Kun maailmalla levitetään dis-infoa punaisesta lihasta, suuret elintarvikejätit kiittää. Parasta on se kun punaisen lihan- ja maitotuotteiden tuotanto liitetään imastonmuutos hypeen. Elintarviketeollisuuden märkä on uni suuret plantaasit ja teollinen ruokien tai niiden valmistusaineiden teollinen tuottaminen. Mitään lihojen tai kalojen kylmäketjuja ei tarvita, tuotanto, varastointi ja säilytys on halpaa.
Perusaineet ovat kasvisrasvat, sokerit ja viljat.
Soija, auringonkukka, rypsi, kookos ja maapähkinät näistä saadaan rasvaa ja proteiinia. Sokerijuurikas, sokeriruoko, maissi, ovat pääosin tärkkelyksen lähteet, näistä jalostetaan sokereita erilaisiin tarpeisiin. Kun prosessiin liitetään massoina tuotetut viljat; maissi, vehnä ja ohra, näillä voisi lihottaa massoitain sikoja, mutta nyt lihotetaan urbaaneja ympäristötietoisia ihmisiä.
Teollisissa prosesseissa näistä voi valmistaa vaikka mitä ja näin myös tehdään. Kun prosessissa lisätään, maku, haju ja säilöntäaine sekä väriaine tuote on jo ihka aito korvike.
Vegaanit hyödylliset hölmöt
2
118
Vastaukset
- Anonyymi
Ootko muuten kuullut, että ruokaa voi tehdä ihan itse! Kuka käskee laittaa sokeria ruokaan, sehän on jo ihan vanhanaikaistakin nykyään, tosin einesfirmat eivät ole sitä vielä tiedä. Ostin uteliaisuuttani 50% alennettuja Poutun vege grillipötköjä. Joo makeita muhennospatukoita, jotka pysyivät nippanappa kasassa. Kyllä on tuotekehittely pahasti hakoteillä. Kalastelivat kai karkkihiiriä. Vegaani voi muuten olla myös vhh tai rhh. Ei tää niin musta-valkoista ole, kuten luulet.
- Anonyymi
Olen eläkeläinen ja totuin jo ruuanlaittoon kun lapset olivat pieniä ja jelppasin vaimoa perheen kokkina. En osta valmiina muuta kun makkaroita, juustoja, tietysti kasviksia pakasteina. Ruuan laitto on mukavaa tietää tasan tarkaan mitä syö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41374Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41121- 261096
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45788Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29713Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4687