hiivaton leipä..ohjeita kaipaan

amy

Olen jo jonkin aikaa kärsinyt leivinhiiva allergiasta (ei liity mitenkään hiivasyndroomaan) ja alan olla jo tympääntynyt juurella tehtyyn ruisleipään, rieskoihin ja näkkileipään.

Olen useita kertoja yrittänyt itse tehdä sämpylöitä käyttäen hiivan tilalla leivinjauhetta tai soodaa..onnistumisia ei ole tullut. Sämpylät ovat tunninkin paiston jälkeen valkeita, mutta kovia kuin biljardipallot. Eräs pienleipomokin lupasi tehdä minulle hiivattomia sämpylöitä, mutta hekään eivät onnistuneet.

Nyt kaipaisin hyviä vinkkejä viisaammilta. Onko jollain tiedossa hiivattomia sämpylä/patonki tms. reseptejä, jotka myös onnistuvat ja ovat maukkaita? En etsi ruisleipä tai rieska ohjeita.

Kiitokset jo etukäteen.

3

12368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timppali

      Minä löysin kerran lehdestä hiivattoman sämpylän ohjeen. Se oli todella yksinkertainen ja nopea!
      Oli todella hyviä.. NAM.
      Harmi, että olen poistanut reseptin, se kun oli tallennettuna kännykkääni ja epähuomiossa olen poistanut sen. Tänään halusin leipoa niitä uudestaan, ja siksi täällä netissä surffailin ja etsin hiivatonta/helppoa sämpyläreseptiä, huonolla tuloksella ;(

    • Ronjaa

      Tässä oli tällänen vähän erilaisempi
      2 3/4dl vehnöjauhoja
      3/4 sämpyläjauhoja
      2 maustemittaa suolaa
      1/2tl oreganoa
      1/2tl timjamia
      2tl leivinjauhetta
      25g margariinia
      2dl jogurttia
      1-1 1/2dl juustoraastetta

      Sekoita jauhot,mausteet ja leivinjauhe keskenään,nypi rasva sormenpäillä joukkoon.lisää jogurtti ja juustoraaste sekoita taikana tasaiseksi.jaa taikana kahteen osaan ja taputtele jauhoisella kädellä reilun sentin paksuisiksi,pistele haarukalla leivät ja pistä uuniin keskitasolle paista noin 10-12 minuuttia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5836
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      3842
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3333
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2778
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2242
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2197
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      18
      1535
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1372
    10. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      25
      1263
    Aihe