Naisten kumppaneiden määrä on seitsenkertaistunut 1970-alusta
https://www.hs.fi/paivanlehti/10082019/art-2000006200188.html?share=5cd32ac3c0da6a6462adf5afc2dda623
https://www.hs.fi/paivanlehti/10082019/art-2000006200188.html?share=5cd32ac3c0da6a6462adf5afc2dda623
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nyt saa päättää itse miten hyvän elämän haluaa elää, eikä ympäristön painella ole enää samanlaista merkitystä.
xL
Ja nykyään on jos jonkinlaista ehkäisyvälinettä kaikkien saatavissa. 50-luvulla ei vielä ollut.
E-pillerithän aiheuttivat ”naisten seksuaalisen vapautumisen” 60-luvulla. Sen ajan nuoret ovat jo kasikumppisiä, joten niitä moralisoijia ei oikeastaan enää ole.
Klamydia+tuhoaa+lisääntymiskyvyn.+Lapsettomat+tautisia+lutkia+joilla+useita+hoitoja.
Tästä+syystä+vuosittain+pareja+hakeutuu+lapsettomuustutkimuksiin+ja+-hoitoon.+Ehkäisyn+poisjättämisen+jälkeen+raskaus+alkaa+80+%:lla+pareista+vuoden+kuluessa,+jos+nainen+on+alle+38-vuotias.+Yli-ikäisillä+klamydia+tuhonnut+sisuskalut.
Ja tää vaikuttaa suhun millä tavalla..?
xL
Millainen asiantuntijuus ja tilastot sulla on esittää väittesi tueksi?
Hassua että seksiä harrastavat naiset luokitellaan lutkiksi. Kuitenkin miehiä aktiin tarvitaan.
Vaikka nainen huolehtisi raskauden ehkäisystä. Miehen vastuulla on se tautien ehkäisy. Näin ainakin irtosuhteissa.
Väite että klamydia on suurin hedelmättömyyden syy on ihan tuulesta temmattu.
Se on hyvä et saa olla vapaamielinen ja nauttia elämästä!
Mulla itsellä on vaan niin outo yläpää et mä en siihen pysty, vaikka haluaisin pystyä
Jaaha...vai niin. Sellaista.... joopa joo.
Näin on.
Ei kun joo...täähän on siis hyvä juttu siinämielessä, että naisille alkaa muodostuu yleisesti hyväksytyksi nauttia seksistä monin tavoin.... Eli täähän on loistava juttu minulle heterona!
Kyllä mä haluan kumppanilta sellaisen raikkaan ja vapaantuneen asenteen seksiin. :o) En oo sitä "peiton alla pimeessä vain lauantaina saunan jälkeen"-tyyppiä. :oD
Hienoa.
Laatu ja määrä ovat täysin eri asioita, tämänkin aihepiirin osalta. Näin on aina ollut ja tulee aina olemaan.