Millaiset mahdollisuudet yliopistoon on teknisellä alalla päästä tutkijaksi ja jatko-opiskelijaksi, mikäli perustutkinnon suorittamisesta on kulunut muutama vuosi, ja on muun alan, muttei tutkimuskokemusta.
On vaan niin että tutkijanura on alkanut houkuttaa vaikka yliopistossa onkin pienet palkat. Mikä muuten on esim. Teknillisessä korkeakoulussa DI-tasoisen tutkijan palkka.
On vaan niin että tutkijanura on alkanut houkuttaa vaikka yliopistossa onkin pienet palkat. Mikä muuten on esim. Teknillisessä korkeakoulussa DI-tasoisen tutkijan palkka.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voit hakea ensin kesätyöpaikkaa jostain labrasta, jossa haluat väittärisi tehdä. Jos se menee hyvin, saat lisää pätkiä tai haet apurahaa väittärin tekoon. Siihen varataan yleensä n. 4 vuotta.
Jos haluat siis tutkijaksi, niin tutkijan perustutkinto on tohtorin tutkinto! Eli varaudu pätkiin ja kituuttamiseen. Muista myös, että tohtorina olet moneen hommaan ylikoulutettu, ja että tutkijan palkka on tosiaan pieni. Mutta jos nämä eivät pelota, sitä vain! Huom. esim. TKK:lla on isommmat palkat jatko-opiskelijoilla kuin yliopistossa, jossa ne ovat todella surkeat (=alle 10 tuhatta mummoa kuussa!)
Itse teen väittäriä yliopistolla, vaikka olin enne nsitä eräässä teknillisessä korkeakoulussa töissä. Olen nyt aika lailla saanut tarpeekseni pienistä palkoista ja helvetillisestä kituuttamisesta pätkissä sekä kateudesta ja kilpailusta. Jos olet nainen, niin lasikatto on todellakin olemassa :(
Olin muutaman vuoden TKK:lla tutkijana 3000 euron palkalla ja väittelin tuon ajan loppupuolella. Väikkäriä tekevä kollegani sai 2200-2300 joten palkoissa on neuvotteluvaraa. Kaverini on Hgin yliopistolla assarina, tekee väikkäriä ja saa 1500 euroa. Hoidettuani projektini loppuun siirryin ulkomaille huomattavasti leveämmän leivän pariin. Monissa maissa tohtorintutkinto on edellytys hyväpalkkaisiin hommiin. Suomessa (tutkijan)koulutuksesta ei juurikaan saa rahallista vastinetta. Koulutettujen palkat ovat Euroopan pohjatasoa.