Olen nyt tykästynyt purkkipapuihin ja erityisesti tomaattikastikkeessa oleviin.
Mitä ruokaa näistä pavuista voisi tehdä? Oma mielikuvitus ei riitä kuin ainaiseen chili con carneen. Joten neuvot ja vihjeet olisivat tarpeen,kiitos!
pavut tomaattikastikkeessa
3
10249
Vastaukset 3
- Takametsien Mies
Käytän purkkipapuja (valkoisia papuja tomaatttikastikkeessa) aamiaisen valmistuksessa. Paistan pannulla jotakin makkaraa ja lämmitän sitten pavut samalla kuumalla pannulla. Kun on paistettuja makkaroita ja papuja, eipä paljon muuta sillä aamiaisella tarvitsekaan. Joskus laitan ehkä lisäksi munarölliä tai paistan pari kananmunaa.
- tykkään kans pavuista
Itse teen juuri kyseisistä vaaleista pavuista tom. kastikkeessa sillon tällön sauvasekottimella paksua tahnaa (eli purkin sisältö vaan soseeks). Kaikkea tom.kastiketta ei kannata käyttää, tulee helposti liian löysää. Tahnan voi maustaa valkosipulilla tai chilillä, persiljalla etc. ihan miten itse haluaa. Tahna sopii leivän päälle, voileipäkakun väliin, lisukkeeksi tms. kylmänä ja lämpimänä.
Pavut sopii myös hyvin tacojen tai tortillojen täytteeksi. Silloin niitä voi maustaa vaikkapa paprikalla ja juustokuminalla. Namia on, lisäksi halpaa! - Anonyymi
Pitääkö pavut tomaattikastikkeessa aina keittää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022122Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109687