Afriikkaan 700milj.

Pääministeri Rinteen johdolla Suomi laajentaa poliittista ja taloudellista kanssakäymistään Afrikan maiden kanssa. Hallituksen tavoitteena on syytää kehitysapuun 700 miljoonaa euroa.

– Hallitusohjelman mukaan Afrikka on Euroopan naapurimaa. Niin kauan kuin sinne kaadetaan rahaa, se raha on sitten pois muista tärkeistä kohteista. Minusta on umpihullua lisätä 700 miljoonaa kehitysapuun, sehän on aivan pimeä ajatus. Hallitus on laittanut asioita tärkeysjärjestykseen, joka ei suosi suomalaista.

– Toisarvoisiin asioihin näköjään riittää valtavia summia rahaa, mutta jos pitäisi parantaa omaishoitajien, vanhusten tai vammaisten asemaa, niin siihen rahaa ei enää olekaan. Se ei ole Suomen ja suomalaisten edun mukaista toimintaa!
4856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

No nyt on tie karmeassa kunnossa! Jos ajaa reikään, niin se tulee ajajalle kalliiksi. Yli 60 pitäisi korjata, mistä rahat?

Äänestä

Mutta kun rahaa tarvitaan heimopäälliköille, korruptioon ja rikollisjärjestöjen uusiin automaattiaseisiin, niin tuo raha nippanappa riittää. Jokainen saa miettiä rahan lahjoittamisesta "kehitysmaihin", rahalla ei ratkaista heidän ongelmiaan, päinvastoin ongelmat vaan kasvavat.

Äänestä

Kepu tarvii Kärnän johtamaan, vasut pyörittää lopulliseen tuhoon jos ei kepulaiset laita jarrua.

Äänestä

Pölkyt kärnistit täällä kirjoittelee taas näköjään. Jos Afrikan maiden väestöräjähdystä, jota hillitsisi mm. tyttöjen ja naisten koulutus, ei saada kuriin, on kohta pitkä rivi tulijoita joka maan porteilla. Suomen asioita nimenomaan auttaa se, että asioille tehdään jotakin siellä paikan päällä, eikä vasta sitten kun väki vyöryy sieltä Suomeen.

Äänestä
  • Onko humanitäärinen apu viimeisen 100vaikana hillinnyt afrikan väestön kasvua? Ei ole, hommanne ei toimi.
    Teidät vaihtoon, tilalle keinot jotka oikeasti toimii.

    Äänestä

Raha ei ratkaise Afrikan ongelmia. Suomi on antanut jo vuosikymmeniä kehitysapua monia miljardeja eikä mitään apua niistä muille kuin rosvoille.

Äänestä
  • Monesta gebardihattudiktaattorista on tullut monimiljonääri tollo-Suomen kehitysapuMILJARDEILLA.

    Äänestä

700milj on paljon rahaa joka on otettu kansalaisilta ja nyt se annetaan vieraille maille.

Äänestä
  • menisit töihin niin sinullakin olisi perusteita kirjoittaa valtion verotulojen kohdentamisesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    menisit töihin niin sinullakin olisi perusteita kirjoittaa valtion verotulojen kohdentamisesta.

    Töihin tässä ollaan menossa, jotka eivät ole vuosiin tehneet töitä eivät ymmärrä miksi ottaa päähän ei ole varaa istua 20 tuntia koneen kanssa haukkumassa elättäjiä.

    Äänestä

  • Aivan. Onhan se "huvittavaa" (järkyttävää) kun tiepäällikkö valittaa, että valtiolta ei saatu muutamaa lisämiljoonaa tienhoitoon ja päällystyksiin, mutta samaan aikaan ulkomaille lapetaan satoja, satoja ja satoja miljoonia vero(velka)euroja vuosittain.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Töihin tässä ollaan menossa, jotka eivät ole vuosiin tehneet töitä eivät ymmärrä miksi ottaa päähän ei ole varaa istua 20 tuntia koneen kanssa haukkumassa elättäjiä.

    Pakko korjata lausumaani: menisit TUOTTAVIIN töihin niin olisit yhteiskunnalle muutakin kuin pelkkä taakka!

