Kemissä hieno lumilinna, mutta minne katosi turistit? Hiljaista on kuin huopatossu tehtaassa. Keväällä vielä linja-autot kulkivat jatkuvasti. Tuleeko tämä saamaan saman kohtalon kuin Sampo aikoinaan?
Kemin lumilinna
38
62
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kyllä lupaavalta näytä . Tulikohan virheinvestointi, aika näyttää ???
- Anonyymi
Minä menen lenkilläni alueen ohi liki päivittäin, en ole ikinä nähnyt edes yhtä bussia pysäköintialueella, samat suomen kilvissä olevat autot parkkiksella.
- Anonyymi
Ei kai sinne kukkaan ulkopaikkakuntalainen ossaa mennäkkään. Tuollahan ne pyörii kyselemässä miten sinne pääsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai sinne kukkaan ulkopaikkakuntalainen ossaa mennäkkään. Tuollahan ne pyörii kyselemässä miten sinne pääsee.
Näytähän suuntaa ja viittaa kinttaalla niin löytävät heti ihanaan kulttuurin kehtoon.
- Anonyymi
Kyllä minä suunnan näytin mutta pururadalla ei autolla saa ajaa.
- Anonyymi
Esitin tekniselle virastolle selvempää reittiä opastuksineen, mutta ei asia tuntunut kiinnostavan. Turistit harhailevat pitkin kaupunkia kysellen, eivät löydä lumilinnaa edes Maps ohjelmana avulla. Yhtään linja-autoa ei ole näkynyt pitkään aikaan. Muutamia kokouksia paikalliset pitäneet lumilinnan tiloissa.
- Anonyymi
Kokoustiloiksiko tämä sitten jää ??? On kyllä ollut todella hiljaista . Taitaa turisteja kiinnostaa vain talvilinna , on jäätä lunta ja pakkasta . Mitä sen rinnalla antaa joku pakastettu huone . Näistäkin vähistä matkaajista saa jo pitää kynsin hampain kiinni , kun muuallakin on vaikka mitä . Saapas nähdä miten käy , ettei vain kaatuis veronmaksajien piikkiin tämäkin kohellus .
- Anonyymi
Se on kaatunut jo.
- Anonyymi
Jos esim. kaupungin valtuusto pitää kokouksen lumilinnan tiloissa, niin paljonko pitää maksaa tilan käytöstä? Ja esim kahveista? Siis paljonko veronmaksajien rahaa kuluu?
Voiko niitä kokouksia seurata livenä netissä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos esim. kaupungin valtuusto pitää kokouksen lumilinnan tiloissa, niin paljonko pitää maksaa tilan käytöstä? Ja esim kahveista? Siis paljonko veronmaksajien rahaa kuluu?
Voiko niitä kokouksia seurata livenä netissä?Pitääkö olla villapaidat ja torkkupeitot että tarkenee?
- Anonyymi
Tilattiin vielä lisää villa vuokra parakkeja, taitavat olla tyhjillään. Harmi vain jos näin kallis investointi ei lähde tuottamaan, ottaen huomioon Kemin kaupungin kurjan taloustilanteen.
- Anonyymi
Olkaa huoleti. Syksymmällä saamme lukea ja kuulla,kuinka menestyksellinen on ollut uusi lumilinna,leirintä alue sekä nuo "villat."
Turha luullakaan,että kerrottaisiin,minkälainen on ollut taloudellinen tulos.
Turhaa kait sitä on kertokaan,koska kemin matkailuyhtiöllä ei ole mitään huolta taloudellisesta kannattavuudesta. Takaajan eli veronmaksajien maksuvelvoite pitää huolen taloudesta. - Anonyymi
Juuri näin, osataan pitää hyvä myyntipuhe, mutta taloudellisesta tilanteesta ei sanaakaan.
- Anonyymi
Onhan siellä se ns uima-allas osasto. Saako sitä käyttää muut kuin hotellissa yöpyvät, toki maksua vastaan tietenkin.
En löytänyt mitään tietoa Kemin info sivuilta. - Anonyymi
Eli ensimmäisten kuukausien aikana ollaan välittömästi tekemässä johtopäätöksiä parin havainnon perusteella.
Onneksi te ette ole päättämässä asioista. Millaisia vaihtoehtoja esittäisitte?
Mitä pitäisi tehdä jos ei satsata matkailuun, joka kuitenkin on globaali kasvuala?
Jäämme odottamaan mielenkiinnolla.- Anonyymi
No ne reissaavat kuitenkin, kukaan ei jätä reissua sen takia tekemättä että Kemi ei satsaisi matkailuun. Jos ne kerran reissaavat, niin eikö se ole hyvä että käyvät kuluttamassa paikkakunnan palveluita?
Tietenkin jos on yhteiskunnan elättinä, niin asiaa ei varmaan tule ajateltua sillä tavalla. On helppo parantaa maailmaa uuninpankolta käsin, jos ei itse tarvitse maksaa laskujaan.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ne reissaavat kuitenkin, kukaan ei jätä reissua sen takia tekemättä että Kemi ei satsaisi matkailuun. Jos ne kerran reissaavat, niin eikö se ole hyvä että käyvät kuluttamassa paikkakunnan palveluita?
Tietenkin jos on yhteiskunnan elättinä, niin asiaa ei varmaan tule ajateltua sillä tavalla. On helppo parantaa maailmaa uuninpankolta käsin, jos ei itse tarvitse maksaa laskujaan..46 vuotta veroja maksaneena uskoisin että on tullu maksettua ainakin muutama lasku.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ne reissaavat kuitenkin, kukaan ei jätä reissua sen takia tekemättä että Kemi ei satsaisi matkailuun. Jos ne kerran reissaavat, niin eikö se ole hyvä että käyvät kuluttamassa paikkakunnan palveluita?
