Eräs vauva.fi -sivustolla kirjoitti näin: "Elokuvassahan esiintyy saamelaiseen miehen kansallispukuun sonnustautunut shamaani eli tietäjä, joka loukkaavasti kutsutaan noidaksi ja vieläpä kuvataan irvokkaasti kurittomaksi keppostelijaksi. Lisäksi jo elokuvan nimessa lapintietäjien käyttämää Suomen alkuperäisväestön lyömäsoitinta kutsutaan elokuvassa noitarummuksi ja sille annetaan elokuvassa keskeinen asema mikä täyttää kulttuurisen riiston appropriaation merkit sillä tietääkseni sen enempää tarinan kirjottanut lastenkirjailija Mauri Kunnas kuin elokuvan ohjannut Pekka Lehtosaari eivät tietääkseni ole sen enempää saamelaisia eikä elokuvan tekemiseen tai siinä käytettyihin elementteihin ole annettu saamelaisyhteisön suostumusta. Elokuva on siis aikoinaan tehty luvatta ja sillä rahastetaan röyhkeästi alkuperäiskansan kulrtuurisella omaisuudella. Vielä törkeämpää on että tätä elokuvaa esitetään joka vuosi uskollisesti Ylen kanavalla vaikka koko Joulupukin ympärillä pyörivä turistibisnes on ollut vuosia haitaksi Lapin saamelaisväestölle."
Joulupukki ja noitarumpu on rasistinen elokuva?
6
5380
Vastaukset
- Anonyymi
Voi vee sinun juttuja.
- Anonyymi
Sama homma kun Esa Pakarinen meitä Savolaisia loukkasi puupäinä elokuvissaan vaikka itse oli pohjois-karjalan miehiä eikä Savon alkuperäisasukkaita.
- Anonyymi
Voi huoh! Tuskinpa kukaan Frozen 2 tekijöistäkään on saamelainen. Silti siinä elokuvassa kuvattu pohjanväki perustuu vahvasti saamelaisiin. Sitäpaitsi, missään ei mainita onko Vekara Väkkärä saamelaista sukua vai ei. Ja lisäksi hänellä oli ihan hyvä syy aiheuttaa harmia pukille, tämä kun ei ikinä vastannut 5-vuotiaan Vekaran kirjeeseen. Tämä tosin johtui postin toheloinnista, mutta siitähän ei pukki eikä Vekara tienneet mitään. Lopuksi väärinymmärrys saatiin korjattua ja Vekaran lapsuuden haave toteutui. Paransipa hän pukin sopivasti flunssasta ennen aattoa.
- Anonyymi
Aloittajalle.
Mikä ongelma tässä on en ymmärrä.
Oletko kristinuskoinen kun noin kirjoitat. Jos olet ja vielä saamelainen olet hylännyt saamelaisuuden kristinuskon myötä.
Tuo noidaksi nimeäminen ja noitarumpu nimen käyttäminen on ongelma juurikin kristinuskoisen ajatus maailmassa. Ei esimerkiksi minun ajatusmaailmassa.
Itse olen noitien sukua ja olen erittäin ylpeä siitä, nimen omaan noita nimityksestä. Äidin mummo oli niin sanotusti noita ja äidin äidilläkin oli samoja piirteitä.
Vaikka kristinuskon sen aikaisen kovan painostuksen takia heistä puhuttiin parantajina.
Kehottaisin sinua kulkemaan vain kiltisti kirkossa ja jättämään muut ihmiset rauhaan. Sinä loukkaat minua tuollaisilla kirjoituksilla noidista. - Anonyymi
Olen nähny sen elokuvan. Täyttä roskaa, jolla on vain kenties jännä nimi. Mutta eipä se myynti paljoa keinoja kaihda.
- Anonyymi
Sairasta löytää rasismia joka paikasta. Mene ulos kävelemään ja nauti luonnosta ehkä olosi paranee. 30-luvulla viimeksi poltettiin kirjoja kun niiden sisältö ei ollu sopivaa polttajien ideologian kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803