Osapäivätyöhön siirtyminen ja lomat

Anonyymi

Miten lomat menee osapäivätyössä? Vuoden alussa siirryn (tuotannolliset ja taloudelliset syyt) 3 päivän työpäivän viikkoon. Miten menee esim. talviloma, jolle on siis kertynyt täydet lomapäivät? Pidänkö lomaa viikon (6pv) vai pidetäänkö lomaa noiden työpäivien mukaan (ne päivät jolloin olen oikeasti töissä) eli ensimmäinen lomaviikko kuluttaisi 3 työpäivää lauantai ja seuraavalla viikolla voisin vielä lomailla 2 päivää.

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun mielestä kannattaisi pitää loma pois ennen siirtymistä osa-aikaiseksi esim. joulun tienoissa, kun siinä on niitä arkipyhiäkin.

      Osa-aikatyössä menee niin, että kun on koko viikon poissa, niin siinä kuluu 6 lomapäivää, vaikka työaika olisikin sovittu niin, että on töissä 3 päivää ja loput vapaana.

      • Anonyymi

        Kiitos, näin arvelinkin sen menevän. Minulla on vaan pitämättä vielä lomarahavapaita, jotka oli tarkoitus pitää joulun seutuun (en kerkeä/pysty pitämään aikaisemmin). Pitää nyt miettiä tätä asiaa. Työpaikkaa en kuitenkaan aio vaihtaa kun ajatuksissa oli muutenkin aloittaa yrittäjyys. Nyt pystyn pitämään pienen varman perustulon ja kokeilemaan yrittäjyyttä siinä rinnalla.


    • Anonyymi

      vuosilomalaki, joko 35 tunnin tai 14 pv/kk sääntö, jompaakumpaa sinuun noudatetaan osa-aikaisena. Ja, ihan samoin pidät lomat täysinä viikkoina, kuten kokopäiväisenäkin ollessa, eli lomasi ei pitene mitenkään.
      Onhan sopparissasi maininta että nouatetaan vuosilomalakia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5723
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4503
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2399
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1790
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1736
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1497
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1385
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1385
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1214
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1205
    Aihe