Älä poistata tätä!

13

99

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinäkö vain päätät mitä täällä saa kirjoittaa? nostelet esiin ja mitä vielä?

    • Anonyymi

      Zharkova on tietääkseni eräs arvostetuimmista aurinkotutkijoista joten on syytä pitää hänen tutkimuksiaan luetettavina, mutta ennustaminen on vaikeaa ajalla jolla on tapahtunut niin paljon muutakin eli kaasujen pitoisuusmuutoksia ilmassa ja väestöräjähdys.
      Zharkovan mukaan olisi tulossa nopea kylmeneminen vaikka lämpösyklien pituudet ovatkin 350-400 vuotta keskimäärin.

      Tuossa ylimmäisessä käyrästössä näkyy hyvin tuo dramaattinen pudotus auringon aktiivisuudessa 2015 ja sama näkyy myös lämpötilakäyrissä. lapa kääntyy alaspäin jyrkästi.

      Toivottavasti joku muu sykli tulee apuun jotta ei kylmene liikaa.

      • Anonyymi

        Se muu sykli on siellä jo-hiilidioksidi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se muu sykli on siellä jo-hiilidioksidi!

        Niin mutta vesihöyry on lisääntynyt eniten juuri lämpenemisen takia ja pienikin kylmeneminen vähentää vesihöyryn määrää ja myöskin Hiilidioksidin määrää kun kylmenevät vedet imevät sitä.

        Voi tietysti toivoa , että tämä pieni CO2n nousu voisi ainakin hidastaa kylmenemistä. Aina hiilen osuus on kylmenemisessä ja lämpenemisessä ollut pienessä roolissa.


    • Lisäsin viittauksen tähän Zharkovan tutkimukseen keskusteluun "Tiede ja väitteet ilmaston viilenemisestä".

      • Anonyymi

        Miksi?
        Eli kaikki "saattaa johtaa", "voi olla", "suattaapi olla olemati" jutut kelpaa?
        Melkoista hourimointia.


    • Opiksi ja ojennukseksi kaikille. Tämä keskustelu poistettiin ja kun kysyin syytä, minulle vastattiin näin:

      "Pelkkä ilmoitus ei riitä viestin poistamiseen, vaan viestissä täytyy olla jotakin sääntöjen tai käyttöehtojen vastaista, jotta moderointi sen poistaa. Kukaan ei siis pysty poistattamaan viestejä pelkkää ilkeyttään. Tekoälykään ei poista viestejä ilmoitusten perusteella, joten sitä ei voi kukaan ulkopuolinen ilmiantojen avulla kontrolloida. Mikäli tekoäly poistaa viestin, sen uudelleen ja uudelleen lähettäminen ei yleensä auta.

      Aloituksesi poistettiin siksi, että siinä ei ole linkin lisäksi juurikaan omia näkemyksiäsi. Moderointi arvioi nyt kuitenkin tilanteen uudelleen, ja ketju palautettiin, koska sen alle oli tullut jonkin verran keskustelua. Pelkkien linkkien lisääminen on palvelun sääntöjen mukaan kielletty. Kirjoitathan linkkiesi yhteyteen siis myös omia näkemyksiäsi linkin sisällöstä. "

      Jossain kohtaa ollaan siis kovin kriittisiä, mutta toisaalta aivoton lässytys ja pelkkä provosointi pysyy palstalla.

      • Anonyymi

        Ihan hyvä kirjoitus. Zharkovaa kaivattiin ja keskustelua hänen tutkimuksistaan. Pelkkä englanninkiellinen linkki ei kelpaa eikä kai myöskään suomenkielinen.


      • Anonyymi

        "Jossain kohtaa ollaan siis kovin kriittisiä, mutta toisaalta aivoton lässytys ja pelkkä provosointi pysyy palstalla. "

        Tuo pitää paikkansa. Harvoin jönssin aivotonta lässytystä poistetaan. Jostain syystä se pysyy palstalla niinkuin Junttilan tuvan seinällä.


      • Anonyymi

        Tuo ei pidä paikkaansa. Kyllä täältä on poistettu lukuisia aivan asiallisia kirjoituksia. Ylläpito siis joko ei tiedä tai valehtelee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo ei pidä paikkaansa. Kyllä täältä on poistettu lukuisia aivan asiallisia kirjoituksia. Ylläpito siis joko ei tiedä tai valehtelee.

        Ylläpito kirjoittaa vastoin parempaa tietoaan. Aiheesta on ollut keskustelua keväästä 2017 alkaen ylläpidon palstalla. Hakusanoiksi:

        viestien poistattaminen keskustelutekniikkana suomi24

        Viimeksi vastasivat ketjuun eilen. Ei ollut uskottavaa kun kuka tahansa voi todeta miten viestit häviävät esimerkiksi yöaikaan silloin, kun täällä ei kukaan (ihmis) valvoja ole tekemässä työtä vaan homma toimii vain robotin varassa.

        Mutta kun palsta on Allerin palsta niin Allerin säännöillä mennään. Ikävää että nuo todelliset käytännössä noudatettavat säännöt eivät vaan ole missään näkyvillä niiden nimellisten eli teoreettisten sääntöjen sijaan.


    • Tässä on hyvä esimerkki, miten poistattaja ja ylläpito onnistuivat tuhoamaan mielenkiintoisen keskustelun aloituksessa viitatusta tutkimuksesta.

      • Anonyymi

        Keskustelujen täyttäminen varsinaiseen aiheeseen liittymättömällä läpänheitolla toimii hyvin niiden pilaamistarkoituksessa.

        Olisit itse kuitenkin saanut valita vähän kuvaavamman otsikon tälle. Seuraavalla kerralla kun samanlainen poistatushippa alkaa niin älä lähetä aloitusta heti uudelleen vaan tee jo siitä ensimmäisestä poistatetusta palautuspyyntö. Ei tällä keskustelun aloittamisella mikään hengenhätä kuitenkaan ole.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      703
      3153
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1013
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      41
      900
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      815
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      59
      612
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      603
    8. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      508
    9. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      507
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      86
      495
    Aihe