    Itse olen eläkkeeni ansainnut: lakisääteisen työeläkkeen ja siihen päälle itse maksamani lisäeläkkeen!

    ETF- ja korkorahastoistani sekä muista sijoituksistani en ala puhumaan, ettet liika murehdi surkeuttasi ja kadehdi toisten hyväosaisuutta!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pakko korjata lausumaani: menisit TUOTTAVIIN töihin niin olisit yhteiskunnalle muutakin kuin pelkkä taakka!

    Itse olen eläkkeeni ansainnut: lakisääteisen työeläkkeen ja siihen päälle itse maksamani lisäeläkkeen!

    ETF- ja korkorahastoistani sekä muista sijoituksistani en ala puhumaan, ettet liika murehdi surkeuttasi ja kadehdi toisten hyväosaisuutta!

    En kehuisi työura melko lyhyt. Tapaus tiedossa.

    Äänestä

Vasta kun Persut pääsevät hallitukseen tuo 700 miljoonaa kohdistetaan Suomeen ja suomalaisille.

Äänestä
  • Ihme ettet kirjoittanut tähänkin ketjuun tyypillistä pillukommenttiasi.

    Äänestä

"Ei ole mitään hyvää sanottavaa näistä viimeaikaisista päätöksistä, joten sanon sitten huonoa. Tämä on viimeinen kerta kun olen mukana tukemassa tällaista politiikkaa. Rinteen hallituksen on syytä alkaa noudattaa omaa ohjelmaansa," sanoi keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä.

Mikko Kärnä vastustaa kovasanaisesti Rinteen hallituksen päätöksiä Välimeren siirtolaisten vastaanottamisesta Suomeen turvapaikanhakijoiksi.
Hallituspuolueeseen kuuluvan eduskunnan hallintovaliokunnan jäsen, Mikko Kärnä (kesk), pitää Antti Rinteen hallituksen päätöstä vastaanottaa lisää Välimereltä noukittuja afrikkalaisia siirtolaisia holtittomuutena ja hallitusohjelman vastaisina päätöksinä.

”Vaikka kyseessä onkin yhteensä vain 13 henkilön vastaanottaminen, antaa tällainen päätös aivan väärän signaalin niin turvapaikanhakijoille kuin ihmissalakuljettajillekin. En tule jatkossa hyväksymään yhtäkään tällaista päätöstä.

Keskustan ei pidä olla hallituksessa, joka tekee holtitonta maahanmuuttopolitiikkaa”, Kärnä sanoi tiedotteessaan.

Pääministeri Rinne sanoi perjantaina, että Suomi ottaa vastaan myös toisen erän Välimereltä poimittuja siirtolaisia ”sisäisenä siirtona”. Vaikka Rinne väittää, että tehdyt päätökset ovat ”yksittäisiä”, hän myönsi, että Suomi on asiassa aloitteellinen, jotta EU-alueen ”sisäisiä siirtoja” tehtäisiin lisää.

”Nyt pistimme stopin eli ennen kuin väliaikaisesta järjestelystä on sovittu, emme ota ketään mereltä pelastettuja vastaan,” Rinne sanoi.

Äänestä

19-vuotias turvapaikanhakija aiheutti noin 50 000 euron laskun hillittömällä hyökkäyksellä pysäköityihin autoihin Donauworthissä Saksassa.

Äänestä

Vihervasemmistohallitus alkaa hakemaan Suomeen täysin tuntemattomia ja laittomia siirtolaisia, jotka hyödyntävät Välimeren meritaksipalvelua,” Tavio kommentoi.

Tavion mukaan ”tällä toiminnalla Rinteen hallitus alkaa tukea ja edistää täydelliseksi fiaskoksi todettua meritaksimallia, jossa surkeilla veneillä Eurooppaan pyrkivät siirtolaiset haetaan Libyan rannikolta valtioiden tai valtioiden rahoittamien ”hyväntekeväisyys”-järjestöjen toimesta.”

”Tuloksena on lisää elintasopakolaisia ja kiihtyvät siirtolaisvirrat,” Tavio toteaa.

