USA:n osavaltiot

janette

Montako niitä nyt sitten on? joku asian tunteva vois selittää kun yleensä sanotaan että niitä on 50 mutta toisaalla 52..

9

22624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikäloppu

      Tässä linkissä siis:

      http://www.50states.com

      Kun minäpoika aloittelin koulunkäyntiäni, niin osavaltioita oli vasta 48. Vuonna 1959 entiset territoriot Alaska ja Havaiji (engl. Hawaii) saivat osavaltion statuksen.

      USA:n ydinalueella on vielä Washington D.C. (District of Columbia) - kaikkien osavaltioiden yhteinen alue, jolla sijaitsee liittovaltion pääkaupunki Washington. Osavaltio nimeltä Washington on aivan eri puolella maata.

      USA:n hallinnassa on myös joitakin saaria ja vastaavia, joilla ei ole osavaltion asemaa ja jotka eivät kuulu mihinkään osavaltioon (Puerto Rico, Amerikan Samoa, Guam, Yhdysvaltain Neitsytsaaret, osa Mikronesiaa ja Pohjois-Mariaanit).

    • minttu

      en tiiä tai kuka nyt tiätäiskään itse etsin niitä just netistä .....

    • Usoa

      50

    • Yhdysvaltojen lipussa on yhtä monta tähteä, kuin on osavaltioita, siis 50.

      Kansanperinteessä kulkee tuo toinen luku. Kansanperinteellä, niinkuin yleensäkin huhulla, on sellainen ominaisuus, että se perustuu mielenkiintoon, eikä totuuteen. Samoinhan on monien lehtijuttujen. Sitten kertomus pannaan eteenpäin, ennenkuin sitä tarkistetaan, jos edes yritetäänkään. Miksi yhdysvaltojen osavaltioiden väärä määrä kiinnostaa ihmisiä enemmän kuin oikea, on aika mystinen ilmiö. Siis 50 on oikea luku.

    • countem

      48 contiguous Alaska and Hawaii = 50 osavaltiota.

    • Peo

      0 osavaltiota jos alkaa dissaa kimii

    • SuomiRulez

      Entiiä monta osavaltioo, mut ainoastaan YKS jäänmurtaja, joten:
      Vähänks me ollaa hei parempia ku ne! (Meil on 8)

    • enosannut

      Kirjoitapa Massachhuttes ulkoa...äläkä lunttaa.

      • CloseEnough

        Massasuuseks.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      62
      2868
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      126
      2551
    3. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      2
      2009
    4. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      8
      1772
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      17
      1574
    6. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      60
      1429
    7. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      329
      1411
    8. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1164
    9. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1141
    10. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      82
      1097
    Aihe