Toivottavasti hovioikeus tulee pyyhkimään märällä rätilla käräjäoikeuden hyvä-veli-päätöksen.
https://yle.fi/uutiset/3-10859698
https://yle.fi/uutiset/3-10859698
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minusta tälläinen toiminta täyttää rikollisjoukkion määritelmän. Oikea jengirikoshan tuo on. Sieltä löytyy ylätason tekijöitä ja sitten näitä hyödyllisiä hölmöjä jotka almuja vastaan rikkovat lakia päästäkseen jengiin sisään. Minusta koventsmisperusteet tuossa joukkopöljäilyssä ovat olemassa. Tehdään laittomuuksia vaikka niistä varoitetaan.
Mäkelä osui oikeaan! Nyt annettu päätös on sinetti sille ettei poliittisella mandaatilla toimivalla virkamiehellä ole virkavastuuta.
Sen sijaan virassa olevalla on virkavastuu omasta toiminnasta.
Miksi näin on? Ei kovin hevillä haluaisi arvostella oppineita tuomareita, on tuntu siitä ettei tätä tunkiota pitäisi tonkia kuin vähintään 400 km pitkällä tikulla, mieluusti 1000 km.
Päätöksestä syntyi sama kuva kuin aluksi Rovaniemen poliisin ilmoituksesta ettei ole tutkittavaa!!! Halloo! Silloin oli jo mielessä että eihän tuo voi olla totta!
Rovaniemen tuomarit totesivat ettei löytynyt pienintäkään rikettä eli aiheettomasti on syytetty! Halloo!!! Mikäs siellä Rovaniemellä on?
Tuomioistuimen uskottavuus kärsi pahasti. Rovaniemi alkaa haista, joku käry tässä on. Ensin poliisi, sitten tuomioistuin. Hmm miksi. Voiko rakenteellinen korruptio ulottua Rovaniemelle, ilmeisesti voi.
Asiasta tietenkin voi olla sitä mieltä että tämä on vain katkeraa kirjoitusta. No ei ole, tämä on pohdintaa tuomioistuimen hullunkurisesta päätöksestä ja sen yhteneväisyydestä poliisin toimintaan samassa isossa maalikylässä.
Epäilemättä Mäkelän arvostelukyky oli painostuksen alla kovilla, mutta kyllä häntä rääkättiin henkisesti monin tavoin. Eikä mitään väärää tapahtunut?
Tämä asia ei mene ymmärrykseen. Varsinkin kunnanhallituksen enemmistön toiminta oli jopa erityisen törkeää. Esittelijänä toimivan kunnanjohtajan asiat vain jätettiin pois, ei otettu listalle. Mitä ne usein olivat? Oikaisuja laittomiin päätöksiin etc. Kunnanjohtajaa sitoi se virkavastuu! Jos hän ei olisi noin toiminut, virkavirhe siitä olisi tullut.
Mutta, kun samassa asiassa kunnanhallituksen poliittiset jäsenet jättävät laillisuuden oikaisut käsittelemättä ei syytettä virkavirheestä? Ei, vaikka asia toistui useassa peräkkäisessä kokouksessa!
Rovaniemi haisee. Rahan ei pitäisi haista, haiseeko valta?
Ku paska saa riittävästi jästiä, niin eihän se enää pysy lestissään.
Rovaniemelle menee Eilavaara 2 laskujen oikeudenkäynti. Onko sekin sitten niin että vs. saa tuomion mutta kunnanhallituksen syytteessä olevia ei tuomita?
Tai, kaikki on pulmusia?