..kun lähdetään Kuuhun? Nähdäänkö siellä tähtiä? Tulevatko astronautit muistamaan näkivätkö tähtiä vai eivät vielä maahan palattuaan?
Nähdäänkö kansainväliseltä avaruusasemalta tähtiä?
Onko emoaluksen ja laskeutumismoduulin telakointi kuun kiertoradalla vaikeampi vai helpompi tehtävä kuin avaruussukkulan ja avaruusaseman telakointi maan kiertoradalla?
Onko kuussa vaikeampi vangita tähdet valokuvaan kuin maapallo? Tähdetkö ovat liian kirkkaat mutta maapallo loistaa sopivan voimakaasti?
Otetaanko seuraavalla kerralla kaukoputki mukaan..
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Tähdetkö ovat liian kirkkaat mutta maapallo loistaa sopivan voimakaasti?"
Aurinko siellä loistaa kirkkaana ilmakehättömältä taivaalta. - Anonyymi
Olihan yhdellä astronautilla kamera ja se kärähti kun sen tähteen vahigossa suuntasi. Sietäisi olla varovaisempi ja kuvata vain mustaa taivasta.
- Anonyymi
"Aurinko siellä loistaa kirkkaana ilmakehättömältä taivaalta."
Mitä astronautti näkee jos se kääntää selkänsä aurinkoon päin?
Eikö sittenkään näy tähtiä? Entäs jos maapallon on silloin siinä suunnassa mihin astronautin nokka sojottaa niin näkeekö se maapallon? - Anonyymi
Joissakin nasan kuussa otetuissa kuvissa astronauttien varjot ovat melko pitkiä eli aurinko paistaa matalalla eli kuussa on ilta tai aamu niin että pitäisi olla mahdollista kääntää selkä aurinkoon ja katsoa mitä vastakkaisesta suunnasta näkyy. Kun sitä ilmakehää ei ole heijastamassa sitä auringonvaloa astronautin naamaan päin. Eli niidenhän pitäis nähdä tähtiä sillon jos niitä kerran on.
- Anonyymi
Astronauttien visiiressäkin oli vahva valonvaimennus kultakerroksineen kirkkaan auringonvalon vuoksi joka siis myös heijastui kuun pinnasta.
- Anonyymi
Tämä käsiteltiin jo pariinkin kertaan tällä palstalla äskettäin. Katso keskustelu otsikolla "Miksi ei otettu teleskooppia mukaan.." ja uudelleen keskustelussa "Miksi kuun taivas on musta?" Ei ole syytä toistaa täällä uudelleen samaa keskustelua.
Lyhyesti: Kameran dynamiikka ei riitä näyttämään samassa valokuvassa sekä Kuun valaistua pintaa ylivalottumatta että taivaalla näkyviä tähtiä. Astronautin kypärän lasi suodattaa tietääkseni monenmoista säteilyä, saattaa varmaan ehkäistä näkyväisyyttä muutenkin.
- Anonyymi
Kuuhun ei ole mitään järkeä raahata kaukoputkia. Tai no periaatteessa sieltä näkyisi paremmin kuin maasta, mutta kiertoradalla on jo useita teleskooppeja, jotka toimii vielä paremmin kuin kuussa oleva teleskooppi voisi toimia. Eli ei ole mitään syytä vaivautua viemään kaukoputkea kuuhun, eikä sitä sen takia viedä.
- Anonyymi
Seuraavalla kerralla otetaan kaukoputki mukaan vain, jos avaruuskypärään saadaan toimiva sovite kaukoputken käyttöä varten tai kaukoputken okulaari yms. sovitetaan kypäräkäyttöön - ja joku tosi tomppeli presidentti tms. sitä vaatii.
(Laita nyt vaikka moottoripyöräilijän kypärä päähän ensi alkuun ja kokeile visiiri alhaalla käytellä kaukoputkea, niin saatat, kun oikein pinnistät, käsittää miksei se ole ainakaan yhtään helpompaa avaruuskypärän ja kömpelöiden käsineiden kanssa)
Kun avaruusturismi sitten vihdoin ja viimein käynnistyy, otetaan mukaan melkein mitä vaan varakkaat Kuuhun menijät haluavat. Kypärissä on kuitenkin jo silloin virtuaalizoomit silmikossa ja tähtiä yms. salkkarien varalle. - Anonyymi
Kuussa oli yhdellä lennolla mukana kaukoputki....tähdet ovat himmeämpiä kuin aurinko tai maa...telakointi on aina haastava toimenpide
- Anonyymi
"Kuussa oli yhdellä lennolla mukana kaukoputki...."
Jos tarkoitat TELESKOOPPIA Apollo 16 lennolla, niin ei sitä lasketa kaukoputkeksi. Tosin sillä tehtiin astronomisia havaintoja, joista on edelleen nähtävillä netissäkin (photoshopattuja) kuvia, mutta koska sitä ei nostettu perinteisesti käsin silmän eteen katsomista varten (avaruuskypärä pois, että näkyy edes jotain), niin ei ollut kaukoputki, kuten vaikkapa merirosvoleffoissa sun muissa USKOTTAVISSA DOKUMENTEISSA. Hyvä yritys kyllä, mutta salkkari tietää aina enemmän. Parempaa onnea seuraavissa n 30:ssä samansisältöisessä keskustelussa.
Kiinalaisilla toimi kanssa teleskooppi vuositolkulla kuussa, muttei sitäkään lasketa kaukoputkeksi samoista syistä kuin ei Apollo-ohjelmankaan teleskooppia - ja liäksi oli täysin miehittämätön vekotin kinuskeilla. (Ei semmoinen sovi. Pitää ehdottomasti jonkun tiirailla läpi eikä laittaa vaan pelkurimaisesti kameraa kuvaamaan.) Anonyymi kirjoitti:
"Kuussa oli yhdellä lennolla mukana kaukoputki...."
Jos tarkoitat TELESKOOPPIA Apollo 16 lennolla, niin ei sitä lasketa kaukoputkeksi. Tosin sillä tehtiin astronomisia havaintoja, joista on edelleen nähtävillä netissäkin (photoshopattuja) kuvia, mutta koska sitä ei nostettu perinteisesti käsin silmän eteen katsomista varten (avaruuskypärä pois, että näkyy edes jotain), niin ei ollut kaukoputki, kuten vaikkapa merirosvoleffoissa sun muissa USKOTTAVISSA DOKUMENTEISSA. Hyvä yritys kyllä, mutta salkkari tietää aina enemmän. Parempaa onnea seuraavissa n 30:ssä samansisältöisessä keskustelussa.
Kiinalaisilla toimi kanssa teleskooppi vuositolkulla kuussa, muttei sitäkään lasketa kaukoputkeksi samoista syistä kuin ei Apollo-ohjelmankaan teleskooppia - ja liäksi oli täysin miehittämätön vekotin kinuskeilla. (Ei semmoinen sovi. Pitää ehdottomasti jonkun tiirailla läpi eikä laittaa vaan pelkurimaisesti kameraa kuvaamaan.)Minullapa on teodoliitissani kaukoputki. Eikä sitäkään nostella käsin silmien eteen.
Mikroskooppi löytyy vehkeestä myös mutta ei teleskooppia.
- Anonyymi
Tuo olisi ollut hyvä tieteellisen tiedonkin takia.
Nyt emme tiedä onko kuussa tähtiä. Seuraavaan kuumatkaankin voi kulua aikaa vielä vaikka kuinka.
Ainoat varmat ja kuvissakin näkyvät tähdet ovat ameriikan lipussa.- Anonyymi
Kuussa ei todellakaan ole tähtiä. Tähdet ovat hyvin kaukana avaruudessa olevia aurinkoja, meidän aurinkommekin on yksi noista tähdistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuussa ei todellakaan ole tähtiä. Tähdet ovat hyvin kaukana avaruudessa olevia aurinkoja, meidän aurinkommekin on yksi noista tähdistä.
Tähdet tosin eivät ole Aurinkoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähdet tosin eivät ole Aurinkoja.
Kyllä ne vaan ovat. Tai aurinko on tähti mutta muuten täyttä puppua ja skitsofrenia sanelemana höpötystä nää Salkkari jutut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1504563Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja903561Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v362716Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12453Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M181807KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2391761Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka261445Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2381334Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1771283- 751240