Olen seurannut bbq kokkien hienoja valmistustapoja. Ensin hankitaan parhaat ribsit, marinoidaan ja keitellään taitavasti mausteiden kera. Tehdään kastike itse, joskus keitinliemestä jos siihen on käyttänyt aito colaa. Komeus viimeistellään kaasugrillissä ja ohjeet jaetaan blogeissa. Nyt ymmärrän mitä hitaat ribsit tarkoittaa! Respect!
Bbq mestareiden parhaat vinkit
4
127
Vastaukset
- Anonyymi
BBQ:ssa yleisimmät lihat (ribsit, brisketit) sisältävät paljon kollageenia, joka pitää hajottaa gelatiiniksi pitkään keittämällä. Keittämällä gelatiini liukenee keitinveteen, josta tulee maukasta lihahyytelöä kun sitä keittää kokoon. Jäljelle jäävästä ribsistä tulee keittämällä kuiva. Matalalla lämmöllä (105C) pitkään savustamalla kollageeni hajoaa gelatiiniksi, mutta se jää lihaan eikä keitinveteen. Näin savustamalla tulee mehevämpää kuin keittämällä. Toki gelatiini jää lihaan, jos se ei keittäessä koske keitinveteen, tämä on peruste sous-vide menetelmän erinomaisuudelle.
Tässä on kyllä mestarin resepti. Respect.
http://hetkiomaaaikaa.blogspot.com/2012/07/kokiksessa-keitetyt-ribsit.html?m=1- Anonyymi
Kiitos! Tätä herkkuohjetta olen yrittänyt löytää. Tämä on legenda! Tosin nykyään syön ribsit suoraan kattilasta maidon ja ruisleivän kera. Vinkki! Jos lisäät liemeen tutut vihannekset, saat lihakeiton. Grillimamma
- Anonyymi
Kuka ottaa asiakseen kertoa jenkkilä että maailman paras ribsi tehdään näin. Se lappu luukulle bbq paikoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273545Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142790Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1202708Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162388Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182102Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261656Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.411348- 1441334