Isän merkitys miehelle?

Anonyymi

Haluaisin naisena kysyä isän merkityksestä miehelle.. Poikaystävä oli 23-vuotias kun hänen isänsä yhtäkkiä kuoli ja hänen perheensä näki sen. Olin viikon heidän tukena. Sen jälkeen hän yhtäkkiä jätti minut, mutta lämmittelee aina uudelleen suhdetta. Kun tutustuin toisiin miehiin, hän ilmestyy taas enemmän kuvioihin, mutta sitten hommat taas laantuu.. nähdään taas kerran viikossa puoli päivää, mutta joka päivä hän viestii aamusta iltaan. Tätä on nyt kestänyt noin 3 vuotta. Isän kuoleman jälkeen hänelle tuli tärkeäksi kaikki asiat mitä isä teki ja hänen perheensäkin huomasi kuinka hänessä ei ole jäljellä mitään lämpöä.. Joskus äitinsäkin itki minulle, että mihin poika hävisi. Onko isä noin suuri miehen identiteetti varsinkin nuorena? Kiitos vastauksista. Olen hänen kanssaan jutellut, mutta oikeastaan juttelee vaan työstä ym.

3

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En halua olla kanssasi, mutta en halua nähdä sinua toisen kanssa, näyttää olevan exäsi ajatusmaailma.

      Miten tiivis oli exäsi suhde isäänsä? Lähtikö hän aina auttamaan, mikäli isä tarvitsi apua? Soitteliko päivittäin?

      Kysymys: miksi aina puhutaan peräkammaripojista, jotka sätkyttelevät äitinsä tahdon mukaan, mutta ei pojista/tytöistä, jotka juoksevat isänsä toiveiden mukaan. Ja miksi jälkimmäisiä kutsutaan?

      Koska exäsi ei tee mitään antaaksesi sinun jatkaa elämääsi, sinun on itse tehtävä ero häneen tunnepuolella ja jatkettava elämääsi. Koska katkaiset orastavat suhteesi kun exäsi alkaa aktiiviseksi, osa sinua haluaa jatkaa hänen kanssaan mutta, sitä tulee jatkumaan ja jatkumaan ja ennenkuin huomaatkaan olet kuuskymppinen ja lapseton ja lapsenlapseton.

      Mielestäni exäsi tarvitsee ammattiauttajaa, keittiöpsykologia ei enää auta.
      Joten yritä ohjata häntä siihen suuntaan.

      Itsellä ei ollut mitään tunnesidettä vanhempana isääni, eikä pahemmin äitiikään. Kerran soitin sairaalaan kun oli sydänkohtauksen saanut ja sekin tuntui virheeltä. Muistotilaisuudesta lähdi kesken pois, mitä sitä keskustelemaan henkilöstä jota ei juurikaan tuntenut.

      • Anonyymi

        Hänellä oli tiivis suhde isäänsä, mutta ennen isän kuolemaa ei kuitenkaan halunnut samoja asioita. Suunnitteli tulevaisuutta kanssani ym. Oli paljon luonani, melkein asui. Sitten isä kuoli ja tuntuu että hänkin kuoli.. Vaikea tosiaan ymmärtää, kun minullakaan ei ole ollut läheiset välit vanhempien kanssa vaan asialliset. En ole ollut heidän jatkeensa. Hänen isänsä ei oikein myöskään tykännyt minusta eikä isän suku.

        Tunnepuolella tämä onkin vaikeinta, koska rakastan häntä niinkuin ketään ennen. Olen tosiaan häntä 4 vuotta vanhempi, yli kolmenkymmenen nyt.. en halua olla tuo mitä kuvailit.

        Ammattiauttajaa hän kyllä mielestäni tarvisi, olen joskus maininnut asiasta, mutta ei hän kuuntele.


    • Anonyymi

      "Isäni ei koskaan esittäytynyt minulle !!!!!111!!!!11111 ??????"

      ha-rha-hr-ahr-ahr-ah-rha-rh-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ha-rha-hr-ahr-har

      .

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe