Esimerkiksi saada infrapunasäteily näkyvän valon taajuudelle? Pystyisi vaikka tekemään tavallisesta kamerasta lämpökameran. Tai muuttaa UV-säteily vaarattomaksi.
Tarvittaisiin nähtävästi taajuusmuuttaja?
Tarvittaisiin nähtävästi taajuusmuuttaja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Onhan noita valon taajuuden tuplaajia ja triplaajia ollut käytössä lasertekniikassa jo pitkän aikaa. Ongelma on vain siinä, että lähtötaajuuden pitää olla joko näkyvän valon alueella tai lähi-infrapuna-alueella, ja lisäksi hyötysuhde on huono.
Ihan tavallinen infrapunakamera muuttaa infrapunavalotaajuuden näkyvän valon taajuudeksi.
Aloitus on hiukan hassu.
Johtuu siitä ettet ymmärtänyt aloitusta ;)
Höpsö! Infrapunakameran kuva muunnetaan näkyvän valon aallonpituudeksi, muutenhan emme näkisi kuvassa yhtään mitään, jos kameran näyttö näyttäisi infrapunavaloa. Näin ollen infrapunakamera muuttaa infrapunavalon näkyväksi valoksi, eli muuttaa aallonpituutta.
Hupsu olet, tämä oli hupaisaa.
Ongelmana valon käsittelyssä on se, että taajuuden muutokset vaativat epälineaarisuutta. Radiotekniikassa taajuus muutetaan epälineraarisella sekoittimella (esimerkiksi diodirengas) mutta valo on vaikeampaa käsitellä. Optiset taajuuden tuplaajat ovat valitettavasti usein kapeakaistaisia ja vaativat suurta tehoa toimiakseen eli mitään helppoa ratkaisua ei löydy.
Vihreät DPSS laserpointterit perustuvat taajuuden tuplaamiseen. Laitteessa on laserDiodilla Pumpattu (DP) Nd:YAG tai Nd:YVO4 laseri, jonka 1064 nm infrapunainen säteily johdetaan epälineaariseen kiteeseen (KPT). Epälineaarinen kide tuottaa alkuperäisestä säteilystä sen toisen harmoonisen yliaallon eli 532 nm.
En ymmärrä mikä on epälineaarisuuden ongelma. Mitä lisäarvoa siitä olisi, että siirretään infrapunavalon taajuuksia lineaarisesti näkyvän valon taajuuksille? Ei voida nimittäin olettaa, että jokin tietty näkyvän valon aallonpituus vastaisi automaattisesti jotain infrapunavalo-alueen aallonpituutta. Eikö pääasia ole, että kuva tulee silmällä nähtäväksi? Kuvaahan voi vaikka Photoshopilla muokata haluamakseen.
Tavallinen kameran kenno on herkkä infrapunalle. Kun katselet vaikka TV-kaukosäätimen diodia puhelinkameralla. puhelin muuttaa infrapunan valkoiseksi valoksi.
Jos on kunnollinen puhelin jossa voi säätää, niin infrapuna muuttuu siniseksi valoksi.
Samaa mitä on jo sanottu
https://www.researchgate.net/post/How_can_we_change_the_frequency_of_light_using_optical_grating
On siis tiedossa, että pelkkää hilaa käyttämällä asia ei onnistu. Sen sijaan epälineaarisin keinoin osa ihmiselle näkymättömästä säteilystä saadaadn muutettua ihmiselle näkyvään muotoon. Vaikkapa valomonistin toimii siten, että jokaista dynodiin osunutta elektronia kohti irtoaa useita uusia.
Itse säteilyn aallonpituutta ei kuitenkaan saa muutettua.
Asia selvä. Kun infrapunasta tehdään näkyvää valoa epälineaarisella menetelmällä, niin aallonpituus ei muutu.
Mitenkäs nämä optiset ylipäästösuotimet toimivat eli jos pitää leikata pois kaikki infrapuna ja radioaallot niin että jäljelle jää pelkästään se näkyvän valon alue?
