On taas se aika vuodesta, kun omenalaatikoin ja ruokaherkuin pakatut pakettiautot pölähtävät pihaan. Läntisestä Suomesta tulevat kauppamiehet puhuvat sinut heti ovella pyörryksiin. Nälkäisenä, hieman ylipainoisena hyvän ruuan ystävänä käyt kurkkaamassa auton sisältöä. Tai ainakin luulet vain kurkkaavasi.
Hullaannut täysin nähtyäsi laatikoittain ihanan pulleita saaristo-omenia, on lihapullia, kaalikäärylettä, erilaisia lihatuotteita, makkaroita, kalasäilykkeitä... (Vesi tirahtaa kielelle jo tätä kirjoittaessa). Suuria pakkauksia (siis niitä mustia muovirasioita) ja hinta on edullinen. Näin ainakin vakuutetaan. Tässä vaiheessa ostajaraukka on aivan sekaisin himosta. Halvin hinta 40e laatikolta tuntuu pikkurahalta ja kun näitä halpoja (ja okei, joku kalliimpi 60e pakkaus voi myös livahtaa joukkoon) herkkuja pinoaa kainaloon useamman laatikon (täytettyjä broilerinrintoja, lihapullia, lasimestarinsillisankon, aladoobia, laatikko omenaa ym ym), hintaa tälle kaupparatsun piipahdukselle ja auton perään kurkkaamiselle voi kertyä useampikin satanen. Tässä vaiheessa ei vielä omatunto paina ja visakortillakin taitaa olla vielä saldoa. Toivottavasti. No pitää tarkastaa myöhemmin...
Ei tarvinne erikseen mainita, että olen edellämainitun kaltaisen tapahtuman elävä esimerkki. Jälkeenpäin on tullut kyllä aina mieleen, että kalliin hivakoita herkut oli, mutta tulipahan ne suoraan kotiin ja kerralla paljon. Ei heti tarvitse lähteä herkkukaupoille, kun pakastimessa on mitä ottaa. Pari iltaa sitten jouduin taas tämän herkkuiskun kohteeksi. Onneksi lompakossa ei ollut enempää kuin 40e, joten hetkellisen valinnan jälkeen päädyin ostamaan laatikollisen (n. 1,5kg) ihania, napsahtavia nakkeja. Maksoin käteisellä ja myyjä huristi tyytyväisenä pois.
Nakkilaatikko kädessä jäin pihaan katsomaan loittonevan auton perään ja päätin, että nyt teen sen, mitä olen aina aikonut tehdä, mutta tekemättä on jäänyt eli laskin tuotteen kappalehinnan. Jaoin nakkilaatikon pusseihin, joista ne on sitten näpsä nostaa pakastimesta yhtä ruokailukertaa varten: 2 nakkia (isompia kuin kaupan nakkipaketin nakit)/syöjä eli 8 nakkia/pussi. Tuli 3 täyttä pussia ja yksi pussi, jossa oli 7 nakkia, yhteensä 39 nakkia.
Yhden nakin hinnaksi tuli 1,03€. 8 euron nakkipussit ovat vielä pakastimessa. Ei raski ihan pikkunälkään ottaa. Nälkä lähtee jo sillä, että varovasti raottaa pakastimen kantta ja kurkistaa herkkua.
Hullaannut täysin nähtyäsi laatikoittain ihanan pulleita saaristo-omenia, on lihapullia, kaalikäärylettä, erilaisia lihatuotteita, makkaroita, kalasäilykkeitä... (Vesi tirahtaa kielelle jo tätä kirjoittaessa). Suuria pakkauksia (siis niitä mustia muovirasioita) ja hinta on edullinen. Näin ainakin vakuutetaan. Tässä vaiheessa ostajaraukka on aivan sekaisin himosta. Halvin hinta 40e laatikolta tuntuu pikkurahalta ja kun näitä halpoja (ja okei, joku kalliimpi 60e pakkaus voi myös livahtaa joukkoon) herkkuja pinoaa kainaloon useamman laatikon (täytettyjä broilerinrintoja, lihapullia, lasimestarinsillisankon, aladoobia, laatikko omenaa ym ym), hintaa tälle kaupparatsun piipahdukselle ja auton perään kurkkaamiselle voi kertyä useampikin satanen. Tässä vaiheessa ei vielä omatunto paina ja visakortillakin taitaa olla vielä saldoa. Toivottavasti. No pitää tarkastaa myöhemmin...
Ei tarvinne erikseen mainita, että olen edellämainitun kaltaisen tapahtuman elävä esimerkki. Jälkeenpäin on tullut kyllä aina mieleen, että kalliin hivakoita herkut oli, mutta tulipahan ne suoraan kotiin ja kerralla paljon. Ei heti tarvitse lähteä herkkukaupoille, kun pakastimessa on mitä ottaa. Pari iltaa sitten jouduin taas tämän herkkuiskun kohteeksi. Onneksi lompakossa ei ollut enempää kuin 40e, joten hetkellisen valinnan jälkeen päädyin ostamaan laatikollisen (n. 1,5kg) ihania, napsahtavia nakkeja. Maksoin käteisellä ja myyjä huristi tyytyväisenä pois.
Nakkilaatikko kädessä jäin pihaan katsomaan loittonevan auton perään ja päätin, että nyt teen sen, mitä olen aina aikonut tehdä, mutta tekemättä on jäänyt eli laskin tuotteen kappalehinnan. Jaoin nakkilaatikon pusseihin, joista ne on sitten näpsä nostaa pakastimesta yhtä ruokailukertaa varten: 2 nakkia (isompia kuin kaupan nakkipaketin nakit)/syöjä eli 8 nakkia/pussi. Tuli 3 täyttä pussia ja yksi pussi, jossa oli 7 nakkia, yhteensä 39 nakkia.
Yhden nakin hinnaksi tuli 1,03€. 8 euron nakkipussit ovat vielä pakastimessa. Ei raski ihan pikkunälkään ottaa. Nälkä lähtee jo sillä, että varovasti raottaa pakastimen kantta ja kurkistaa herkkua.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.