eri kaasuista ja sitoo itseensä lämpöä/aste kg keskimääräisen lämpökapasiteettinsa mukaan koska pysyvää lämpötilaeroa eri molekyylien välille ei voi syntyä.

        AGW -teoria lähtee siitä oletuksesta että hiilidioksidin- tai metaanin- tai muut ns. kasvihuonekaasumolekyylit, maan pinnalta tulevan IR- säteilyn absorption vuoksi lämpenevät ja/tai emittoivat enemmän kuin muut ilman molekyylit ja lisäävät siksi i koko ilmakehän lämpötilaa.

        Jatkuva hokeminen ilmakehän eri komponenttien lämpökapasiteeteista on osoitus täydellisestä ymmärtämättömyydestä asiaa kohtaan, niillä ei ole mitään osaa väitettyyn AGW- vaikutukseen.

        Jos tuntee tarvetta puuttua tai esittää asiasta omaa näkemystään, suotavaa olisi edes ottaa selvää mikä on ongelma.
        Oma käsitykseni on että AGW n perusteet vuotaa tosi pahasti, mutta on rasittavaa lukea toistuvasti väsyttävän pitkiä selostuksia joiden sisältö ei ole missään suhteessa itse asiaan.


    • Kuuluisa fyysikko, lämpöopin kehittäjä, Joseph Fourier huomasi kasvihuonekaasujen ilmastoa lämmittävän vaikutuksen noin kaksisataa vuotta sitten. Denialistit eivät ole sitä vieläkään huomanneet.

      Hohhoijaa.

      • Anonyymi

        Vaikea huomata jotain sellaista, mitä ei ole olemassa.
        Kasvihuonekaasujen ilmakehää viilentävä vaikutus on kyllä huomattu.


    • Anonyymi00006
      UUSI

      Nyt se on varmaa, pierukaasut ovat romuttaneet ilmastotavoitteet!

      • Anonyymi00007
        UUSI

        Piereneminen on kiellettävä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7600
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      367
      6669
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      67
      4025
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3769
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      196
      2246
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      20
      1937
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1710
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1646
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1540
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1537
    Aihe