Tuosta ilmastonmuutoksesta haluaisin sanoa muutaman sanan. Nyt on vouhotettu sinne sun tänne ja saatu paljon ihmisiä mukaan. Onko tosiaan niin,että ihminen voi pysäyttää normaalin luonnonkulun,eli ilmaston vaihtelun? Jos nuo tiedemiehet ja asian tutkijat edes jotain tietävät,niin se ei ole mahdollista. Tiedemiehet väittävät että on ollut vähintään viisi jääkautta jonka he ovat pystyneet selvittämään. Näiden jääkausien välillä on ollut luonnollisesti lämpimät ajanjaksot. Mm.grönlannissa on ollut valtavat mäntymetsät lämpökausien seurauksena. Kun ottaa huomioon,ettei ihmisiä ole ollut niin kovin kauan maapallolla. Ei teollisuutta pilaamassa ilmaa. Ei paljon muutakaan.Ainoastaan luonnonvoimat ovat olleet pysyviä. Ilmastonmuutos johtuu maan kallistumisesta ja auringossa tapahtuvista muutoksista ja niiden voimasta. Nyt on taas tulossa lämpökausi,golf virta kulkeutuu yhä lähemmäksi pohjoisnapaa ja sulattaa jäätiköitä yhä nopeammin. Ja mitä meillä täällä suomessa on aihetta vouhottaa näistä asioista.Pian saamme kasvattaa appelsiinejä,banaania viinirypäleitä. Saamme kaksi satoa vuodessa maataloustuotteista,kuten monessa maassa on tällähetkellä. Jätetään nuo valheet noille "vihersorkille" että ihminen voi muuttaa tai estää ilmaston lämpenemisen. Siihen ei ihminen kykene.Se on mahdottomuus. Mutta nuo "vihersorkat" kuulemma estää lämpenemisen,kunhan vaan saavat nostettua enemmän veroja ja muita maksuja.
ei mitään uutta auringonalla
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No sano sitten muutama sana. Jätä turhanaikaiset runoilut pois.
Minäkin olen taas tänään kirjoittanut muutaman sanan, mutta nämä jotka ei saa aikaisiksi kirjoittaa kuin muutaman sana, ei vissiin osaa myöskään lukea kuin muutaman sanan.
Tuo aloitua oli aivan asiallinen. Olisi vaan helpompi lukea, kun jakaisi kappaleisiin. Varsinki pitkä teksti on helpompi lukea, kun sen jakaa kappaleisiin niinkuin toimittajat tekee.
Mahdotonta on torjua ilmastonmuutosta. Mahdotonta on estää CO2 tason nousua. Niiltä, jotka uskoo sen mahdolliseksi, on täysin kadonnut suhteellisuudentaju. Todennäköisesti sitä ei ole koskaan ollutkaan.
Kun maailmankuva on ihmiskeskeinen ja itsekeskeinen jää suhteellisuudentaju kehittymättä. Kun luontoihmiset ajaa luonnon etua niin todellisuudessa he ajaa vain ja ainoastaan omaa etua.
Se että haluaa omien uskomuksiensa täyttyvän on omaneduntavoittelua. Ainoa jota kannattaa puolustaa on totuus. Sitä totuutta taas ei tiedä kuin harvat ja valitut. Ei tosiaan ole mitään uutta auringon alla.
Ilmastonmuutos johtuu maan kallistumisesta ja auringossa tapahtuvista muutoksista ja niiden voimasta? Sanoo hitsari, varmuudella jonka vain täydellinen tietämättömyys voi suoda. Uskomatonta tuubaa taas.
Tämä hitsareihin suhtautuminen on aivan järjetöntä. Hitsari voi olla hirveän paljon muutkin kuin hitsari. Sitäpaitsi aivan ilmeisesti et tiedä uhtään mitään hitsarin koulutujsesta ja työstä.
Hitsari käyttää työssään kaasuja, jotka on otettu ilmasta. Tiesitkö sinä edes sitä. Olet voinut joskus nähdä hitsauspuikon ja kuvittelet tietäväsi kaiken, Minä taas olen opetellut joskus hitsaamaan lähes kaikilla menetelmillä. Lopuistakin on jotain tietoa.
Minä siis ymmärrän sen ammatin vaatimustason. Sinä et ymmärrä. Se on yksi maailman vaativimmista ammateista.. Sitäpaitsi nykyään voi hitsarikin tietää tähtitieteestäkin, jos on kiinnostunut.
Ei pelkkä ammatti kerro mitään tietämyksestä. Ei se sitä rajoita. Sinulla taas tuntuu tietämystä rajoittavan todella paha asennenongelma.
"Mahdotonta on estää CO2 tason nousua. Niiltä, jotka uskoo sen mahdolliseksi, on täysin kadonnut suhteellisuudentaju".
Komppaan.
"Mankind is fully dependent on fossil fuel resources and therefore all fossil fuels will be used".
Näin toteavat myös professorit ( S&R).
Niin se on ja tuulivoima ja aurinkovoima ainakin pohjoisessa eivät riitä meidän tarpeisiimme.
Pelottaa tuleva kauhistuttava lama joka tuhoaa demokratiamme kun äänestetään ääriliikkeitä.