paakkuuntunut riisi

Hei! Voisiko joku kertoa miten riisistä saadaan sellaista paakkuuntunutta niinkuin kiinalaisissa ravintoloissa? Lisätäänkö siihen esim. kananmuna tms..
811184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kiinalaisissa ravintoloissa tarjoillaan pääasiallisesti ihan perus kiinalaista puuroriisiä tai thaimaalaista jasmiiniriisiä.

Molemmat paakkuuntuvat luonnostaan. Tulosta parantaa riisinkeittimen käyttö.

Unohda kaikki Uncle Ben's kura ja osta riisisi etnisistä ruokakaupoista. Täten saat rahoillesi kunnon vastineen.

Suomessa yleisesti käytetty pitkäjyväinen parboiled jenkkiriisi ei kelpaa edes liimaksi suurimmassa osassa maailmaa.

M

Äänestä
  • Paakkuntumaan riisin saa käyttämällä puuroriisiä (risella), pitkäjyväinen ei tahdo paakkuuntua. Älä usko edellistä hönöä, ei tiedä mitään riisitä.

    Äänestä

  • Väärin kirjoitti:

    Paakkuntumaan riisin saa käyttämällä puuroriisiä (risella), pitkäjyväinen ei tahdo paakkuuntua. Älä usko edellistä hönöä, ei tiedä mitään riisitä.

    Sinunkin riisitietoutesi taitaa olla lähinnä siinä, että sana riisi tarkoittaa 500 paperiarkin erää.

    Pitkäjyväinen riisi paakkuuntuu siinä missä lyhyt japanilainen, pyöreä kiinalainen tai italialainen avorio. Pitkäjyväisiä riisejä ovat mm. basmati- ja jasmiini-riisit ja etniset ravintolat käyttävät Suomessa lähinnä thaimaalaista broken jasmine-riisiä. Se kun on halvinta.

    Parboil-menetelmällä käsitelty amerikkalaistyyppinen uncleben-riisi taas ei ohjeen mukaisella keitolla paakkuunnu, joten sitä ei voi syödä esimerkiksi puikoilla. Sen makukin on kohtuullisen huono.

    Äänestä

  • Väärin kirjoitti:

    Paakkuntumaan riisin saa käyttämällä puuroriisiä (risella), pitkäjyväinen ei tahdo paakkuuntua. Älä usko edellistä hönöä, ei tiedä mitään riisitä.

    Lue mitä kirjoitin uudestaan...oletusarvolla että siis osaat lukea.

    Luuletko juntti oikeasti että tuo rehuriisi risella on ainoaa paakuuntuvaa lajiketta??

    Pitkäjyväisiä lajikkeita on niin paakkuuntuvia kuin paakkkuntumattomia. Jenkkien suosima makua tappava ja jyvät irroittava käsittely on sitten se viimeinen ääripää.

    Juu... en mä riisistä kaikkea tiedä mutta selkeesti aika helvetisti enemmän kuin sinä.

    Esim. jasmiiniriisin/kiinalaisen "puuroriisin"/japanilaisten lajikkeiden huolellinen peseminen ja kypsyttäminen riisinkeittimessä tuovat yleensä kuohkean ja vähemmän puuromaisen tuloksen. Juuri tämän takia aasialaisissa ravintoloissa saatava riisi on sitä mitä on.

    Seuraavaksi varmaan kerrot mulle kuinka riisi oikeaoppisesti valutetaan lävikössä "kuivaksi"

    Mites toi erittäin pitkäjyväinen Basmati??? Ei varmaan tahdo paakkuuntua...eihän????

    Risellan puuroriisistä tulee muuten ihan hyvää puuliimaa. Pitää paremmin kuin Erikeeper.
    Kokeiltu on.

    T:Hönö

    Äänestä

olevana voin vain kertoa miten minun ukkelini sen riisin keittaa. Ensin peset riisin huolella kylmassa vedessa. Sitten laitat kattilaan, mittaat sormella miten paljon riisia on jonka jalkeen laitat saman verran vetta paalle ja eikun kiehumaan miedolla lammolla. Kansi paalle, ei hammentelya, eika kannen aukomsita, kun vesi on haihtunut niin riisi on valmista. Ei huuhdella ja laitat sellaisenaan tarjoiluastiaan. Tottahan se riisi on pohjaan tarttunut mutta kun laitat kylmaan veteen kattilan likoomaan niin muutamassa minuutissa riisi irtoaa pouhjasta. Toivottavasti onnistuu.

Äänestä
  • Mulla on 4o euron riisinkeitin ja hyvin toimii. Helppo käyttää ja tulos on hyvä. Tosin onnistuu se kattilassakin

    Äänestä

  • Tämä oli mielenkiintoinen ohje. Pakko koittaa jo alkuperäisyytensä takia =) Kiitos siitä ja kaunista kevään jatkoa!!

    Ps. Toivottavasti joskus kirjoittelet muita alkuperäsivinkkejä, olisi todella mahtavaa lukea niitä =)

    Äänestä

  • Minun tapani on keittää riisi japanilaiseen tyyliin ,johon kelpaa ihan tavallinen kattila.Käytä mieluiten Jasmine tai basmatiriisiä...unohda kokonaan uncle ben´sit!!!

    esim. Mittaa kattilaan 5dl vettä ja kiehauta se.Mittaa senjälkeen sekaan 4dl huuhdeltua riisiä,sekoita hiukan ja kansi kattilan päälle.laita keittolevyn kuumennusteho säädin asentoon 1 ja anna riisin kiehua n.20minuuttia.Ota kattila levyltä ja anna riisi levätä kannen alla vielä 5 min ja hyvää tulee.Tässä reseptissä myös riisi saattaa tarttua kattilan pohjaan mutta aikaisemmassa viestissä on kerrottu kuinka kattilan saat puhtaaksi helposti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sipseli kirjoitti:

Hei! Voisiko joku kertoa miten riisistä saadaan sellaista paakkuuntunutta niinkuin kiinalaisissa ravintoloissa? Lisätäänkö siihen esim. kananmuna tms..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu