Nyt on taas se aika vuodesta jolloin lapseni alkavat odottaa kutsuja tuttavien grillijuhliin, missä isännät tarjoavat ylpeinä veristä pihviä ja savukitkerää lihaa. Lapset ovat kauhuissaan kun pitää olla syövinään ja nälissään. Minäpä näppäränä äitinä keksin ottaa mukaan pari nakkipakettia ja ketsuppiannospusseja! Käyn vaivihkaa lämmittämässä nakit vessassa kuumassa vedessä. Allas täyteen kuumaan vettä ja paketti veteen. Sitten menemme lasten kanssa pensaiden taakse herkuttelemaan! Kyllä isännät ihmettelee miksi olemme hymyileviä ja emme syö niiden ruokia juurikaan.
Muistutan kaikki herkkusuita että lihat keitellään ensin herkullisessa mausteliemessä ja viimeistellään kaasugrillissä. T. Grillimamma
Taas saa kärsiä
6
148
Vastaukset
- Anonyymi
Nitriittinakit ovat meidän lasten suosikkeja. Keitettyä ketsuppa lisukkeeksi.
- Anonyymi
Mistä saat Suomessa kärsiä? Siivutettu elefantin kärsä saattaa olla kyllä mehevä grillimättö.
- Anonyymi
Suomalaiset paistavat makkarankin ihan väärin. Makkaratkin kuuluu esikeittää ja halutessa ottaa grillissä rapea geillipinta. Suoralla lämmöllä paistaen makkarasta tulee kuivaa ja sitkeää.
- Anonyymi
Nyt grillimamma innostuu, sluuurps! Jatkoon!
- Anonyymi
Saattaa olla, että jotkut grillaavat lihaisaa makkaraa, joka on todellakin kuivaa. Aito vanhanajan makkara on tehty siitä teurasjätteestä, jota ei luokitella lihaksi ja se ei ole kuivaa.
- Anonyymi
Kunnon vanhanajan utarelenkkiä kun vaan jostain saa niin ei sen parempata rillattavaa ja maistuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1393720Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville583329Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122724Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152294- 1711946
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311416Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka301376- 541182
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16973Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110953