Äänestä

Salvini sulki siirtolaisten keskuksen (VOK) Sisiliassa: ”Rikollisuus loppuu nyt!”

Raportti Sisiliasta, jossa Italian sisäministeri Matteo Salvini meni henkilökohtaisesti paikalle varmistamaan, että siirtolaisille ylläpidetty "rikollisuuden tukikohta" tyhjennetään ja suljetaan.

Äänestä
  • Matteo Salvini ei kuvia kumartele, Ohisaloa on mädättäjä, vähät välittää tulevaisuudesta.

    Äänestä

Järkyttävää se että ne jotka samaan aikaan kannustaa palstalla suomalaisten sosiaali tukien täydellistä lopetusta, samaan syssyym hyväksyy miljardi maksut eu:hun ja kolmansiin maihin. Erittäin järkyttävää settiä.

Äänestä
  • 700milj ei riitä, miljardikaan ei ole oikea summa. Raha jolla parannettaisiin eläkkeitä helposti annetaan maihin jotka eivät ole veronmaksajien mieleen. Rinteen porukan on turha höpistä kuinka he parantaa vähävaraisten elämää.

    Äänestä

Pitää muistaa että suomalaisia elintasopakolaisia on Ruotsiin muuttanut
melkein miljoona Yhdysvaltoihinkin yli 300000 joten meille tulleiden siirtolaisten määrä on kuin hyttysen paska itämeressä kun otetaan vielä
Austraalia ja muut EU-maat mukaan . 700 miljoonaa on pieni summa kun
persut antoivat rikkaille verohelpotuksia 2 miljardia viime hallituskaudella
.

Äänestä
  • ”Yksi hankalimmista” vieraslajeista leviää räjähtäen - nyt resurssit eivät riitä kitkemiseen!
    kitkeminen on ”jokamiehen velvollisuus”.!

    Äänestä

Euroopan kantokyky ei riitä satojen miljoonien siirtolaisten vastaanottamiseen Afrikasta. Parempi auttaa paikan päällä, joskin ei pitäisi naiivisti syytää rahaa tietämättä meneekö apu perille oikeaan kohteeseen.
Olisiko parempi avustaa konkreettisesti paikan päällä esim koulujen perustamisella ja opetuksen järjestämisellä.
Vaikuttaakohan Suomen eu puheenjohtajuus tähänkin, eli halutaan profiloitua mallimaana ja antaa esimerkkiä.
Samaa voisi toivoa myös kotimaan heikompiosaisten aseman parantamisessa. Mutta eihän sitä rahaa kaikkeen riitä.

Äänestä

Osa rahoista on varmaankin sitä varten että saadaan posti halvalla perille ja muutkin halvat työt teetettyä orja palkalla ettei ois jo liputkin ostettu poloisille pakolaisille...

Äänestä
  • Tervetulemas Kemppaan täälä on orjapalkat. Paitsi lätyskäväellä.

    Äänestä

Pähkinöitä verratuna siihen mitä kuluu aslakkien elättämiseen.

Äänestä
  • Sulla onkin kuulemma pienet pähkinät. Pieksätkö muijaasi myös?

    Äänestä

Veikkauksen voittajia ovat maahanmuuttajat
Listauksesta on jätetty pois erilaiset kumppanuustalot, kohtaamispaikat, ystävyydentalot, yhteisötalot ym, joille myönnetyt avustukset menevät sekä maahanmuuttajille, että suomalaisen kantaväestön hyväksi.

On yhdistyksiä, joissa avustus näyttäisi menevän ainakin pääsääntoisesti kantasuomalaisille, mutta sama yhdistys on voinut saada myös maahanmuutolle kohdennettua rahaa.

Yleishavaintona voidaan pitää, että erittäin moni järjestö on hakenut maahanmuuttajanimikkeellä avustusta ja usein rahahana on auennut, mutta myös kielteisiä päätöksiä on tullut. Luettelossa on vertailun vuoksi lueteltuna yhdistyksiä joille ei ole myönnetty rahallista tukea (punaisella).

Äänestä
  • Muistutettakoon, että jokainen euro [haitta]maahanmuuton tukemiseen on pois kantasuomalaisten tukemisesta. Poliitikot ovat olleet myötämielisiä [haitta]maahanmuutolle ja nyt sinne ohjataan myös Veikkauksen voittovarat.

