Aihealueita puuttuu

Vaikka tämä on muka tiedepalsta, niin täältä puuttuu monta tärkeää tieteen osa-aluetta kuten alkemia, astrologia ja teologia.
19168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kyllä nuo on tapana käsitellä ilmastoteologian lisänä ilmastonmuutospalstalla.

Äänestä

Niin, ja ufologia, parapsykologia, uskomuslääkintä.
Syystä tai toisesta ilmastonmuutosuskonto on saanut oman palstansa?

Äänestä

Mikään mainituista ei kuulu tieteen piiriin.

2Äänestä

Astrologia tarkoittaa tähtitiedettä ja senniminen palsta täällä on. Astronomia on tuhansia vuosia vanhempi sana, ja tarkoittaa sananmukaisesti tähdistä ennustamista.

Äänestä
  • "Astrologia tarkoittaa tähtitiedettä ja senniminen palsta täällä on. Astronomia on tuhansia vuosia vanhempi sana, ja tarkoittaa sananmukaisesti tähdistä ennustamista."

    On täällä sekopäitä, meneekö myös oike ja vasen sekaisin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Astrologia tarkoittaa tähtitiedettä ja senniminen palsta täällä on. Astronomia on tuhansia vuosia vanhempi sana, ja tarkoittaa sananmukaisesti tähdistä ennustamista."

    On täällä sekopäitä, meneekö myös oike ja vasen sekaisin?

    Astrologia ja astronomia ovat vakiintuneet 1600-luvulla toisinpäin kuin ne ovat suomen kielessä. Astronomia on kreikkaa ja tarkoittaa nimenomaan tähdistä ennustamista. Astrologia puolestaan tarkoittaa tähtitiedettä.

    Äänestä

Tiede - kategoriaan on turha perustaa mitään tieteeseen liittyviä ryhmiä siksi, että täällä moderointi ei toimi. Ja kun moderointi ei toimi niin kaikki palstat täyttyvät palstan aiheeseen liittymättömästä löpinästä ja tieteen kiistämisestä.

Toki on hyödyllistä se, että löpisijät ja tieteenkiistäjät ovat harrasteensa parissa mieluummin täällä suolessa kuin tekemässä haittaa jossakin missä sillä haitanteolla oikeasti olisi merkitystä.

Äänestä
  • Samat höpisijät suoltavat runsaasti tavaraa myös tiede.fi palstoilla. Samantyylisiä kirjoituksia mitä täälläkin on koskien laajenevia tihentymiä ja räjähteleviä galakseja yms. Heillä on paljon enemmän ylimääräistä aikaa kuin luulitkaan.

    Äänestä

Kyllä hömpällä on jo aivan tarpeeksi monta palstaa. Uskontopalstoja kymmeniä.

1Äänestä
  • Siellä uskontopalstalla on oikeasti tärähtäneitä. Anna heille anteeksi sillä he eivät tiedä mitä he kirjoittaessaan tekevät.

    Tiede - kategoriaan on oikeasti tärähtäneitä kertynyt vain muutamia. Suurin osa häiriköinnistä täällä ja erityisesti tietotekniikka - kategorian alla on systemaattista ja tarkoituksellista toimintaa eli sitä tehdään nimenomaan häiriköintitarkoituksessa, ei sisäisen pakon ajamana. Nämä ovat siis sadisteja ja sosiopaatteja jotka tasan tarkkaan tietävät mitä ovat tekemässä ja nauttivat siitä.

    Äänestä

Kuopiolaisille ”neroille” pitäisi olla oma palsta. Palstan nimenä voisi olla ”Roskis”.

Äänestä

Puuttuu se rivologiakin. Moderoinnin vika!

Äänestä
  • Ja skatologia. Tai erillistä palstaa sille kai ei tarvita, ovathan nämä kaikki palstat pullollaan sitä!

    Äänestä

  • Tekoäly on tietotekniikkaa ja palsta on.

    Äänestä

Mutta yksi ainakin puuttuu:

"Sukupuolentutkimus (aiemmin: naistutkimus) on monitieteinen oppiaine ja tutkimusala, jonka tavoitteena on tutkia, kuinka sukupuoli ja sukupuolten väliset suhteet vaikuttavat erilaisiin yhteiskunnallisiin, kulttuurisiin ja historiallisiin ilmiöihin. Sukupuolentutkimus on kattokäsite, johon sisältyvät tasa-arvotutkimus, feministinen tutkimus, kriittinen miestutkimus, lesbo-, homo- ja queer-tutkimus[1], sekä tyttötutkimus.[2] "

Äänestä
  • Kyllä nuo sopivat aivan hyvin samaan kastiin kuin ilmastolämpenemistutkimus.

    Äänestä

  • Miksi ei sisälly kriittistä naistutkimusta? Miksi vain miehiä saa tutkia kriittisesti?

    Otanko yhteyttä tasa-arvovaltuutettuun?

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Miksi ei sisälly kriittistä naistutkimusta? Miksi vain miehiä saa tutkia kriittisesti?

    Otanko yhteyttä tasa-arvovaltuutettuun?

    "Otanko yhteyttä tasa-arvovaltuutettuun?"

    ... jonka toimistossa ei niin kauhian kauan sitten ei ollut töissä yhtäkään miesoletettua ihmistä. Korjasivat hieman tilannetta kun organisaatiouudistuksen yhteydessä oli pakko...

    Sellaista "tasa-arvoa" siitä suunnasta siis odotettavissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaikka tämä on muka tiedepalsta, niin täältä puuttuu monta tärkeää tieteen osa-aluetta kuten alkemia, astrologia ja teologia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu