Hei, kuinka paljon teidän yleisurheilua harrastavat lapset treenaa viikossa? Itsellä 9v lapsi, joka käy 2krt/vko treeneissä, mutta tuntuu, että pitäis vapaa-ajallakin vissiin omatoimitreenata .... kilpailuissa tullut selväksi, että vanhemmat treenauttaa tuon ikäisiä jo melko ankarasti.... olin yllättynyt. Minkälainen teillä on myös kilpailupäivän ruokavalio?
Lasten treenaaminen
1
82
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu harrastaako muuta kuin yleisurheilua? Ja jos tuo 2 krt/vko on seuran urheilukoulua tms. niin siellä suurin osa ajasta menee todennäköisesti jonottamiseen, eikä sitä voi verrata oikeisiin harjoituksiin, joissa tehdään eikä meinata. Ryhmäkoko yhdelle valmentajalle max kahdeksan, joilloin homma pysyy oikeasti korkealla tasolla. Jos on ammattitaitoinen valmentaja.
9-vuotias elää liikunnallista herkkyyskautta, jolloin uudet taidot ja monet fyysiset ominaisuudet kehittyvät huomattavasti helpommin kuin herkkyyskauden jälkeen. Tämän vuoksi on suotuvaa harjoitella tarpeeksi ja liikkua muutenkin monipuolisesti. Lapsen tulisi liikkua viikkotasolla noin 20 h, josta noin kolmasosa semmoista liikuntaa, että hengästyy kunnolla ja tulee hikikin.
Ruokailut riippuu siitä, mihin aikaan kilpailut ovat. Mutta hyvä aamupala on tärkein, oli se kilpailu mihin aikaan tahansa. Jos kilpailu aikaisin eli ei ehdi lounasta syömään niin reppuun mukaan tarpeeksi evästä, jotta saa lajien välissä tankata. Jos on useampi laji. Kunnon ruoka sitten kisojen jälkeen. Jos kisat myöhemmin ja ehtii syödä lounaan niin ei saisi olla liian raskas ateria. Muuten samat asiat kuin aamukisoissa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431649
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111551Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va281179Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931121- 83951
- 74921
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351913- 61788
- 49761
- 50756