Turha vastakkainasettelu ja ääripäiden luominen luomun ja ”tehotuotannon” välillä joutaa romukoppaan, Rajasärkkä kirjoittaa.
Myös luomutuotteita on jäänyt valvonnassa kiinni luomussa kielletyistä aineista. Luomun tuottamisessa saa käyttää tiettyjä torjunta-aineita, kuten pyretriiniä.
Onko totta luomusta?
6
1162
Vastaukset
- Anonyymi
Aikoinaan osa tehotuotannon tuotteista oli luomua koska luomu ei myynyt ja se tuotanto piti dumpata johonkin.
Toki luomu-tuotannossakin joudutaan käyttämään välillä tehokkaampia aineita, mutta Suomessa luomutuotantoa valvotaan tarkasti eikä yleensä pahempia rikkomuksia tapahdu - joskus kyllä, mutta ne ovat satunnaisia.
Miten sitten esimerkiksi Kiinan ja Intian luomutuotanto - voiko siihen luottaa? Nähdäkseni ei, sillä esim. kinkit eivät paljon kunnioita mitään muuta kuin rahaa ja luomutuotanto voi olla mitä paskaa tahansa - erityisesti näiden "terveysvaikutteisten" tuotteiden ostajien älykkyys tulisi asettaa puntariin - oletteko nyt ihan järkeviä vai pitäisikö teidät sijoittaa vähintään avohoitoon ja terapiaan. - Anonyymi
mutta maahantuotua luomuruokaa sentään valvotaan hiukan tullin toimesta, täällä tuotettua paljon heikommin.
- Anonyymi
Luomu haisee haistakaapa vihannekset ,kasvikset sonnalle.Siihen jäi luomujen osto mutta,sehän on luomua pask..a kasvatettu.Kahvikin ei se hyvää kyllä ole..
- Anonyymi
"Luomu haisee haistakaapa vihannekset ,kasvikset "
Luomukaali on todella hyvää ja maukasta. Tuoksu on miellyttävän raikas.
Olen syönyt sitä jo monta vuotta.
Ja montaa muutakin vihannesta.
Kaikki ovat olleet oikein hyviä ja hyvän makuisia. Edellyttäen, että eivät ole olleet liian pitkään kaupan tiskissä lämpöisessä.
- Anonyymi
Jokaisen omenan mukana syömme noin 100 miljoonaa bakteeria.
Luomuomenoiden bakteeristo erosi lajistoltaan selvästi tavanomaisesti viljellyistä.
Luomuomenoissa oli paljon enemmän hyviä bakteereita kuten maitohappobakteereita ja probiootteja.
Luomuomenat ovat siten tavanomaisia laadukkaampia.
An Apple a Day: Which Bacteria Do We Eat With Organic and Conventional Apples?
Wassermann ym. Front. Microbiol., 24 July 2019
https://doi.org/10.3389/fmicb.2019.01629 - Anonyymi
Luomussa saa olla myös parsinavettoja. Heh.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686782
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1475438Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504483En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53650- 373228
- 283153
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris752769Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259