Joulupukki ja noitarumpu on rasistinen elokuva?

Anonyymi

Eräs vauva.fi -sivustolla kirjoitti näin: "Elokuvassahan esiintyy saamelaiseen miehen kansallispukuun sonnustautunut shamaani eli tietäjä, joka loukkaavasti kutsutaan noidaksi ja vieläpä kuvataan irvokkaasti kurittomaksi keppostelijaksi. Lisäksi jo elokuvan nimessa lapintietäjien käyttämää Suomen alkuperäisväestön lyömäsoitinta kutsutaan elokuvassa noitarummuksi ja sille annetaan elokuvassa keskeinen asema mikä täyttää kulttuurisen riiston appropriaation merkit sillä tietääkseni sen enempää tarinan kirjottanut lastenkirjailija Mauri Kunnas kuin elokuvan ohjannut Pekka Lehtosaari eivät tietääkseni ole sen enempää saamelaisia eikä elokuvan tekemiseen tai siinä käytettyihin elementteihin ole annettu saamelaisyhteisön suostumusta. Elokuva on siis aikoinaan tehty luvatta ja sillä rahastetaan röyhkeästi alkuperäiskansan kulrtuurisella omaisuudella. Vielä törkeämpää on että tätä elokuvaa esitetään joka vuosi uskollisesti Ylen kanavalla vaikka koko Joulupukin ympärillä pyörivä turistibisnes on ollut vuosia haitaksi Lapin saamelaisväestölle."

7

6569

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi vee sinun juttuja.

    • Anonyymi

      Sama homma kun Esa Pakarinen meitä Savolaisia loukkasi puupäinä elokuvissaan vaikka itse oli pohjois-karjalan miehiä eikä Savon alkuperäisasukkaita.

    • Anonyymi

      Voi huoh! Tuskinpa kukaan Frozen 2 tekijöistäkään on saamelainen. Silti siinä elokuvassa kuvattu pohjanväki perustuu vahvasti saamelaisiin. Sitäpaitsi, missään ei mainita onko Vekara Väkkärä saamelaista sukua vai ei. Ja lisäksi hänellä oli ihan hyvä syy aiheuttaa harmia pukille, tämä kun ei ikinä vastannut 5-vuotiaan Vekaran kirjeeseen. Tämä tosin johtui postin toheloinnista, mutta siitähän ei pukki eikä Vekara tienneet mitään. Lopuksi väärinymmärrys saatiin korjattua ja Vekaran lapsuuden haave toteutui. Paransipa hän pukin sopivasti flunssasta ennen aattoa.

    • Anonyymi

      Aloittajalle.
      Mikä ongelma tässä on en ymmärrä.
      Oletko kristinuskoinen kun noin kirjoitat. Jos olet ja vielä saamelainen olet hylännyt saamelaisuuden kristinuskon myötä.

      Tuo noidaksi nimeäminen ja noitarumpu nimen käyttäminen on ongelma juurikin kristinuskoisen ajatus maailmassa. Ei esimerkiksi minun ajatusmaailmassa.

      Itse olen noitien sukua ja olen erittäin ylpeä siitä, nimen omaan noita nimityksestä. Äidin mummo oli niin sanotusti noita ja äidin äidilläkin oli samoja piirteitä.
      Vaikka kristinuskon sen aikaisen kovan painostuksen takia heistä puhuttiin parantajina.

      Kehottaisin sinua kulkemaan vain kiltisti kirkossa ja jättämään muut ihmiset rauhaan. Sinä loukkaat minua tuollaisilla kirjoituksilla noidista.

    • Anonyymi

      Olen nähny sen elokuvan. Täyttä roskaa, jolla on vain kenties jännä nimi. Mutta eipä se myynti paljoa keinoja kaihda.

    • Anonyymi

      Sairasta löytää rasismia joka paikasta. Mene ulos kävelemään ja nauti luonnosta ehkä olosi paranee. 30-luvulla viimeksi poltettiin kirjoja kun niiden sisältö ei ollu sopivaa polttajien ideologian kanssa.

    • Anonyymi

      Ihan tyhmä juttu täää taaaas

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe