Hissi ja avaruusasema

Voisiko rakentaa hissin jolla pääsisi avaruuteen ja miksi ei voisi?

4

231

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä. Kaikki hissit ovat avaruudessa, joten luulisi onnistuvan.

    • Anonyymi

      Kyseisenlainen hissi on jo suunnitteilla ja valmistuu näillä näkymin vuonna 2100. Ongelma tekijöitä on muutama: 1) hissi tarvitsee vastapainon yläpäähänsä, eli hissiä varten pitäs saada kaapattua tarpeeksi iso asteroidi kiertoradalle. 2) kyseinen hissi oli vähintään 100 km pitkä ja jo itsessään niin ison rakennuksen valmistaminen olisi erittäin työlästä. 3) rakennus pitäisi myös rakentaa materiaalista, joka kestäisi oman painonsa. 4) yks ongelma tulee kans lentokoneiden takia, ent sit terrorismi? Eli kyseisen hissin pitäisi olla tarpeeksi kestävä, että se kestäisi suurinpiirtein ydinpommin..

    • Anonyymi

      Ongelmista kuolettaviksi koituvat kolmonen ja nelonen. Oman avaruushissin vaatiman pituuden osalta oman painonsa Maapallon gravitaatiokentässä kestävää materiaalia ei vielä ole löydetty. Marsin tai Kuun osalta jo olemassaolevien aineiden kestävyys riittäisi mutta Maapallolla gravitaatio on juuri sen verran voimakkaampi ettei täällä riitä.

      fi.wikipedia.org/wiki/Avaruushissi

      Tuon wikipedia - artikkelin englanninkielinen versio on huomattavasti laajempi ja yksityiskohtaisempi ja se kannattaa katsoa lävitse.

      Terrorismi olisi todellinen ongelma. Ainutlaatuisena avaruushissi olisi todella kiinnostava hyökkäysten kohde. Sen tuhoamiseen riittäisi yksi ainoa kerta jolloin turvallisuus pettäisi. Takaisin Maapallon pinnalle putoava osa katkenneesta avaruushissin kaapelista tekisi varsin ikävää jälkeä pitkin päiväntasaajaa siellä mihin se osuisi.

    • Anonyymi

      Ainoa mahdollinen hissi avaruuteen nykyisin ainakin on avaruusraketti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      288
      853
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe