Pakolaisohjaaja Anne Hasa kehuu aamun lehessä kuinka Ylitornion kortittomat pakolaiset ovat suorittaneet ajokortit ja kulkeminen esim.työharjoitteluihin helpottunut. Kuka se sitten autot heille kustantaa?? Olisi kiva itelläki autoa pittää jos ois vara!
Pakolaisten autokoulu ja ajokortti
Anonyymi
252233
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kuka ne kortit makso ensinnäki
Ylitornion kunta,kukas muu.
Pitäskö meän soutaa pakolaisena ruottin puolelle???
Hyvä homma mustaa kenkälankkia naahmaan niin avot.
Kortit,autot,vaatteet,ruoka,asunto,harrastukset.Kaikenhan ne saavat ja mikä työharjoittelu,älkää nyt naurattako!
Joo kyllä se on väärin, että saavat kaiken. Kyllä on monta nuorta ja vanhempaakin oman kunnan asukasta, joilla ei ole varaa edes ajokorttia hankkia, saati sitten autoa. Täällä näkyy pakolaiset huristelevan uudenkarheilla autoilla, etsimässä pahantekopaikkoja. Ja jos oman kunnan asukki ohjataan 15km päähän lyhytkestoiseen 1-2kk kestävään työhön, eikä omista ajokorttia , eikä näin ollen pysty työtä vast.ottamaam, niin karenssi pamahtaa heti. Näin on käynyt ja vielä talvi aikaan, jolloin olis pitäny kävellä 15kilsaa.
Jos näistä asioista vielä jotain puhuu, niin heti ollaan syyttelemässä
vähintäinki persuksi !
saavat kolme ensimmäistä vuotta ajaa ilman vakuutuksia ja korttikin puoleen hintaan
Ei näiden kulttuuriin kuulu työnteko. Mihin ihmeen työharjoitteluun he menevät?
Voi kunpa ohjaaja vastaisi
Eipä näy vastaavan
Päiväkoteihin. Niin kui rovaniemellä.
No eikö ne nyt ole jo tarpeeksi harjoitelleet lasten kanssa jo esim.Oulussa,että oikein päiväkoteihin!Onneksi ei ole enää pieniä lapsia,puistattavaa.
Kyllä on kantikset poljettu suohon! Koska noustaan barrikadeille ? Minusta olisi jo aika suomalaisten herätä tähän ainaiseen kusetukseen. Suomalaisten oikeuksia poljetaan mennen tullen ja palatessa jos tähän vaan jäädään ja tyydytään kohtaloomme. Esim. kun suomalainen menee anomaan autoon apuja Rovaniemen vammaispalvelusta, niin kaupunki on rajannut auton saamisen siihen vammaisen kohdalla, että pitää olla joko opiskelu tai työpaikka. Mutta nämä meidän veronmaksajien kustantamat asukit saavat uuden karheat autot, kun vain kävelevät autoliikkeeseen sisään maksari kourassa ja ottavat mitä haluavat! Näin on toimittu Roissa. Eikä ole mikään juoru, vaan autoliikkeessä samaan aikaan olleen asiakkaan näkemää realiteettia.
Mutta kun he ovat Sipsin tänne kutsumia kunniakansalaisia. Ja moniosaajia koneinsinöörejä. Meidän kuuluu antaa heille vähästämme, jotta heillä olisi yltäkylläisyys.
Sitä itsekin ihmetellyt kun usein noilla nuorilla "p.akolaisilla" on uudet bemarit ja audit alla..Herää väkisinkin kysymys että mistä rahat. Veikkaan vahvasti että vastaus ei kestäisi päivänvaloa. Koska suomalaisille mahtaa riittää.
Olisko Kempeleen lahkovellet olleet rahoittajina ?
Eipä vastaa ohjaaja! Vaikka käy tirkistelemässä täällä sekin stt
Lehtiin pyrkii kyllä
Uskallus puuttuu! Kaakattaa toisaalla
Lisää pakolaisia ovat tänne hommaamassa! Työntekijäpulaa paikkaamaan. Moniko näistä aiemmin tulleista on oikeissa töissä? Saisiko lukuja? Kaunko menee että ovat oppineet kieltä tai kouluttautuneet vaikka lähihoitajiksi? Haluavatko edes kouluttautua? Hölmöläisten touhua. Kj laskee vain tuloja, entäpä menot?????
Heissäkin on kahden kerroksen väkeä. Osa on "opiskelemassa", osan "työnantajana" on Kela ja kunta, mutta huomattavasti suurempi osa on töissä tai opiskelemassa, osa Ruotsin puolella. on sähkömiestä, autonasentajaa, lähihoitajaa, koulunkäyntiavustajaa.
Jaa ,että työvoimaa ylitorniolle. Kyllä ylitorniolla on vielä työ voimaa,itsellä minkä tarvii .Ei siihen tarvi Euroopan ulkopuolelta tuoda . Ja alkaa niitä opettamaan työn tekoon.Liian iso pala. Ovat tottuneet kävelemään kädet leveällä.
Ukrainalaisia pakolaisia otamme mielellämme Ylitorniolle. He ovat työteliäitä ja sieltä tulee lapsia ja naisia, ei ukkoja. Heillä on oikea hätä ja autot ei ole mielessä ykkös asia
Niin,miksi nyt ei oteta ukrainalaisia meille turvaan? He tuskin tulisivat työharjoittelemaan
Ny ottanut lopputilin vai onko kehotettu