Mitä mieltä sinkulat asiasta?
Marko Anttila on jo nyt suomalaisen jääkiekon legendoja, lätkäkulta 2019 on upea saavutus ja joukkueen kapteenilla oli saavutuksessa keskeinen rooli.
Onko miehen peliura kuitenkin "paperia" jos hän ei käy voittamassa Stanley-cupin?
Marko Anttila on jo nyt suomalaisen jääkiekon legendoja, lätkäkulta 2019 on upea saavutus ja joukkueen kapteenilla oli saavutuksessa keskeinen rooli.
Onko miehen peliura kuitenkin "paperia" jos hän ei käy voittamassa Stanley-cupin?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mörköllä ei ole mitään asiaa änäriin. 😁😁😁
Tuon mielipiteen johdosta teinkin aloitukseni.
Lienee kiistatonta, että pelaaja kasvaa todelliseksi legendaksi vain menestymällä "änärissä".
Mielestäni Mörkö on isompi tähti kuin yksikään NHL-pelaaja.
Pari peliä ei vielä mitään ratkaise. Käy samoin kuin bottakselle, voitti kisan valtavat uhot mutt miten on nyt.
Kä'y kuin petri kontiolalle suuri tähti yksissa ta i kaksissa kisoissa, piti lähtee nhl niin ainoastaan laiskotteli ja lihoi kesän eikä viitsinyt harjoitella, maito junalla nhl ja paikka khl :D
Mörkö taipuu mörön, ei mulla tämän lisäksi muuta kuin että takaisin kouluihin te tollot.
Minusta ei. Ei taidot riitä, vaikka sydän on täyttä kultaa.
Minusta Mörkö on omassa ääripäässään tavallaan jo käynyt ja sen rastin teki huikeasti. Ei hänen ainakaan mitään tarvitse todistaa mihinkään suuntaan.
Toivottavasti saa pelata pitkään ja saa pelata silleen, että voi viettää eläkepäiviään perheen parissa ehjänä.
Ei kaikkien tarvitse olla ”Teemuselänteitä”, mutta ei myöskään ”TimonyrillataanJutiloitakaan”. 😬👌
Lue aiheen Urheilijat keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun; https://keskustelu.suomi24.fi/urheilu-ja-kuntoilu/urheilijat
Mörkö on nyt uransa huipulla ja näyttönsä antanut. Ei mitään järkeä olisi enää lähteä taalakaukaloon noilla ikävuosilla siksi että ei enää ehdi siellä rakentaa itsestään nhl-legendaa. Anttila jo osoitti maailmalle että myös euroopassa on hyviä pelaajia ja hän kuuluu niihin, se on ihan riittävä näyttö ja mm-mitali muistuttaa siitä myös tulevaisuudessa. Nyt olisi ehkä jopa paras hetki ripustaa hokkarit naulaan mutta ei kai siitä isoa haittaa ole jos muutaman vuoden vielä jokereissa pelaisikin, änäriin ei missään tapauksessa.
MM-kisat on skoda-cuppi, jossa NHL-pelaajat tulevat vain lomailemaan. Kaikkien jääkiekkoilijoiden päätähtäin on stanley cuppi.
NHL on varmasti kaikkien jääkiekkojunnujen unelma. Sarja on näkyvyydeltään ylivertainen, parhaat saavat melko hyvin massia, ja tähdet tuikkivat kirkkaina tähtitaivaalla.
Tosiasiassa NHL ei ole kuitenkaan niin korkeatasoinen suhteessa muihin sarjoihin kuin näkyvyys ja pelaajapalkkiot antaisivat olettaa. Mielestäni selkein osoitus sarja "köpöydestä" on junnuikäisten tulokkaiden menestyminen sarjassa, muutamat rookiet ovat jo tulokaskaudella nousseet korkeammalle tasolle kuin sarjan kiintotähdet. Oikeasti kovatasoisessa sarjassa fyysisesti heikompien pelaajien ei olisi mahdollista nousta tähtikaartiin kuin vasta fyysisen kehityksen myötä.
Anttilan ei missään nimessä kannata mennä minnekään NHL:ään vaan pelata näitä skoda cuppeja Euroopassa. Ei edes rahan takia, koska ei hänen kaltaisensa pelaaja pääse sellaisiin tuloihin, jos hän edes ylipäätänsä edes pääsisi NHL:llään. Voi olla, että vaikka hän haluaisi NHL:ään, ei hän sinne pääsisi.
Eipä ne änärijätkät muita kummempia otteita ole esittäneet MM-kisoissa. Amatöörijoukkue (Suomi) voitti "huippumaat" joiden joukkueet kuhisivat änäritähtiä.
Joku asiantuntija esittikin syyksi ennakkosuosikkien hyytymiselle MM-kisoissa sen, että muiden pelaajilta puuttui SM-liiga kokemusta.
Tottakai kannattaa jos pääsisi. Yhenkin kauden jos pelaa niin tulot ehkä kymmenkertaistuisi nykyiseen.
Samoin tekevät kansanedustajatkin, päätavoite päästä eduskuntaan ja hyviin tuloihin kiinni, muulla ei niin väliä, sinne kun pääsee niin ollaan vaan ja myötäillään. Välillä ajellaan taksilla.
Samaa mieltä, änäriin vain jos tarjotaan sopimusta joka takaa hyvät tulot.
Mörkön ura on kuitenkin ehtoopuolella, eikä hänellä olisi hävittävää.
Kyllä Mörkö voisi pelata jossakin pienessä NHL-seurassa ja sylkeä räkämaaleja samaan tapaan kuin maajoukkueessa!.
Häviäsikö esim. Columbus siinä miten paljon jos se maksaisi Mörkölle 750 000$/kausi että kaveri mättää räkämaaleja?.
Ei ehkä pyrkiä mutta jos sopimusta tarjotaan niin ainakin vakavasti miettiä. Ongelma vain että huippujoukkueisiin ei mahdu ja tulevaisuuteen tähtääville seuroille liian vanha.
Pieni kaukalo ja iso, ulottuva kaveri niin varmasti joku rooli saattaisi löytyä alemmista kentistä tai av-pelaajana.
Ei ehkä rahan tai menestyksen takia mutta ei tarvi miettiä että olisiko pitänyt lähteä. Lisäksi jos joskus valmennushommia miettii niin varmasti tuoltakin jotakin voi tarttua mukaan.
Mörkö se lähti änäriin, tinttantantallalei...
https://youtu.be/D-LeJS1VoDU
Tarttis kyllä lykätä mörkö sisään.
Kisat meni jo. Ei NHL:n pyritä. Sinne valikoituvat parhaista parhaimmat.
NHL:ssa lienee pelannut ja pelaa edelleenkin monta maailmanmestaria ei maailmanmestaruus paina siellä mitään. Googlet ja wikipediat eivät löydä tätä entistä mestaripelaajaa sukunimeltänsä Porvali. Etunimi on painunut historian roskakoriin. Yhden kauden tuo Porvali kävi palkkaanauttimassa NHL:ssa.
Tämä "mörkö" olisi samanlainen yhdenkauden suomenparas lätkämies, jos vain änärin scoutit tajuaisivat unoihtaa "mörön" ja palkata tämän nuoren suomalaisen, joka alkupeleissa latoi maaleja reppuun. Johan tuo nimeton alkupelien suomalainen maalintekijäkin on painunut historian romukoppaan niin miksei nyt sitten tuo "mörkökin". Mörkö tulisi änäristä maitojunalla kotiin, kuten Porvali. Ei siellä pellet pärjää.
Ei noin iso kankea mies pärjää NHL.ssä, siksi ei olekaan siellä.