Puistokemiaa

Anonyymi

Legendan mukaan siltojen alla on asunut jopa tohtoritason kemian osaajia, jotka ovat pystyneet lähes tyhjästä loihtimaan päiväannoksen etanolia itselleen ja seurueelleen.

Legendan mukaan mm ranskanleipää on käytetty. Osaisiko joku hiukan avata puistokemian alkeita?

7

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennen EU-jäsenyyttä Suomessa ei myyty lainkaan metanolipohjaisia lasinpesuaineita. EU-jäsenyyden myötä Suomen oli pakko hyväksyä metanolipohjaiset lasinpesuaineet kauppoihin vastoin Suomen terveysviranomaisten varoituksia. EU:ssa ei uskottu, että kukaan joisi lasinpesuaineita. Heti ensimmäisenä EU-jäsenyysvuotena kuoli joukoittain puliukkoja juotuaan metanolipohjaisia lasinpesuaineita.

      Itse en käytä edes lasinpesuaineena metanolipohjaisia lasinpesuaineita, koska en halua edes hengittää metanolihöyryjä.

      Puistokemistin oppitunti nro 1: juo vain puhdasta etanolia sisältäviä alkoholijuomia.

    • Anonyymi

      Tuossa ranskanleivän tapauksessa ideana oli poistaa se denaturointi aine juoksuttamalla se denaturoitu etanoli ensin kylmän rautakangen avulla ranskanleivän lävitse. Tuskinpa tarvitsee kovinkaan pitkälle mennyttä kemiaa arvatakseen miten tuossa onnistuttiin. Ja tietenkin se ranskis syötiin sitten kemiallisen toimenpiteen jälkeen.

      https://yle.fi/uutiset/3-6752862

    • Pulituurin kanssa tuo ransiskikka saattoi toimiakin, ja luultavasti toimi, koska siinähän leivällä suodatettiin huonekalukiillotusnesteen lähes puhtaasta etanolista pois siinä lilluvat pikkuiset lakkahiutaleet, joiden tarkoitus oli antaa mööpeleille se viimeinen, kaunis kiilto.

      Sana puliukko on johdettu lakkapinnan kiillotukseen tarkoitetun nesteen, pulituurin nimestä. Tämä on ajalta jo kauan ennen denaturointeja, johon ranskiksen käyttö ei tehoa. ; )

      • Anonyymi

        Pulituuri-sana kuulostaa siltä, että se on otettu ranskasta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pulituuri-sana kuulostaa siltä, että se on otettu ranskasta.

        Ranskan polir ja ruotsin polityr tarkoittavat kiillottamista.


      • Anonyymi

        "Pulituurin kanssa tuo ransiskikka saattoi toimiakin, ja luultavasti toimi, koska siinähän leivällä suodatettiin huonekalukiillotusnesteen lähes puhtaasta etanolista pois siinä lilluvat pikkuiset lakkahiutaleet, joiden tarkoitus oli antaa mööpeleille se viimeinen, kaunis kiilto."

        Itse en tiedä muuta (ainakaan kovin tavallista) spriiliukoista lakkaa/kiilloketta kuin ns. ranskalaisessa kiilotuksessa käytettävän shellakkaliuoksen.

        Siksi tuli mieleen että shellakkaahan ei oikeastaan olisi tarvinnut liuoksesta poistaa kun on ihan syömiskelpoinen luonnonhartsi. Ainakin omenoiden suojaukseen sitä lienee käytettykin. Omenoissa sitä ei tietysti niin paljon ole kuin pulituurissa (jossa ei kyllä ole hiutaleina vaan ihan liuenneena).


    • Hyvä konsti ennen oli saada viinaa oli laskea Lasolia kahvinkeittimen läpi. Denaturointiaineet tislautuivat pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe