Onko kellään muulla tullut vastaan valkosipulissa ötököitä? Itselläni on muutaman kerran. Ne ovat ehkä millin, jos sitäkään, pitkiä, harmahtavia, eikä silmä kunnolla edes huomaa, että ne liikkuvat. Ötökät ovat aina kuoren ja itse valkosipulin välissä. Näihin ötököihin olen törmännyt ainoastaan yksikyntisissä valkosipuleissa. Tietääkö kukaan, mistä elukoista on kysymys / voiko tällaista "ötökkä"sipulia enää syödä?
Ötököitä valkosipulissa
5
10751
Vastaukset
- tiituli
... olen törmännyt samoihin ötököihin. Itse käytän vain yksikyntisiä valkosipuleita ja niissä ko önniäisiä on ollut, yäk. Kiinnostaisi tosiaan tietää mitä ovat. Itse olen sipulit heittänyt menemään saman tien.
- Nimetön
Jaa enpä tiedä. Banaanikärpänen on aika yleinen vieras talossa, joten olisivatko sen toukkia? Aikuiset banaanikärpäset ovat hyvin pieniä (pari millimetriä). Niiden elämänkierto alkaa siitä, että naaras munii 400 munaa hedelmiin tai muuhun sopivaksi katsomaansa ravintoon.
Netti vahvistaa, että banaanikärpäselle kelpaa myös valkosipuli:
http://www.ipmofalaska.com/files/fruitflies.html
"One kind of item that is often overlooked as a source of fruit flies is over ripe potatoes, onions, and garlic."
Sen neuvon voi kuitenkin antaa, että ei todellakaan kannata alkaa syömään ainoataankaan elintarviketta josta löytyy ötököitä, roskiin vaan. Eihän noista koskaan tiedä mitä ne ovat, ja mitä tauteja ne kantavat matkassaan. Tietysti valkosipulimarinoituja ötököitä.
Suurta herkkua vinkuintiassa.
Heh heh.- riuku91
Eilen söin valkosipulia ja tänään samaa ja huomasin siinä hitosteen ötököitä.
- KyrpäKulli
Mulla on ötököitä kullissa. Liekö satiaisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1112406- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169