Tietenkin jos on yhteiskunnan elättinä, niin asiaa ei varmaan tule ajateltua sillä tavalla. On helppo parantaa maailmaa uuninpankolta käsin, jos ei itse tarvitse maksaa laskujaan..Omissakin laskuissa on maksamista mutta kun pitää vielä maksaa näitä matkailunkin tekemiä laskuja. Loppuu rahat muiltakin kuin ruutinrantalaisilta.
- Anonyymi
Potkupalloon pitäs satsata. Kunnon ammattilaisia, suurtulosia potkijoita. Kertys verorahaa ja Kemi pelastus.
- Anonyymi
Jos nuo 10 miljoonaa Kemi olisi satsannut jalkapalloon niin uskoisin että rahaa olisi tullut jo nyt takaisin enemmän kuin lumilinna ikinä tulee tuomaan. Kemissä kyllä raskitaan pakastaa lunta ja jäätä kesähelteellä mutta ei raskita lämmittää nurmikenttää keväällä.
- Anonyymi
Ei ole kait satsattu tarpeeksi kun kemiläinen seura on päässyt protestilistalle.
- Anonyymi
Kemi joutui pelaamaan 3:n liigakauden aikana oiskohan kymmenkunta peliä evakossa. Näistä tuli katsojaluvuissa ehkä noin 20 000 katsojan menetys Kun siihen lasketaan menetetyt myyntitulot ja evakkopelien kenttävuokrat,kyydit ym ym ym.Kun nämä lasketaan yhteen niin siinähän ne Ps Kemin velat onkin. Pienenä vinkkinä KuPS teki pelkästään viime kaudella puolen miljoonan tappion. Monet muut seurat korviaan myöten veloissa. Taitaa HJK olla ainoa seura joka pärjää. Mutta näistähän ei suuremmin huudella.
- Anonyymi
Nuo lumilinnat ollut suuri mysreeriö koko historiansa ajan. Ei koskaan ole saatu tietoa esim. todellisesta kävijämäärästä. Kaikki ollut vain arviointeja. kai nykyään on laskurit mistä näkyy kävijämäärä.....uskoisin? Jos kaikki salataan niin jotain mätää on systeemissä. Eli.....jospa nyt joku laittaisi tietoa siitä, kuinka monta yöpyjää oli esim. kesäkuussa meidän veronmaksajien omistamassa komleksissa. Jään odottamaan,kiitos!
- Anonyymi
Muutaman vuojen päästä lennetään sähkölentokonneilla ja ei saastuteta ilimaa. Heleppo tankata ilimassakin myllyistä.
- Anonyymi
Pitkä roikka pitää olla jos Taimaaseen meinaa lentää. Tietenkin jos salama iskee niin siitähän saa ilimasta vihiriää sähköä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitkä roikka pitää olla jos Taimaaseen meinaa lentää. Tietenkin jos salama iskee niin siitähän saa ilimasta vihiriää sähköä.
Lankatonta sähköö on kehitteillä ja sitten riittää virtaa joka paikkaan.
- Anonyymi
Käytetäänköhän sähkötuolissa vihiriää sähköä?
- Anonyymi
Tupakkakin alkaa enemmän ja enemmän toimia sähköllä.Viheriät hykertelee käsiä.
- Anonyymi
Matkailu on globaali kasvuala , kysymys kuuluukin pärjäämmekö kilpailussa . Ei täällä nyt mitään ihmeellistä ole , mitä ei olisi jo muuallakin .
- Anonyymi
Tämä glopaali on vain sellainen maailman saastuttaja, että sietäs lopettaa.
https://www.syke.fi/fi-FI/Ajankohtaista/Lentamisen_paastot_kasvavat__tekninen_ke(48975)
Sitä voitas palata entiseen, katsella kirjoista ja lehdistä kauniita matkailukuvia.
Maailma pelastuu. - Anonyymi
On sekin. kun lapset vanhempien johdolla käy ilmastomarssilla ja samalla suunnittelee etelän matkaa?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006167083.html?fbclid=IwAR1-bkVYfOdeJAX1pV4ZOrtr6M62B-IcCl99-LAkE-ODd6_hfRwOJhDBFiA
Eikö yhtään hävetä? - Anonyymi
Kyllähän ilmastonmuutoksen vastainen taistelu on hyvä asia niin kauan kun se ei hankaloita mitenkään omaa elämää eikä vapaa-ajan viihdykkeitä.
- Anonyymi
Kemi on jo kuollu paikka, muuttakaa kun vielä voitte pois sieltä.
- Anonyymi
Kyllä muuttaisin mutta oma asunto pitäs saada myytyä ensin eikä se ole Kemissä helppoa. Täällä on liian paljon varattomi ja liian vähän osto kykyisiä.
- Anonyymi
Ei sitä tiedä vaikka vuokraisivat " lasivilloja " jos ovat tyhjillään .
- Anonyymi
Markkinataloudessa maksetaan käypä hinta. Mutta Kemissä annetaan olla tyhjillään koska veronmaksajien omistama yhtiö. Siis aivan sama vaikka ovat tyhjillään kun tulosvastuuta ei ole.
- Anonyymi
Näköjään valvoja on ulkona kuvioista. Sehän on tosi kun uutta sellutehdasta aletaan rakentaa se tietää pariksi vuodeksi 10.000 miestyövuotta alueelle. Kaippa niidenkin pitää jossain asustella se aika. Poistatko tämänkin viestin?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063230Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1581259Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.47829