Varokaa K2:n yksipuolista kiskoa! K2 VO2-S 100 BOA

Anonyymi

Ostin keväällä otsikon mukaiset luistimet, jotka kuuluvat K2: kalliimman pään vehkeisiin. Näissä on uutuutena yksipuolinen kisko, jos tarkoittaa sitä että renkaat ovat kiinni kiskossa vain yhdeltä puolelta. Tänään sitten eturengas irtosi tasaisella tiellä vauhdissa ja tuli samalla 10-vuotisen luisteluharrastukseni ensimmäinen kaatuminen. (Ja komeat veriset asvaltti-ihottumat ympäri kroppaa, onneksi oli rannesuojat ja vauhtia tuossa kohdassa alle 20 km/h) Tarkempi tarkastelu paljasti että pultti jolla rengas on kiinni oli mennyt poikki.

Nämä olivat jo neljännet K2-merkin luistimet minulla peräkkäin, ja olen tyypillisesti luistellut yhdellä parilla noin 1000-1500 kilometriä - ilman ongelmia. Tällä parilla ehdin luistella vasta noin 200 kilometriä ennen onnettomuutta. Vaikea kuvitella että tämä ongelma johtuisi mistään muusta kuin tästä uudesta innovaatiosta nimeltä yksipuolinen kisko.. Kehoitan muitakin välttämään, nämä ovat hengenvaaralliset!

9

4392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuollainen voi mitenkään kestää. Kuvittele mikä vääntö akseliin tulee. En ikinä ostaisi noita. Toki noilla voi joku kilpailija saada sekunnin sadasosan hyötyjä, mutta tavallinen luistelija tuskin hyötyy.

    • Anonyymi

      Kiitos varoituksesta! Olin juuri aikeissa hankkia kyseiset luistimet, mutta nyt taitaa jäädä ostamatta. Kaatumisen seuraukset voivat olla todella vakavat kovassa vauhdissa, jos ei etukäteen pysty mitenkään aavistamaan.

    • Anonyymi

      Tehtaalla on tiedostettu ongelma. Sain kuulla Häijään urheiluliikkeestä. He ovat vaihtaneet vanhojen tilalle uudet kestävät. Kaikki saa varmasti tuotevastuun piiriin ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      Samoin kävi minulle. Pultti poikki ja etupyörä irtosi. Onneksi vauhtia ei ollut paljon, enkä kaatunut.

      • Anonyymi

        Olipa hyvä juttu, olin meinaan katsellut jo tilaavani Saksasta nuo uudenmalliset luistimet. Nyt meni malli vaihtoon.


    • Anonyymi

      Tätäpä kyselin joskus vuosi sitten, ja olin varma että eivät ole suunta parempaanpäin. Varmaan paljon vaikuttaa luistelijan paino ja myös potkaisuvoina, mutta onhan tuo viritys valmistajalta täysin posketon välinpitämättömyys luistelian turvallisuuden mitätöinti. Eipä olisi uskonut K2, selta
      En muuten hankkinut noita Viime vuonna vaan ostin K2 VO2 90 BOA

    • Anonyymi

      ei kannata ostaa erikoismallisia luistimia, näitä kokeilumalleja on K2 tehnyt useitakin ja aina epäonnistunut. Ne ovatkin kadonneet myynnistä. Normaaliluistin on ollut aina paras ja koeteltu luistin. Jos luistin ei luista, vika on luistelijassa ja luistinhuollossa.

      • Anonyymi

        Ei suomesta saa hyviä luistimia, kaupoissa ei myydä


    • Anonyymi

      Näissä on toinenkin ominaisuus, joka kannattaa huomioida, erityisesti jos sattuu olemaan vasenjalkainen:

      *Note: Brake is removable but not compatible with left skate.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4949
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1519
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1411
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1153
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      967
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      151
      824
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe