Brasilian sademetsäpoltot

Anonyymi

Syy sademetsien polttamiseen on Brasilian epädemokraattiset olosuhteet. Jo kauan sitten mm. Barasiliassa piti tehdä maauudistus eli jakaa maa myös muille kuin niille, jotka olivat asevoimin sen nitselleen hankkineet. Kyse on miljoonista neliökilometreistä. Fasistiset hallitukset eivät ole tehneet mitään asian eteen. Ne ovat vain kehottaneet maattomia raivaamaan uutta maata kaatamalla sademetsiä.
Miksei tästä puhuta? Nyt on pakko. Maapallo ei kestä rikkaiden maanomistajien omistuksia enää. Muu maailma panee hanttiin. Niiden harjoittama muka maanomistustusoikeus on lopetettava ja maat on jaettava muillekin kuin ääririkkaille.

Miksei näistä asioista puhuta niiden oikeilla nimillä. En edes Suomen uutisissa ole kuullut asiasta mitään kriittistä: mistä tämä kaikki Brasiliassa johtuu. Yhteiskunnallisista oloista viime kädessä!"

UUSLIBERALISMI ALAS - TAI MAAPALLO KUOLEE!

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se mettä joutaa pallaa pois. Met Suomessa supistamma päästöjä sen verran että maailma pelastuu. Vain suomi vaikuttaa ilmaston lämpenemiseen. Ostama paljon akku autoja että maailma pelastuu.

    • Anonyymi

      Sen met téemmä. Kaikki sademetsät vain siliäksi ja puut Stora Ensolle niin maailma pelastuu. Jäähä meille Ukk puisto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      73
      8217
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2815
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2008
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      1991
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1948
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1851
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1690
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1477
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1471
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1246
    Aihe