Kannatus vain 11,7%, siis miksi? Hienosti onnistunut taksiuudistus, sote-palveluiden kehittäminen sekä maaseudun puolustaminen on unohtunut kansalta täysin.
Äärikeskustalaisena tätä logiikkaa on vaikea ymmärtää.
Äärikeskustalaisena tätä logiikkaa on vaikea ymmärtää.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jaa enpä olekkaan kuullu noista onnistuineista asioista. Taidat tarkastella asioita kepun silmin.
Kulmuni on ainoa hyvä asia keskustassa
Kepun kannatusta on vielä pidettävä erinomaisena, siihen nähden että sen
politiikkaa tukeneet siniset menettivät täysin kannatuksensa, ja hävisivät
eduskunnasta.
Koheltamisesta ei tietenkään hyvä seuraa.
Taxi-uudistus oli täysi epäonnistuminen päinvastoin , kuin aloittaja
kirjoittaa .
Miksi se pitää avata ja tehdä uudelleen , jos se olisi ollut onnistunut?
Valuvirhe sievästi sanottuna .
Ehkä aloittajan tarkoitus oli provosoida kiinnostava keskustelu .
Päinvastoin, takseja löytyy sieltä missä niitä on. Kun menen kotiini (Kalliossa) niin saa taksin helposti kun sporat ei kulje. Eron huomaa rautatieaseman torilla kun tulee Kallesta niin ei tarvi jonotella kuin ennen esimerkiksi.
Mutta silloinhan kyse on taxien määrästä joita riittää nyt , kun
asiakkaat välttelevät taxien käyttöä niiden arvaamattoman
hinnoittelun takia .
Kulmuneita on pidettävä esillä se on hyväksi kansanterveydelle näin luki internetissä
Sinistyminen tarttui Keskustaan olisivat olleet homeenvihreitä. Kannatus laskee vihreät vie arvot ja lehmien pierutkin veroille.
Etelän mediat taas kirjoittelevat pahanilkisesti Kepusta, ote päivän Hesarista:
"Porvarihallituksessa keskusta näytti aivan yhtä oikeistolaiselta kuin kokoomuskin. Keskustan juuret ovat kuitenkin alkiolaisessa liikkeessä, jonka ytimessä olivat sosiaalinen oikeudenmukaisuus, edistyksellisyys, kansainvälisyys ja koulutus.
Nyt keskusta haluaa eroon kovan puolueen maineestaan, mutta se ei kykene välitilansa takia profiloitumaan kunnolla. Ylipäätään politiikan kenttää myös mediassa hallitsevat kovat puheet ja äärilaitojen äänet, jolloin keskitien kulkijana pitää olla aikaisempaa isompi megafoni."
Kyllä sitä nyt viljelijäväestön ja maaseudun puolustajaa panetellaan valtamediassa!
Niinpä, ja taitaa iso-osa alkiolaisista ja viljelijöistäkin jo panetella ja äänestää
kepua jaloillaan !
Keskustapuolue aika koittaa vielä, kun äänestäjät tajuavat että heitä on huijattu. Kepun viesti ja toiminta on ollut hyvin selkeää kuten viime hallituskausi sen osoitti. Siitä ovat hyötyneet pientilalliset ja kaupunkilaiset, sillä viljelijäväestön asia koskettaa myös cityvihreitä. Kyllähän se fakta on, että vielä tulee päivä jolloin agraaripuolueet tavoittavat äänestäjänsä.
Kyllä keskustalla aina tulee olemaan kannattajia vaikka nyt vähän huonolta näyttää. Enemmän olisin huolissaan siitä, miten kansa äänestää jotakin populistipuolueita ja -ehdokkaita, joiden jutut ovat pahimmillaan aivan päättömiä.
On niitä kepuleillakin populistea ja niille nauretaan. Heti kärkeen tuli mieleen kaksi, Lapin puolustaja ja umpikepulainen. Hitsi mitä koomikkoja.
Keskustapuolueen jäsenkirjan omistajatkin jo saaneet tarpeeksi tästä umpikepulaisen ilkeydestä. Nämä kaksi umpikepulainen ja Lapin puolustaja mollaavat muiden puolueiden ihmisiä ja esiintyvät niin kuin vain heillä itsellään olisi oikea totuus asioista.
Katelkaapa facebookista kepulaisten päivityksiä.
Maalaisliitto ja alkiolaisuus eivät ole enää tätä päivää...
Monenlaiset ketkuilut ovat syöneet kannatusta...