Ylimenevät taajuudetkin voi leikata kokonaan pois eli ihmissilmälle näkyvä valo ainoastaan näkyville, sellainen suodatin?
Ja laserilla pitäisi toimia myös kuten normaalipolarisaatioisellakin VOIMAKKAALLA valolla.
Tuo tapahtuu latomalla läpinäkyvälle perusmateriaalille kerroksittain materiaalia, jonka taitekerroin poikkeaa perusmateriaalista. Kiikareiden linsseissä usein käytetään yhtä tai kahta kerrosta. Tulos näkyy violetin tai keltaisen tai jonkun muun värisenä heijastuksena. Mitä enemmän kerroksia, sitä terävämmän tai laajakaistaisemman suodattimen voi rakentaa.
Radioaaltojen etenemisen voi estää metalliverkolla.
Hiukan lisää. Infrapunaheijastuskalvo, jota käytetään ikkunoissa, on tehokas myös mikroaalloilla. Esimerkiksi GPS-signaali ei etene tuommoisen kalvon läpi kovinkaan hyvin. Tuo on huomattu joissakin Airbusin lentokoneissa ja monella lentokentällä.
No prismahan hajottaa valon eri aallonpituuksiin eli eri väreiksi, sellaisen avulla varmaankin onnistuisi myös. Linsseillä.
Prisma ei muuta valon aallonpituutta vaan ohjaa valossa jo olevat eri aallonpituudet eri suuntiin. Se ei muuta aallonpituuksia mihinkään suuntaan kun siihen tarvittaisiin epälineaarisia optisia komponentteja. Jos prismaan laittaa sisälle menemään yhden aallonpituuden valoa eli monokromaattista valoa niin prismasta tulee ulos aivan samaa yhden aallonpituuden valoa.
Jos olette mielestänne keksineet tavan muuttaa valon aallonpituutta niin laittakaa näkyviin linkki laitteeseen joka tuota menetelmää käyttää.
EI tämä oli eri asia, jos luet tuosta ylempää, ei aallonpituuden muuttaminen vaan näkyvän valon erotteleminen muista aallonpituuksista.
Lue tuosta ylempää tarkemmin.
IR-säteilyn aallonpituus ei IR-kamerassa tai lämpökamerassa muutu, muutoinhan tunnistin lakkaisi toimimasta. Säteily on olemassa siihen saakka, kunnes energia muuttuu lämmöksi ympäristöön absorboituessaan. Kaikki energia muuttuu lopulta lämmöksi jossakin vaiheessa elinkaartaan.
IR-säteily aktivoi tunnistimen kautta näytön, jonka silmä tunnistaa. On siis olemassa ns. ensiöpiiri ja toisiopiiri.
Kyllä labralaitteissa on aallonpituuden muunnin ei mitään erikoista anyway.
Annatko linkin laitteeseen ja toimintamekanismiin, kiitos.
Taitaa tuo aallonpituudenmuumin olla laser laite, joka kierrättää monokromaattista valoa lähteelle takaisin.
Aallonpituuden muutos, tai sen saattaminen tietyn väriseksi valoksi on mahdollista monokromaattiselle säteilijälle (kaasupurkausvalo), se johdetaan väliaineen läpi, joka absorboi säteilyn ja emittoi sitä eri taajuudella, kyse ei siis ole taajuuden muuttamisesta, vaan sen uudelleen säätelemisestä.
Lämpösäteily, kuten auringon valo, on mahdollista sirota tai hajottaa, mutta taajuuden muutos on abstrakti kysymys, koska lämpösäteily kattaa lähes koko spektrin.
Sieltä voidaan absorboida valikoituja taajuuksia muuksi energiaksi ja emittoida/tai ei se erikseen, tarkoittaneeko tämä sitten taajuuden muuttamista, vai mitä kysymyksellä haetaan.
Jos oletetaan fotonin etenemisen olevan aaltoliikettä, niin sen taajuutta ilman energian muutosta ei voi muuttaa.
Vastaustasi odotellaan mielenkiinnolla!