Puistokemiaa

Anonyymi

Legendan mukaan siltojen alla on asunut jopa tohtoritason kemian osaajia, jotka ovat pystyneet lähes tyhjästä loihtimaan päiväannoksen etanolia itselleen ja seurueelleen.

Legendan mukaan mm ranskanleipää on käytetty. Osaisiko joku hiukan avata puistokemian alkeita?

7

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennen EU-jäsenyyttä Suomessa ei myyty lainkaan metanolipohjaisia lasinpesuaineita. EU-jäsenyyden myötä Suomen oli pakko hyväksyä metanolipohjaiset lasinpesuaineet kauppoihin vastoin Suomen terveysviranomaisten varoituksia. EU:ssa ei uskottu, että kukaan joisi lasinpesuaineita. Heti ensimmäisenä EU-jäsenyysvuotena kuoli joukoittain puliukkoja juotuaan metanolipohjaisia lasinpesuaineita.

      Itse en käytä edes lasinpesuaineena metanolipohjaisia lasinpesuaineita, koska en halua edes hengittää metanolihöyryjä.

      Puistokemistin oppitunti nro 1: juo vain puhdasta etanolia sisältäviä alkoholijuomia.

    • Anonyymi

      Tuossa ranskanleivän tapauksessa ideana oli poistaa se denaturointi aine juoksuttamalla se denaturoitu etanoli ensin kylmän rautakangen avulla ranskanleivän lävitse. Tuskinpa tarvitsee kovinkaan pitkälle mennyttä kemiaa arvatakseen miten tuossa onnistuttiin. Ja tietenkin se ranskis syötiin sitten kemiallisen toimenpiteen jälkeen.

      https://yle.fi/uutiset/3-6752862

    • Pulituurin kanssa tuo ransiskikka saattoi toimiakin, ja luultavasti toimi, koska siinähän leivällä suodatettiin huonekalukiillotusnesteen lähes puhtaasta etanolista pois siinä lilluvat pikkuiset lakkahiutaleet, joiden tarkoitus oli antaa mööpeleille se viimeinen, kaunis kiilto.

      Sana puliukko on johdettu lakkapinnan kiillotukseen tarkoitetun nesteen, pulituurin nimestä. Tämä on ajalta jo kauan ennen denaturointeja, johon ranskiksen käyttö ei tehoa. ; )

      • Anonyymi

        Pulituuri-sana kuulostaa siltä, että se on otettu ranskasta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pulituuri-sana kuulostaa siltä, että se on otettu ranskasta.

        Ranskan polir ja ruotsin polityr tarkoittavat kiillottamista.


      • Anonyymi

        "Pulituurin kanssa tuo ransiskikka saattoi toimiakin, ja luultavasti toimi, koska siinähän leivällä suodatettiin huonekalukiillotusnesteen lähes puhtaasta etanolista pois siinä lilluvat pikkuiset lakkahiutaleet, joiden tarkoitus oli antaa mööpeleille se viimeinen, kaunis kiilto."

        Itse en tiedä muuta (ainakaan kovin tavallista) spriiliukoista lakkaa/kiilloketta kuin ns. ranskalaisessa kiilotuksessa käytettävän shellakkaliuoksen.

        Siksi tuli mieleen että shellakkaahan ei oikeastaan olisi tarvinnut liuoksesta poistaa kun on ihan syömiskelpoinen luonnonhartsi. Ainakin omenoiden suojaukseen sitä lienee käytettykin. Omenoissa sitä ei tietysti niin paljon ole kuin pulituurissa (jossa ei kyllä ole hiutaleina vaan ihan liuenneena).


    • Hyvä konsti ennen oli saada viinaa oli laskea Lasolia kahvinkeittimen läpi. Denaturointiaineet tislautuivat pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5082
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe