Kylläpä ollaan valtuustossa viksuja. Palkattiin TAAS uudet konsultit laskemaan sopeutuksia Kempassa. Miten niitä laskelmia tehään joka ikinen vuosi uudelleen ja aina uusien konsulttien toimesta? Joka vuosi menee 2 henkilötyövuotta HARAKOILLE. P-konsultit tulee elokuussa. Hohhoijaa! Tehkää ylimmät virkamiehet ne laskelmat palkkatyönä. Kyllä suivauttaa!
Uudet konsultit jo matkalla Kemppaan
Anonyymi
44<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kuka esittää joka vuosi tätä konsultin ostoa? Miksei niiden esityksiä toteuteta vaan aletaan alusta? Kyllä on hölmöläisten hommaa, kannetaan säkillä valoa pirttiin.
Kaikki nauraa, kun ei SUOMUTUNTURILLE tehdä toimintoja lisää. Miksei?
Vimeset kymmenen vuotta on sopeutuskaruselli pyörinyt ja sirkukselle nauretaan jo rapakon takanakin.
Valtuutetut eivät uskalla eikä oaa tehdä säästöpäätölsiä. Tämmöstä son.
Haiskahtaa kepun hyväveli verkostolle. Asiakytkökset pitää tutkia perusteellisesti hurttien ja tiikereiden kanssa!
Kemijärvi, tuo konsulttifirmojen ehtymätön kultakaivos.
Näppärät konsultit siinä nettoaa joka vuosi, heh. Tulkaa kaikki Kemijärvelle konsultoimaan, meillä riittää rahaa kaikille vuoron perään!
Jokainen tsäänssi on mahdollisuus :)
Jokainen konsultti tuo onnentunteen.
paskahuussin rakentaminenkin vaati konsultin takavuosina kuusamosta.Timpuri olisivat tehneet sen pävässä,
Ihan on kuin hölmöläisten puuronkeitto. Heitetään jauhot suoraan järveen ja hämmennetään airolla.
Tarkoitit kai hakkaraisen puuronkeittoa.
Pahimmillaan täällä on palkattu konsulttifirma selvittämään asiaa jonka kaupungin palkatut ja koulunsa käyneet työntekijät ovat jo selvittäneet. Konsulttifirma tuli tasan samaan tulokseen kuin oma porukka. Tämän jälkeen samaa asiaa on selvittänyt vielä ainakin toinen, jos ei kolmaskin firma, lopputulos joka kerta sama. Päätöstä vaan ei synny...
Lisäksi kaupungin työntekijöiden työaikaa kuluu joka vuosi aivan hukkaan kun uusille konsulteille pitää opettaa perusasioita. Silti konsultit tekevät virheellisiä laskelmia, unohtelevat tärkeitä seikkoja! Tästä ylimääräisestä työstä kaupungin väki ei saa mitään palkkiota, sen sijaan heitä käskytetään palkattomille vapaille, jotta voidaan maksaa konsulteille. Mitä hyötyä on ollut organisaatiouudistuksessa tehtyjen virkojen yhdistämisestä kun rahaa palaa konsultteihin kaksin verroin?
Talous kyllä korjaantuisi ilman konsulttejakin jos poliitikoille laitettaisiin kymmeneksivuodeksi porttikielto.
Jos mietitään mitä yksityinen tekisi tilanteessa halutessaan kohentaa talouttaan? Vähentäisi henkilökuntaa rajusti, siinä ensimmäinen lääke.
Katsottaisiin mitä investointeja tehdään järkevästi, eikä niitä ohjailisi poliittinen hyväveliverkosto.
Politikoillahan on tapana miellyttää omaa äänestäjäkuntaa hankkeilla joilla saadaan näkymään se oma kädenjälki. Näin politikot hankkivat kannatustaan jonka yhteiskunta maksaa.
Vai että poliitikoille porttikielto Keskustapuolueen maakuntamallihan vain lisää poliitikoiden valtaa. Tulee maakuntavaltuusto jossa päästään lisää vielä hämmentelemään asioita.
