Hei
Tarvitsen kipeästi apua muutaman tehtävän ratkaisuun. Lähinnä siis millä tavalla ratkotaan, vaikkapa vaiheineen. Ei niinkään suoria vastauksia.
"Psykologian pääsykokeissa voi saada enintään 60 pistettä. Pääsykoepisteistä muodostetaan lineaarinen malli siten, että eniten pisteitä saanut hakija saa 100 valintapistettä ja 0 pääsykoepisteellä saa 0 valintapistettä. Eräänä vuonna paras hakija saa valintakokeessa 56 pistettä. Muodosta tilannetta kuvaava malli. Kuinka monta hakupistettä saa 45 koepisteestä? Kuinka monta koepistettä tarvitaan 70 valintapisteeseen?"
"Sähköauton vuokraaminen maksaa jäsenille 8 €/tunti ja muille 11 €/tunti. Jäsenyyden kuukausimaksu on 11 €. Muodosta kuukausittaisen kokonaishinnan funktio molemmille tilanteille, kun x = vuokratuntien lukumäärä. Millä x:n arvolla jäsenyys tulee edullisemmaksi?"
Apua matematiikan tehtävään
6
1276
Vastaukset 6
- Anonyymi
Jäsen ajaa tunnin 3€ halvemmalla kuin ei-jäsen. Monestako ajotunnista kertyy kuukausimaksun suuruinen etu?
- Anonyymi
Sovella kumpaakin suoran yhtälöitä.
- Anonyymi
Mieti mikä on sellaisen suoran yhtälö joka kulkee origon kautta (nolla pistettä, arvosana nolla)?
"Ei niinkään suoria vastauksia. "
Heh, vähän hankala, ku suora just on vastaus!- Anonyymi
Suoran yhtälö yleisessä muodossa on ax by c = 0, missä a, b ja c ovat vakioita, jotka voidaan määrittää alkuehdoista.
- Anonyymi
Laita y-akselille eurot ja x-akselille tunnit.
Piirrä kaksi funktion kuvaajaa, toinen jäsenille ja toinen ei-jäsenille.
Jäsenet maksavat 11 euroa kuukaudessa. Näin ollen jäsenten funktion lauseke on: f(x)= 8x 11
ja ei-jäsenten lauseke on: f(x)=11x.
Piirrä funktioiden kuvaajat, niin näet suoraan fuktioiden leikkauskohdasta, millä x:n arvolla jäsenyys tulee edullisemmaksi.
Voit ratkaista myös suoraan merkitsemällä funktiot yhtäsuuriksi eli
8x 11=11x
3x=11
x= 3 2/3
Eli vastaus X.n arvolla 4 tulee jäsenyys edullisemmaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211520
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031006Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.145598Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.223510- 187499
- 25444
- 182433
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut10432- 39398
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18393