Kopioituva kemia

Elämä on kopioituvaa kemiaa.

Alkusynty on tapahtunut maapallolla, tai elämä on tullut tänne muualta muun avaruusmateriaalin mukana, mutta koska kaikkeus lienee ajallisesti rajoittunut, alkusynty lienee jossakin tapahtunut.

Voimme kuvitella, että aluksi syntyi sattumoisin yksi kopioituva molekyyli. Kun tämä kopioitui, se käytti kopioittensa osina ympäristön kemikaaleja. Kopioinnissa syntyi erilaisia virheitä esimerkiksi avaruussäteilyn tai muun ionisoivan säteilyn tuloksena. Kopioituja oli siis erilaisia.

Kun kopioituminen jatkui, ympäristön kemikaalipitoisuus laski. Toiset kopioitujat kopioituivat laihemmassa liuoksessa tai nopeammin. Tapahtui erilaistumista. Koska olot eivät olleet kaikkialla samat, eri ekolokerossa menestyivät paremmin toiset, huonommin toiset.

Toiset muunnelmat käyttivät härskisti jo toisissa eliöissä olevia osia.

Kun kopioituminen jatkui, monimolekyyliset kombinaatiot kopioituivat paremmin kuin yksimolekyyliset. Kehitys oli räjähdyksenomaista. Syntyi yhä mutkikkaampia kopioitujia. Lopulta syntyivät geenit ja niiden yhdelmät. Samalla tuli esiin ekolokeroita, joita vielä ei ollut miehitetty.

Missään tässä ei ole mitään mystistä. Mutta miksi alkusyntyä ei tapahdu nyt? Syitä lienee kolme.

A) Alkusynty on mahdollisesti hyvin harvinainen tapahtuma. Vaikka olosuhteet olisivat otolliset, saattaa mennä miljoonia, jopa miljardeja vuosia, ennen kuin se sattuu tapahtumaan.

B) Olot ovat perusteellisesti muuttuneet. Vaikka kopioituva molekyyli sattumoisin syntyisikin, sen tarina on lyhyt, sillä rakennusaineita ei enää ole.

C) Nykyiset organismit ovat paljon tehokkaampia ympäristön kemikaalien käyttäjiä. Kopioituja - jos sellaista vuosimiljardien kuluessa edes syntyy - kuolee heikkouttaan.

Kuva on yksityiskohdiltaan vielä spekulatiivinen, mutta yksi on luultava, alkusynty on joskus jossakin ollut. Ei ole mitään viitettä, että sen olisi aiheuttanut jokin päämäärähakuinen olio.

0

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        104
        2265
      2. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        41
        1524
      3. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        138
        1094
      4. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        232
        1048
      5. 101
        1003
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        82
        876
      7. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        80
        777
      8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        53
        777
      9. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

        Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
        Maailman menoa
        45
        768
      10. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        215
        764
      11. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        93
        739
      12. 52
        714
      13. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        40
        686
      14. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        658
      15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        28
        546
      16. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        527
      17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

        Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
        Tanssii tähtien kanssa
        14
        500
      18. Nyt ei enää ole

        Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
        Ikävä
        36
        495
      19. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        482
      20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

        mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
        Ikävä
        25
        446
      Aihe