Näyttää tosi pahalta tulevaisuus rahaa kun on vähän ei siellä näitä hämmentäjiä tarvittaisi.
Jos muistatte Kainuussahan oli kokeilu maakuntamallista, eikä se toiminut joka lakkautettiin heti kokeilun jälkeen. Mallia puolsi vain virkamiehet jotka sitä pyöritti ja tietysti osa politikoista. Miksiköhän Keskustapuolue ei tästä kokeilusta kerro joka kesti muistaakseni kymmenen vuotta.
Huh huh. Kepu se on kaiken tänne tuonut! NEGAA ei kukaan meistä kaipaa. Kielteisyys vie energiaa
Velliä lipsutat peräkammarissa.
Kuka kouluttaisi valtuustoon ja hallituksen? Aivan älyvapaata hommaa!
Liian vanhoja koko remmi.
Vaikka tekisi kuinka hyvää työtä tahansa, niin kohdellaan samalla tavalla kuin typerystä, joka ei tee muuta kuin istuu laiskana yhdeksästä viiteen ja on tyytyväinen. Johtaminen tökkii todella.
Poliitikot ovat tehneet Kemijärven ahdingon. Siinä hyväkin ammattilainen menee kunnallispoliitikkojen seassa nolliin.
Kepun ketkut
Konsultoitiin ranskalaisille kalastusta kesällä 2018.Täällä pidettiin porukkaa hyvänä ja eri paikoissa.Kalastivat Luusuassa,Räisälässä,Vuostimossa ja Kemijärven Pöyliöjärvellä.Saaliin he laittavat takaisin järveen.
Kun porukkaa ylläpidettiin täyshoidossa vajaat kaksi viikkoa,niin kiitoksia eikä kalastusmatkailijoita ole näkynyt....?
Mikähän konsultointijuttu se oli?
Ranskalaiset eivät välitä roskakaloista joita Kemijärven lätäköt ovat pullollaan.
Sellulahkolainen nokka pystyssä. Hauki ei kelpaa niin hienolle väelle.
jokainen tsäänssi on mahdollisuus
jokainen konsultti tuo onnentunteen
shalalaa hei negaa
hei kepu kakkaa
Talouden toteuma 31.7.2019: http://paatokset.kemijarvi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20191994-5
Koulut pysyvät talousarviossa jopa säästävät, mutta sairauksien hoitopalvelut on tilinpäätösennusteen mukaan taas tekemässä uutta 2 miljoonan euron budjettiylitystä. Joka vuosi sama homma. Mikä maksaa? Palvelualuejohtaja voisi vastata vai konsultitko ne pannaan töihin taas?
Koulupuolen talousarvio on ylimitoitettu ja terveyspuolen alimitoitettu. Siitä se johtuu. Muutaman oppilaan ryhmiä varaa muka pitää ? Kukas se johtaakaan hallitusta ? Oisko opetuspuolen henkilö ? Kaikki kaupunkin palkkalistoilla tai konsernissa olevat tulisi nakata pois hallituksesta. Muuten talous ei koskaan oikene.
Soten netto on seitsemän kertaa suurempi kuin koulujen.
Koko sotepuolen ja päivähoidon nettomenot ennusteessa YLI 40 MILJOONAA euroa. Koulupuolen nettomenot VAIN 6,5 miljoonaa. Koulut ja kulttuuri alittavat tänäkin vuonna budjettinsa reilusti, eli säästävät. Kaikki säästöt on kupattu koulu- ja kulttuuripuolesta, vaikka siellä ei ole enää juuri kupattavaa. Mitättömiä menoja verrattuna soteen.
Sairaanhoito ja mielenterveys ylittävät jälleen yhteensä 1 miljoonalla eurolla budjettinsa. Se on miljoona enemmän kuin viime vuonna. Joka vuosi uusi miljoona lisää yli varojen, kyllä siitä melkoinen lasku kertyy kaupungille.