    Tämä tapahtuu kun Suomeen on päästetty muutamassa vuodessa [haitta]maahanmuuttajia jopa yli sata tuhatta länsirajan ylitse, perheenyhdistämisinä, taakanjakoina, kiintiöinä ja muilla verukkeilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muistutettakoon, että jokainen euro [haitta]maahanmuuton tukemiseen on pois kantasuomalaisten tukemisesta. Poliitikot ovat olleet myötämielisiä [haitta]maahanmuutolle ja nyt sinne ohjataan myös Veikkauksen voittovarat.

    Tämä tapahtuu kun Suomeen on päästetty muutamassa vuodessa [haitta]maahanmuuttajia jopa yli sata tuhatta länsirajan ylitse, perheenyhdistämisinä, taakanjakoina, kiintiöinä ja muilla verukkeilla.

    Junantuomilla on pienet pähkinät. Meillä syntyperäisillä isot.

    Äänestä

Volvon johtaja: Yhtiö harkitsee lähtöä Ruotsista väkivallan lisääntyessä
Julkaistu 12.07.2019 10:09, 12188 lukukertaa

Volvo evakuoi toimintansa Ruotsista? Yhtiön hallituksen puheenjohtaja sanoi, että "me sijoitamme päämajamme sinne missä asiat toimivat".

Äänestä

Hjallis totesi juuri Huomenta Suomessa että hallituksessa on johtamisongelmia, ministerit antavat julkisuuteen erilaisia lausuntoja samasta asiasta. Harkimon mukaan Rinteen pitäisi laittaa joukkonsa kuriin ja antaa selvät lausunnot asioista, aktiivimallista terroristileiriltä mahdollisesti haettaviin lapsiin. Lieneekö tuo Afrikka asia tärkeämpi, vie huomion muualle.

Äänestä

Wihonen: ”Kaikki tietävät, että perussuomalaiset ovat oikeassa, sitä on vain hankala myöntää”!
Vanhat puolueet näivettyvät

Keskustan kannatus on pudonnut rajusti sen jälkeen kun puolue teki linjassaan täyskäännöksen ja päätti lähteä mukaan Antti Rinteen johtamaan sosialistihallitukseen. Wihonen näkee keskustan kannatusluisun osana laajempaa politiikan kentän muutosta.

Äänestä

Kahden kan­ta­suo­ma­lai­sen nuoren epäillään pa­hoin­pi­del­leen kaksi ul­ko­maa­lais­taus­tais­ta nuorta Kajaanissa?

”Yksi hankalimmista” vieraslajeista leviää räjähtäen - nyt resurssit eivät riitä kitkemiseen!
kitkeminen on ”jokamiehen velvollisuus”.!

Äänestä
  • On on luettu, älä toista samaa.

    Äänestä

  • Ministerien kasvokuvien ammuskelijat ovat haittalaji joka tulisi kitkeä kokonaan Suomesta.

    Äänestä

Sananvapaus? Onko sitä Suomi 24:ssä?

Äänestä

Ei voi kuin onnitella Hakkaraista! Onneksi olkoon!

Jäätteenmäki jatkaa todenneensa luettuaan, että oli kuullut tuonkaltaisia puheita valiokunnassa useita.

– Lisäonnittelut Hakkaraiselle!

Anneli Jäätteenmäen mukaan ”olisihan se hienoa, jos vihdoinkin suomalainen media alkaa seurata Euroopan parlamentin jäsenten puheita ja valiokuntatyötä entistä laajemmin”.

Äänestä

Puolueen ja sen kannattajien nimeäminen rasisteiksi voi rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan täyttää rikoksen tunnusmerkit.

On kuitenkin vielä epäselvää, voiko tietyn puolueen kannattajia määritellä kansanryhmäksi lain tarkoittamalla tavalla.
Onko muslimit kansanryhmä?
Onko "kamelinkuselle" haisevat kansanryhmä?
Epätietoinen kysyy!

