Hissi ja avaruusasema

Voisiko rakentaa hissin jolla pääsisi avaruuteen ja miksi ei voisi?

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä. Kaikki hissit ovat avaruudessa, joten luulisi onnistuvan.

    • Anonyymi

      Kyseisenlainen hissi on jo suunnitteilla ja valmistuu näillä näkymin vuonna 2100. Ongelma tekijöitä on muutama: 1) hissi tarvitsee vastapainon yläpäähänsä, eli hissiä varten pitäs saada kaapattua tarpeeksi iso asteroidi kiertoradalle. 2) kyseinen hissi oli vähintään 100 km pitkä ja jo itsessään niin ison rakennuksen valmistaminen olisi erittäin työlästä. 3) rakennus pitäisi myös rakentaa materiaalista, joka kestäisi oman painonsa. 4) yks ongelma tulee kans lentokoneiden takia, ent sit terrorismi? Eli kyseisen hissin pitäisi olla tarpeeksi kestävä, että se kestäisi suurinpiirtein ydinpommin..

    • Anonyymi

      Ongelmista kuolettaviksi koituvat kolmonen ja nelonen. Oman avaruushissin vaatiman pituuden osalta oman painonsa Maapallon gravitaatiokentässä kestävää materiaalia ei vielä ole löydetty. Marsin tai Kuun osalta jo olemassaolevien aineiden kestävyys riittäisi mutta Maapallolla gravitaatio on juuri sen verran voimakkaampi ettei täällä riitä.

      fi.wikipedia.org/wiki/Avaruushissi

      Tuon wikipedia - artikkelin englanninkielinen versio on huomattavasti laajempi ja yksityiskohtaisempi ja se kannattaa katsoa lävitse.

      Terrorismi olisi todellinen ongelma. Ainutlaatuisena avaruushissi olisi todella kiinnostava hyökkäysten kohde. Sen tuhoamiseen riittäisi yksi ainoa kerta jolloin turvallisuus pettäisi. Takaisin Maapallon pinnalle putoava osa katkenneesta avaruushissin kaapelista tekisi varsin ikävää jälkeä pitkin päiväntasaajaa siellä mihin se osuisi.

    • Anonyymi

      Ainoa mahdollinen hissi avaruuteen nykyisin ainakin on avaruusraketti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4552
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      275
      1523
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1298
    6. 81
      1291
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1245
    8. 305
      978
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      920
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      800
    Aihe