Koulujen ryhmäkoon eurovaikutus tuossa mittakaavassa on kärpäsen paska.
Sotebudjetti kaunisteltu liian pieneksi tieten tahtoen, sehän ei menis valtuustossa muuten läpi. Pomo ja päättäjät vuodesta toiseen sokeita vaikka takkia tulee.
Mitenkä paljon nämä uudet konsultit veloittavat? Monenko ihmisen palkan? Kuka pantiin sen takia pihalle?
Konsulttien palkat riivitään harventamalla kaupungin henkilöstöä.
Eikä se ole ylin johto, minne sälyttyy lisää työtä.
Mitä konsultit sanoo tuleeko Suomulle tuulimyllyjä vai igluja?
Pitäs kait se ymmärtää että lapset vähenee ja sairaat ja vanhukset senku lisääntyy. Tän vuoksi sivsitysbudjettia tulee leikata ja varat siirrettävä terveyspuoleen. Tässä auttaa ihan maalaisjärki siihen ei tarvi konsultteja.
voi jumalauta hullun puhetta
https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulu-palkkaa-ulkopuolisen-selvittajan-etsimaan-saastokohteita-oulu-ei-ole-mikaan-kriisikaupunki-mutta-tyota-pitaa-tehda/825476/
Mitä pienet edellä sitä isot perässä.
Ei Oulussa sentään vuosittain Laesterän lompsaa lihoteta kuten köpöjen kempassa :)
Onko näin?
Muisti mennyt?
Jospa valtuuston jäsenet vaihettaisiin pariksi vuodeksi konsultteihin ? Ko niitä kerran myötään tänne palkataan.
Jo 20 vuotta sitten Kemijärven kaupunki etsi kuumeisesti säästökohteita. Lomautti henkilöstöä. Silloinen kunnanjohtaja ei korvaansa lotkauttanut, kun ostettiin esim. Pelkosennniemelätä henkilöstölle vapaa-ajan asunto. Sijoitettiin Pyhätunturiin muutenkin miljoonia. Naapurikuntaan. Nyt niitä haluttaisiin myydä. Realisoida kunnan omaisuutta. Kun ollaan sipissä. On oltu jo parikymmentä vuotta. Ostettu Orionin tehdas. Annettu laittomasti vuokralaiselle velat anteeksi. Satoja tuhansia.
Tehty päättömiä Puupalveluja. Sijoitettu bioselluun miljoonia. Remontoitu raskaasti kiinni meneviä kouluja, kuten turkisoppilaitos. On se kumma, että sivulliset näkivät tuonkin järjettömmäksi, mutta päättäjät ei. Isokylä on tunteella auki...
JNE...ei ihme että konsulttia kaivataan...
Kemijärven kaupungin palvelukseen ei kenenkään kannata pestautua. Kyykytys on ennen näkemättömän härskiä.
Tämä on yksipuolista turhaa työtä useimmiten ja tärkeämpääkin tutkimista olisi, esim.
mihin perustuvat konsulttien palkkiot ja kuka teetättää.
Onko hyväveli ja muurarit toisilleen jakamassa kenties? Joku mafiamainen touhu tässä turhassa konsulttien työssä on. Heidät voisi helposti poistaa työmarkkinoilta ja kukaan ei huomaisi ainakaan mitään huonoa tässä.
Ne rahat, joita firmoilla on ylimääräisenä jakaa konsulteille, voisi tai olisi jo voinut laittaa sairaanhoitoalalle tuottamaan jotain hyödyllistäkin Suomelle. Nyt ne menevät täysin vain hukkaan.
Talouselämä kertoo enemmänkin, mutta tässä heidän otsakkeensa vain asiasta:
Kokenut liikkeenjohdon konsultti laskuttaa Suomessa keskimäärin 2 000–4 000 euroa päivässä. Talouselämä selvitti Suomen suurimmat liikkeenjohdon konsultit.