Äänestä

Meni muutama vuosi tajuttuani, että kepu on vasulainen ja nyt se on todistettu. Suostuvat kaikenlaiseen politiikkaan mitä vasdemarivihreä ja rkp päättävät niin kuin tämä Välimeren politiikka ja se maksaa, huh huh.

Äänestä

Näinhän kansa äänesti.
Ehkä Rinne nimittää erikois- tai kokemusosaajan Afrikan apurahojen kohdentamiseen, vaikka tämän otsikoissa olleen , kiukkuisen Husun.

Äänestä
  • EI kansa näin äänestänyt.

    Äänestä

Aloitus taas on osin mielikuvitusta joka täällä nähdään toteutuna asiana. Rinne sen enempää kuin kukaan muukaan ei ole luvannut rahoja Afrikkaan. Juttu on lähtenyt Persu Tavion aivopierusta

kesäkuu 3, 201912:45
Tavio: Afrikka nähdään Suomen naapu­ri­maana ja kehi­tys­apua tahdo­taan lisätä 700 miljoonaa euroa vuodessa – mistä rahat?

Elikkä tästä on kyse.

Äänestä

Nyt sen kertoi poliisi: Suomi seuraa Ruotsia vakavassa rikollisuudessa

Politiikka

Tällaista ei ole vielä tapahtunut koskaan ennen. Helsingin keskustassa ammuskeltiin pistoolilla tiistaina keskellä ruuhka-aikaa toistakymmentä kertaa. Kaksi henkilöä sai siipeensä pistoolin luodeista. Poliisi on ottanut kiinni teosta epäiltynä 32-vuotiaan miehen. Tekoa tutkitaan kolmena murhan yrityksenä.

Suomen Uutiset on vuosien mittaan jatkuvasti kertonut vastaavista tapauksista erityisesti Ruotsissa, mutta myös Tanskassa ja Norjassa. Lukijoiden kommenteissa on tauotta toistunut sama asia: Suomesta ei saa tulla asemiesten temmellyskenttää, kielteinen kehitys on pysäytettävä.
”Rikostyyppi rantautunut Suomeen”

Tutkinnanjohtaja, komisario Jukka Larkio vastasi YLE:n uutisissa Kampin ampumista koskeviin kysymyksiin ja hän totesi tapahtuman olleen ainutlaatuinen ja ensimmäinen lajissaan Suomessa. Erityisesti se, ketkä ammuskelevat, rikoksen motiivit ja se, mihin väkivalta liittyy, ne kaikki ovat uutta.

– Se on saman tyyppinen kuin on ollut Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa, siellä tällainen on ollut erittäin suuri ongelma. Tämä tapaus osoittaa, että sama rikostyyppi on rantautunut Suomeen, tutkinnanjohtaja Larkio totesi.

Hän kertoi tietoja myös rikoksesta epäillystä sekä uhreista. He eivät ole kantasuomalaisia, eikä heillä tiettävästi ole Suomen kansalaisuutta.

Äänestä
  • Sakaali ei saanut Suomessa lämmintä vastaanottoa. Keskusta alkoi vaatia elukoiden poistamista Suomesta lähes heti sen jälkeen, kun uutiset ensimmäisestä vahvistetusta sakaalihavainnosta oli julkaistu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pääministeri Rinteen johdolla Suomi laajentaa poliittista ja taloudellista kanssakäymistään Afrikan maiden kanssa. Hallituksen tavoitteena on syytää kehitysapuun 700 miljoonaa euroa.

– Hallitusohjelman mukaan Afrikka on Euroopan naapurimaa. Niin kauan kuin sinne kaadetaan rahaa, se raha on sitten pois muista tärkeistä kohteista. Minusta on umpihullua lisätä 700 miljoonaa kehitysapuun, sehän on aivan pimeä ajatus. Hallitus on laittanut asioita tärkeysjärjestykseen, joka ei suosi suomalaista.

– Toisarvoisiin asioihin näköjään riittää valtavia summia rahaa, mutta jos pitäisi parantaa omaishoitajien, vanhusten tai vammaisten asemaa, niin siihen rahaa ei enää olekaan. Se ei ole Suomen ja suomalaisten edun mukaista toimintaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu